| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Rodzinna pracownia, biblioteka, bawialnia. Urządzamy strefę dzienną domu z myślą o rodzinie

Rodzinna pracownia, biblioteka, bawialnia. Urządzamy strefę dzienną domu z myślą o rodzinie

Strefę dzienną domu warto precyzyjnie zaplanować, choćby na przekór własnemu stylowi życia. Im mniej czasu rodzina spędza razem, tym ważniejsze jest stworzenie wspólnej przestrzeni w domu. Zobacz, jak zaplanować strefę dzienną, by sprzyjała ona zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Dom to dla wielu osób przede wszystkim wyobrażenie rodzinnego szczęścia - wydaje się, że wraz z przeprowadzką jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki opadnie z nas zmęczenie, zmniejszy się liczba obowiązków, uwolnimy się od natłoku spraw, a w zamian zyskamy więcej czasu dla siebie i dzieci. Nierzadko jednak okazuje się, że rzeczywistość odbiega od marzeń i ideału. Czasu nie przybywa, trzeba więcej pracować, dochodzą problemy wynikające z zamieszkania w nowym miejscu. Budując wymarzony dom, warto przewidzieć każdy scenariusz.

Autor: BRUNNER

Nie czekajmy, aż dzieci dorosną i przestaną chcieć przebywać z rodzicami. Warto nauczyć je być blisko i aranżować wnętrza z myślą o integrowaniu domowników (fot. BRUNNER).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Strefa dzienna na ratunek rodzinie

Na szczęście współcześnie projektowane domy pozwalają na umacnianie rodzinnych więzi nawet mimo zabiegania. Znakiem nowoczesności są nie tylko zaspokajające indywidualne potrzeby domowników osobiste pokoje oraz sypialnie z łazienkami i garderobami, ale przede wszystkim zajmująca sporą powierzchnię część domu określana jako dzienna lub wspólna.

Kuchnię i tzw. duży pokój - do niedawna ściśle od siebie oddzielone i mające precyzyjnie określone funkcje - dziś łączy się w jedną całość. Wbrew pozorom obszerna, otwarta strefa dzienna sprawdza się nie tylko w domach, gdzie rodzina spędza dużo czasu razem. Jest wręcz ratunkiem tam, gdzie więzi między domownikami słabną - wówczas każda chwila spędzona razem jest na wagę złota. Gdy we wspólnej przestrzeni znajdzie się kuchnia, czas poświęcony przygotowaniu posiłków można spędzić razem z domownikami. Telewizor czy komputer w salonie mają szansę powstrzymać dzieci przed ucieczką do własnych pokoi.

Warto jednak być czujnym. Często przestronna strefa dzienna jest wyrazem mody na otwarte wnętrza i narzędziem poszukiwania przestrzeni oraz światła. Nikną ściany działowe, zamiast nich pojawiają się duże panoramiczne okna zacierające granice między domem a otoczeniem. Nierzadko strefa dzienna rozrasta się też w górę, zagarniając część drugiej kondygnacji. W efekcie powstaje amorficzna, rozległa otwarta przestrzeń bez zakreślonych granic i funkcji. Będzie to doskonałe miejsce reprezentacyjne, ale gdy nie wiadomo, gdzie kończy się przestrzeń, zmniejsza się tez poczucie bezpieczeństwa. Jest wówczas ryzyko, że domownicy zaczną uciekać do swoich pokoi.

Czas wspólny, czyli jaki?

Planując wspólną przestrzeń, zastanów się nad tym, co się kryje pod pojęciem wspólnego spędzania czasu w Waszej rodzinie. Dawniej, gdy członkowie rodziny razem pracowal, ten czas obejmował również pracę. Dziś, gdy większość z nas pracuje poza domem, najbardziej oczywisty wydaje się wspólny wypoczynek.

Pozornie zorganizowanie miejsca wypoczynku to nic trudnego - wystarczą wygodna kanapa, fotele, może modny szezlong. Rodziny relaks w domu nie musi jednak oznaczać "nicnierobienia". Wystarczy, że każdy członek rodziny będzie miał inny sposób na wypoczynek i zaleganie na kanapie przed telewizorem nie wystarczy. Godne polecenia są gry wciągające wszystkich, np. Scrabble. Ale wspólnym wypoczynkiem będzie też czas, kiedy w jednej przestrzeni każdy będzie wypoczywał na swój sposób: czytając, muzykując, ogląając telewizję czy prasując - stąd potrzeba urządzenia części wspólnej jak przestrzeni wielofunkcyjnej.

Oczywiste wydaje się też wspólne prowadzenie życia towarzyskiego - dalsza rodzina i przyjaciele są częścią naszego życia, dlatego praktykowane w wielu rodzinach wypraszanie dzieci od stołu po skończonym posiłku lub urządzanie przyjęć z osobnym stołem dla nich to zły pomysł. Warto też wrócić do idei wspólnych działań. Rzadko dziś wciąga się dzieci do prac domowych, a tymczasem czas spędzony na wspólnym zmywaniu może być okazją do rozmów z dziećmi. Zamiast izolować się we własnych gabinetach i pokojach - można urządzić wspólną pracownię komputerową z domową biblioteką.

Autor: Miele

Każda córka chce robić wszystko jak mama, a każdy syn - jak tata. Przestrzeń w domu powinna umożliwiać, aby naśladownictwo odbywało się pod czujnym okiem rodziców.

Dla każdego z domowników

Każdy czas w życiu rodziny rządzi się własnymi prawami, zmienia się też aranżacja strefy wspólnej. Gdy w domu są małe dzieci, najlepiej zrezygnować z urządzenia jej zgodnie z najnowszymi trendami. Trzeba się pogodzić z tym, że zamiast salonu na pokaz przez kilka lat będziemy mieć bawialnię, i to nie tylko dla dzieci.

Sens pozostawienia placu zabaw w salonie lub kuchni zamiast urządzania go w osobnym pomieszczeniu jest taki, że rodzice lub starsze rodzeństwo bawią się wspólnie z dziećmi. Dlatego tak ustawmy meble, aby w salonie było dużo miejsca na podłodze - wszak pokaźne budowle z klocków i podróż kolejką to często ulubiony relaks ojców. 

Duża, miękka kanapa to podstawa wspólnych lektur i zabaw - pod żadnym pozorem nie może być dla dzieci miejscem zakazanym. Gdy są one starsze i zaczynają się izolować we własnych pokojach, rodzinna rola części wspólnej staje się jeszcze ważniejsza. Zamiast osobistego komputera w pokoju nastolatka lepiej wygospodarować miejsce na rodzinną pracownię czy aneks komputerowy w salonie.

Nie można też zapominać o seniorach. Jeżeli nawet dziadkowie nie mieszkają z nami, a są częstymi gośćmi, trzeba pomyśleć o ich wygodzie: miękkim fotelu czy krzesłach z oparciami.

Zobacz film o tym, jak wybrać wygodną sofę do przestrzeni dziennej

Przeczytaj dodatkowo:
Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...