| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Niedrogi materiał wykończeniowy: tapeta papierowa. Jedna-, dwu- czy może trójwarstwowa?

Niedrogi materiał wykończeniowy: tapeta papierowa. Jedna-, dwu- czy może trójwarstwowa?

Największą liczbę wzorów i kolorów, a także najniższe ceny mają tapety papierowe. Mogą one być wykonane z jednej, dwóch lub trzech warstw papieru. Warto wybierać tapety grubsze, gdyż są one trwalsze i bardziej odporne. To doskonały materiał wykończeniowy, który umożliwia szybką metamorfozę wnętrza.

Autor: BLUE MOUNTAIN

Tapetę papierową warto wybrać do wnętrz, które nie są zbyt intensywnie eksploatowane (fot. BLUE MOUNTAIN).

Wśród tapet papierowych znajdują się wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także wybrać tapetę zmywalną albo nadającą się do malowania.

Tapety jednowarstwowe

Najtańsze tapety składają się z jednej warstwy papieru. Zwykle są gładkie, ale mogą mieć również płytkie tłoczenia. Ponieważ są cienkie, wymagają starannego przygotowania ścian. Inaczej będzie widać wszystkie nierówności. Tapet papierowych nie można myć. Pozwalają ścianie „oddychać”, ale lepiej nie kłaść ich tam, gdzie jest dużo pary wodnej, chyba że pomieszczenie jest często i silnie wietrzone. Do przyklejania tapet papierowych w pomieszczeniu wilgotnym należy oczywiście użyć mocniejszego kleju – są dostępne specjalne kleje do wilgotnych pomieszczeń.

W supermarketach można „upolować” cienką tapetę papierową nawet za mniej niż 10 zł za rolkę. Prawdopodobnie będzie się rwała podczas przyklejania, a kiedy wreszcie znajdzie się na ścianie, łatwo ją będzie uszkodzić. Dlatego skorzystajmy z takiej okazji tylko wtedy, gdy chcemy wykleić nią mało eksploatowane pomieszczenia domowe albo np. altankę. I pamiętajmy, że jest to opcja dla cierpliwych.

 

Tapeta dwuwarstwowa

Większość papierowych tapet wykonana jest z dwóch warstw, więc są one grube i dosyć trwałe. Kładzie się je łatwiej niż cienkie. Ale nawet, jeżeli tapeta składa się z dwóch warstw papieru, lecz jest gładka, nie zamaskuje nierówności ścian. Dobrze czyni to jedynie tapeta tłoczona. Tapety dwuwarstwowe można czyścić wilgotną gąbką lub szmatką. Nie wolno jednak mocno trzeć, bo można tapetę uszkodzić.

Tapeta trójwarstwowa

Na rynku dostępne są również tapety trójwarstwowe, z gładką stroną spodnią, która ułatwia ich układanie. Takie tapety doskonale maskują niedoskonałości ściany, są bardziej odporne na zniszczenia. Oferowane są też tapety papierowe, które po naklejeniu można malować farbą emulsyjną. Farba wnika głęboko w papier, a na powierzchni może tworzyć zmywalną i odporną na ścieranie powłokę (zależy to od rodzaju użytej farby). Taką tapetę można odnawiać nawet kilka razy. Tapety do malowania są tańsze, ale do ich ceny trzeba doliczyć koszt farby.

Tapetę można wykończyć bordiurą (inaczej borderem), czyli paskiem szerokości kilkunastu centymetrów, przyklejanym na złączeniu dwóch rodzajów tapety albo przy suficie, a także po przekątnej, wokół okna, drzwi, lustra. Na rynku są dostępne bordiury do smarowania klejem i samoprzylepne.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.