Instalacja elektryczna w salonie - jak dobrze ją zaprojektować?

2022-04-13 11:36 Materiał sponsorowany

Rozmieszczenie gniazd i włączników należy dokładnie przemyśleć. Podpowiadamy, jak rozplanować instalację elektryczną w salonie, antenową i okablowanie audio tak, aby możliwe było wygodne podłączenie sprzętów RTV i kina domowego.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Salon jest miejscem, gdzie spędzamy dużo czasu oglądając telewizję lub słuchając muzyki. Potrzebne do tego urządzenia takie jak odbiornik TV, system kina domowego, dekoder RTV czy nawet laptop wymagają zasilania. Dostęp do internetu można obecnie uzyskać bezprzewodowo, ale energię elektryczną wciąż trzeba doprowadzać za pomocą tradycyjnej instalacji. Połączenia przewodowe są również nieodzowne do tego, aby przesyłać sygnał z anteny do telewizora oraz dźwięk z amplitunera AV do kolumn głośnikowych. Aby wszystko to poprawnie funkcjonowało potrzebna jest dobrze zaprojektowana instalacja.        

Spis treści

  1. Instalacja elektryczna w salonie
  2. Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w salonie
  3. Gniazdka i włączniki w salonie
  4. Gniazdka elektryczne typu SMART
  5. Instalacja RTV w salonie
  6. Dobór dekodera RTV
  7. Instalacja elektryczna do systemów audio

Instalacja elektryczna w salonie

Instalacja elektryczna w salonie powinna być zaprojektowana tak, aby możliwe było podłączenie do zasilania wszystkich sprzętów audio i wideo, urządzań, z jakich korzystamy na co dzień oraz tych, które podłączamy okazjonalnie.

Oprócz zasilania w prąd zmienny 230V, w salonie z kinem domowym powinny znaleźć się również gniazda doprowadzające sygnał z instalacji antenowej, gniazda audio oraz gniazda teleinformatyczne RJ-45 do domowej sieci LAN. W ofercie sklepów znaleźć można wszystkie te gniazda w różnych konfiguracjach, wzorach i kolorach.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w salonie

Współczesne gniazda elektryczne oprócz tradycyjnego wtyku potrafią też dostarczyć zasilanie za pomocą złącz USB, dzięki czemu można np. wygodnie naładować telefon bez szukania ładowarki. Najbardziej zaawansowane gniazda typu SMART mogą być sterowane przez sieć Wi-Fi za pomocą pilota lub smartfona.

Gniazda elektryczne montuje się na wysokości 25 cm – 30 cm od podłogi, w salonie należy przewidzieć większą ich liczbę na ścianie, na której zainstalowany będzie telewizor oraz szafka ze sprzętami RTV. Jeśli mamy dużo sprzętu elektronicznego, najlepiej zastosować panele złożone z 4 lub 5 gniazd. Gniazda w salonie powinny być umieszczone w odległości około 2–2,5 metrów od siebie. Oprócz gniazd dla sprzętów RTV nie można zapomnieć o źródłach zasilania tam, gdzie spędzamy czas korzystając z laptopa czy tabletu (np. przy sofie). Ważne jest też wcześniejsze zaplanowanie aranżacji wnętrza tak, aby gniazda i włączniki nie znalazły się w trudno dostępnych miejscach, np. za regałem.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Gniazdka i włączniki w salonie

Planując instalację elektryczną nie należy zapominać o oświetleniu salonu, które powinno charakteryzować się ciepłą barwą. Niezbędne będzie główne światło równomiernie rozświetlające wnętrze, oraz dodatkowe lampy oświetlające konkretne strefy pomieszczenia, pomagające uzyskać kameralną atmosferę (np. nad stołem).

Przeczytaj też: Wyłącznik schodowy - jak podłączyć? Schemat i zasada działania

Dobrze jest też zaplanować dodatkowe obwody np. dla oświetlenia sufitu podwieszanego czy dodatkowych kinkietów. Włączniki oświetlenia powinny znajdować się w jednym miejscu. Montuje się je zazwyczaj po tej samej stronie co klamka od drzwi, na wysokości od 90 do 140 cm. W pomieszczeniach z telewizorem warto zaplanować oświetlenie za telewizorem lub podświetlenie sprzętu Hi-Fi. Zarówno do oświetlenia, jak i zasilania gniazdek w salonie można zastosować przewody YDYp 3x1,5 mm2.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Gniazdka elektryczne typu SMART

Instalując inteligentne gniazda elektryczne zyskujemy możliwość sterowania podłączonymi do nich sprzętami. Umożliwiają one zdalne kontrolowanie przepływu prądu elektrycznego. Inteligentne gniazdko pozwala wykrywać usterki, powiadamia o niewłaściwym działaniu podłączonego doń urządzenia i w razie potrzeby umożliwia jego natychmiastowe odłączenie od zasilania.

Kolejną zaletą gniazdek typu SMART jest możliwość kontrolowania zużycia energii elektrycznej. Wyższej klasy modele dostarczają na smartfon informacje statystyczne i wizualizują poziom poboru energii. Można je programować lub wyłączyć zdalnie, gdy np. nadciąga burza.

Inteligentne gniazdko nie jest skomplikowane w montażu, nie trzeba znać się na elektryce, wystarczy umieścić je w gnieździe ściennym, a następnie podłączyć do niego urządzenie elektryczne. Elektronika gniazdka za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego komunikuje się ze smartfonem właściciela, umożliwiając kontrolowanie dostarczania energii oraz włączanie i wyłączanie podłączonego urządzenia. Aplikacja poinformuje też, gdy nastąpi przepięcie lub „wyskoczą” korki.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Instalacja RTV w salonie

Instalacja antenowa dostarcza sygnał telewizyjny oraz internetowy do urządzeń RTV/SAT, z jakich korzystamy w salonie. Rozprowadzanie przewodów antenowych przy elektrycznych zwykle nie powoduje zakłóceń, ale jeśli jest to możliwe, lepiej unikać tego rozwiązania albo przynajmniej zastosować bardzo dobrze ekranowany przewód antenowy.

Rozplanowując instalację RTV w salonie dobrze jest przygotować schemat ułożenia kabli oraz rozmieszczenia urządzeń. Pokój dzienny zazwyczaj pełni funkcję centrum domowej rozrywki, dlatego warto jest zainstalować taką liczbę gniazd tak, aby w przyszłości móc swobodnie podłączyć sygnał z telewizji naziemnej, satelitarnej, a także przewodowy internet. Do każdego z nich należy doprowadzić kabel antenowy oraz skrętkę komputerową, przeznaczoną do przewodowej transmisji internetu.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Kable antenowe powinny być prowadzone jak najbliżej posadzki, w peszlach w bruzdach ściennych (przed nałożeniem tynków wewnętrznych), w wylewce podłogowej lub w listwach przypodłogowych. Kabel koncentryczny powinien być poprowadzony od anteny do gniazd jak najkrótszą drogą, bez niepotrzebnych załamań i zagięć. Przed zakupem powinniśmy dokładnie zmierzyć trasę, po której będzie przebiegał kabel od anteny do odbiorników i oszacować potrzebną długość przewodu.

W domowej instalacji antenowej, należy zastosować przewody koncentryczne o odpowiednich parametrach. Płaszcz zewnętrzny kabla powinien być wykonany z tworzywa PCW, wewnątrz powinien być zbudowany z kilku warstw folii i oplotu (od 2 do 4), oraz mieć odpowiednie ekranowanie (najlepiej klasy A, A+, lub A++).

Oprócz okablowania w skład instalacji wchodzą gniazda antenowe (natynkowe lub podtynkowe), które służą do wyodrębniania sygnału i przekazywania go do różnych urządzeń, na przykład tunera telewizji satelitarnej. Potrzebne będą również wtyki, łączniki, rozgałęźniki i odgałęźniki przeznaczone do rozdzielania sygnału z jednego wejścia na wiele wyjść.

Dobór dekodera RTV

Telewizja stała się dla wielu z nas głównym źródłem rozrywki. Aby móc się nią cieszyć, oprócz instalacji antenowej niezbędny jest dekoder. Służy on do odbierania sygnału, jego przetwarzania i przekazywania do odbiornika TV lub projektora. Obecnie na rynku dominują dekodery cyfrowe, umożliwiające odbiór sygnału w wysokiej rozdzielczości 4K.

Dobry dekoder powinien być wyposażony w czytnik kart warunkowego dostępu, niezbędny do odbioru kanałów kodowanych (najlepiej ze złączem Common Interface). Przydatna jest też funkcja nagrywania programów (PVR), którą np. oferują dekodery 4K ULTRABOX+ dostępne w ofercie CANAL+. Urządzenia te wyposażone są w interfejs USB, umożliwiający podłączenie zewnętrznego nośnika danych oraz wyjście audio S/PDIF, pozwalające na przesyłanie dźwięku, na przykład do amplitunera kina domowego. Potrafią również łączyć się z domowym internetem za pośrednictwem kabla Ethernet oraz sieci Wi-Fi, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do jeszcze większej, dodatkowej biblioteki seriali, filmów i sportu, dostępnej na życzenie – oglądasz kiedy chcesz, komfortowo, na dużym ekranie.

Dekodera nie trzeba kupować, można wydzierżawić od operatora telewizji satelitarnej, wraz z pakietem wybranych telewizyjnych kanałów filmowych i sportowych, dostępem do serwisów VOD, a także możliwością oglądania online treści live na innych urządzeniach. Kompletną ofertę rozrywkową, sportową i filmową - pełną nowości kinowych i dostępu do najważniejszych wydarzeń ze świata sportu -oferuje na przykład CANAL+.

Instalacja elektryczna do systemów audio

Do każdego z głośników kina domowego rozmieszczonych w salonie trzeba doprowadzić kabel sygnałowy. Aktywny głośnik niskotonowy wymaga ponadto osobnego zasilania sieciowego 230V. Także w tym przypadku zaplanowanie instalacji jeszcze przed wykańczaniem wnętrza lub przed jego remontem pozwoli optymalnie rozprowadzić okablowanie, umieścić je w bruzdach pod tynkiem, pod parkietem, w listwach przyściennych lub w suficie podwieszanym.

Planując instalacje audio zmierzmy odległość od amplitunera do wszystkich miejsc, gdzie zainstalowane będą głośniki. Kupmy kabel takiej długości, jaką potrzebujemy, ew. z niewielkim zapasem. Kable głośnikowe powinny biec jak najkrótszą trasą, bez załamań, odległość kolumn kanału prawego i lewego od amplitunera powinna być zbliżona.

Instalacja elektryczna w salonie
Autor: GettyImages

Prawidłowy dobór kabli głośnikowych do pozostałych elementów systemu kina domowego to bardzo ważna kwestia. Im wyższa moc głośników, tym grubsze będą potrzebne kable. Do głośników o mocy ok. 70 W wystarczy kabel o grubości 1,5 mm2, przy średnich mocach rzędu 120-150 W zastosujmy  kabel 2,5 mm2, natomiast w przypadku systemów o mocy 200 W i większej, należy użyć kabla o średnicy co najmniej 4 mm2. Najlepiej, aby żyła przewodu wykonana była z beztlenowej miedzi OFC z grubą izolacją z PVC. Przewody są dostarczane bez końcówek lub z wtyczkami. Mogą być podłączone bezpośrednio do urządzeń, lub doprowadzone do podtynkowych gniazd głośnikowych.

W przypadku subwoofera o wysokiej mocy, należy zainwestować w kabel, który pozwoli wydobyć z głośnika potężnie basy. W zależności od modelu subwoofera, do jego połączenia z amplitunerem potrzebny jest kabel RCA-RCA lub 1RCA-2RCA typu Y, z żyłą o średnicy do 7,5 mm2.

Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają