| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Tapety papierowe jedna-, dwu- czy może trójwarstwowe? Wybieramy tanie tapety

Tapety papierowe jedna-, dwu- czy może trójwarstwowe? Wybieramy tanie tapety

Największą liczbę wzorów i kolorów, a także najniższe ceny mają tapety papierowe. Tapeta papierowa może być wykonana z jednej, dwóch lub trzech warstw papieru. Warto wybierać tapety grubsze, gdyż są one trwalsze i bardziej odporne. Tapety to doskonały materiał wykończeniowy, który umożliwia szybką metamorfozę wnętrza.

Autor: BLUE MOUNTAIN

Tapetę papierową warto wybrać do wnętrz, które nie są zbyt intensywnie eksploatowane (fot. BLUE MOUNTAIN).

Wśród tapet papierowych znajdują się wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także wybrać tapetę zmywalną albo nadającą się do malowania. Tapety papierowe są tanie i dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Tapety papierowe jednowarstwowe

Najtańsze tapety składają się z jednej warstwy papieru. Zwykle są gładkie, ale mogą mieć również płytkie tłoczenia. Ponieważ są cienkie, wymagają starannego przygotowania ścian. Inaczej będzie widać wszystkie nierówności. Tapet papierowych nie można myć. Pozwalają ścianie „oddychać”, ale lepiej nie kłaść ich tam, gdzie jest dużo pary wodnej, chyba że pomieszczenie jest często i silnie wietrzone. Do przyklejania tapet papierowych w pomieszczeniu wilgotnym należy oczywiście użyć mocniejszego kleju – są dostępne specjalne kleje do wilgotnych pomieszczeń.

Sprawdź też: usuwanie starej tapety >>>

W supermarketach można „upolować” cienką tapetę papierową nawet za mniej niż 10 zł za rolkę. Prawdopodobnie będzie się rwała podczas przyklejania, a kiedy wreszcie znajdzie się na ścianie, łatwo ją będzie uszkodzić. Dlatego skorzystajmy z takiej okazji tylko wtedy, gdy chcemy wykleić nią mało eksploatowane pomieszczenia domowe albo np. altankę. I pamiętajmy, że jest to opcja dla cierpliwych.

Sprawdź też: tynki dekoracyjne - sposób na efektowne ściany >>>

Tapety papierowe dwuwarstwowe

Większość papierowych tapet wykonana jest z dwóch warstw, więc są one grube i dosyć trwałe. Kładzie się je łatwiej niż cienkie. Ale nawet, jeżeli tapeta składa się z dwóch warstw papieru, lecz jest gładka, nie zamaskuje nierówności ścian. Dobrze czyni to jedynie tapeta tłoczona. Tapety papierowe dwuwarstwowe można czyścić wilgotną gąbką lub szmatką. Nie wolno jednak mocno trzeć, bo można tapetę uszkodzić.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tapety papierowe trójwarstwowa

Na rynku dostępne są również tapety papierowe trójwarstwowe, z gładką stroną spodnią, która ułatwia ich układanie. Takie tapety doskonale maskują niedoskonałości ściany, są bardziej odporne na zniszczenia. Oferowane są też tapety papierowe, które po naklejeniu można malować farbą emulsyjną. Farba wnika głęboko w papier, a na powierzchni może tworzyć zmywalną i odporną na ścieranie powłokę (zależy to od rodzaju użytej farby). Taką tapetę papierową można odnawiać nawet kilka razy. Tapety do malowania są tańsze, ale do ich ceny trzeba doliczyć koszt farby.

Tapetę można wykończyć bordiurą (inaczej borderem), czyli paskiem szerokości kilkunastu centymetrów, przyklejanym na złączeniu dwóch rodzajów tapety albo przy suficie, a także po przekątnej, wokół okna, drzwi, lustra. Na rynku są dostępne bordiury do smarowania klejem i samoprzylepne.

Wideo: przyklejanie tapety

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do...

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które...

Drewno na ścianę: boazeria drewniana, fornir a...

Jeżeli chciałbyś w oryginalny sposób wykończyć ściany, a znudziły Ci się farby, tapety i tynki, możesz...

Skuwanie tynku. Jak zrobić to samemu? Kiedy jest...

Skuwanie tynków chcemy przeprowadzać z wielu powodów. Okazuje się jednak, że w większości...

Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na...

Biała cegła na ścianie to ciekawa ozdoba wnętrza. Cegła doskonale pasuje do salonu, sypialni, kuchni czy...

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....