Salon

Salon to najważniejsze i najbardziej rodzinne miejsce w domu, czy mieszkaniu. Warto dobrze przemyśleć aranżacje salonu i poszukać inspiracji na salon, zanim zaczniemy kupować meble. Przemyślana aranżacja salonu zapewni nam wygodę i da świetny efekt wizualny. Salon to największy pokój w domu. Powinien być na tyle duży, by wystarczył dla przewidywanej liczby użytkowników, i na tyle mały, by nie straszył pustką. W galeriach zdjęć znajdziecie pomysły na salon w różnym stylu. Inspirujemy, jak urządzić salon w stylu skandynawskim, czy nowoczesny salon w stylu industrialnym i loft. Jakie wybierać kolory, materiały wykończeniowe, meble i dodatki do salonu. Ważnym elementem jest też prawidłowe oświetlenie salonu.

Jak urządzić salon

Jak urządzić salon, żeby był wygodny i przytulny? Zacznij o projektu salonu, na rzucie zaznacz drzwi i okna. Ich usytuowanie będzie miało wpływ na aranżację salonu. Przykładowo, gdy drzwi są w rogach pokoju, nie można wtedy w pełni wykorzystać ściany, na którą otwiera się skrzydło. Aby wystrój salonu nabrał szyku, na wprost wejścia warto, żeby znalazły się kominek, atrakcyjny obraz na ścianie czy przeszklone drzwi na taras. Dzięki takiemu zabiegowi, uzyskamy świetny efekt wizualny. W projekcie salonu określ rozmieszczenie poszczególnych stref (funkcji). Zaplanuj rozmieszczenie mebli w salonie. Zdecyduj, gdzie staną stół, sofa, fotele, telewizor. To dobry moment, by jeszcze raz się zastanowić, czy nie dałoby się kilku funkcji połączyć. Może warto zrobić salon z jadalnią, czy salon z aneksem kuchennym? Gdy wiesz, gdzie stanie sofa, a gdzie stół w salonie, łatwo ustalisz wymiary mebli. Nie podejmuj żadnej decyzji na oko. Pamiętaj, że w urządzaniu salonu rządzi metrówka. I jeśli ustalisz, że sofa w salonie ma mieć 210 cm długości, to nie kupuj większej!

Dobra rada! Urządzając salon, należy brać pod uwagę przede wszystkim nawyki i upodobania swoje, swoich dzieci i wszystkich pozostałych domowników, a dopiero na drugim miejscu stawiać bieżące trendy i mody. Rodzina wielopokoleniowa powinna pamiętać o wygodnych fotelach dla dziadków, a dzieciom stworzyć kącik, w którym porozrzucane zabawki nie będą nikogo drażniły.

Jak urządzić mały salon

Jeśli masz mały salon, dokładnie przemyśl jak go urządzić. Tutaj sprawdzą się meble rozkładane, łączenie funkcji, meble wielofunkcyjne, zabiegi optycznie powiększające wnętrze. Mały salon w bloku też może być komfortowy i nowoczesny. Ogranicz kolory w salonie, zdecyduj się raczej na jasne barwy. Telewizor powieś na ścianie, kup stół rozkładany. Wzory czy intensywne kolory w urządzaniu małego salonu zastosuj w dodatkach, np. wybierz wzorzyste poduszki na sofę. Możesz też jedną ścianę w salonie ozdobić mocniejszym kolorem czy tapetą. W ten sposób można wydzielić np. jadalnię w salonie, czy kącik wypoczynkowy.

Salon z jadalnią

Połączenie salonu z jadalnią to sprawdzony sposób na optyczne powiększenie zarówno strefy, w której wypoczywamy, jak i tej, w której jemy posiłki. Ze względu na zachodzące obecnie zmiany stylu życia projektowanie osobnego pomieszczenia na jadalnię jest już dziś rzadkością. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie salon z jadalnią. Taki salon projektuje się zarówno w rezydencjach, domach, apartamentach, jak i mieszkaniach. Urządzając salon z jadalnią pamiętajmy o wymiarach i odległościach. Wokół stołu należy pozostawić wolną przestrzeń (szerokości minimum 90 cm). Wówczas będziemy mogli stanąć obok stołu, zanim usiądziemy, i swobodnie odsunąć krzesło.

Salon z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym, czyli właściwie wstawienie kuchni do salonu, to sposób na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Takie wnętrze będzie efektowne, a jednocześnie zajmie mniej miejsca niż osobne pomieszczenia. Urządzając salon z aneksem kuchennym oszczędzamy również na komunikacji – potrzebujemy mniej korytarzy. Otwarty salon to także szansa na pełniejsze uczestnictwo mieszkańców w życiu rodzinnym i towarzyskim. Przyjazna estetyka urządzeń kuchennych oraz ich cichsza praca dają nowe możliwości w projektowaniu salonu z kuchnią, a tym samym pozwalają lepiej gospodarować przestrzenią.

Nowoczesny salon

Nowoczesny salon w projektach domów ma bardzo często duże przeszklenia. Takie okna otwierają salon na otoczenie nie tylko pod względem widokowym, ale i komunikacyjnym. Piękny widok za oknem buduje wystrój salonu. Panoramiczne okna dają znakomity efekt, gdy dom stoi w ładnym otoczeniu. Planując duże przeszklenia, należy odpowiednio wcześnie pomyśleć nie tylko o aranżacji nowoczesnego salonu, ale i o wyposażeniu domu. Warto zdecydować się na okna trzyszybowe z odpowiednio dobranym zestawem szyb lub szyby z faktorem UV, które również w pewnym stopniu pozwolą zniwelować efekt nagrzewania wnętrza salonu. Kominek otoczony przeszkleniami zapewnia w salonie piękne widoki. Można przy nim ustawić fotele i zorganizować dodatkowy aneks. Ekran TV należy umieścić w pewnej odległości od największych przeszkleń, na przykład na ścianie obok. Dzięki temu będzie można oglądać telewizję bez konieczności zasłaniania okien.

Salon z kominkiem

O wystroju salonu często decyduje kominek. Zarówno otwarty, jak i zamknięty ma swoje zalety. W otwartym, tradycyjnie zbudowanym kominku lepiej widzimy ogień, mamy wtedy poczucie jego bliskości. Z kolei kominki zamknięte mniej nas ograniczają organizacyjnie. W każdej chwili możemy wyjść z domu – wystarczy zamknąć szklane drzwiczki i nie musimy się martwić o kanapy ustawione w sąsiedztwie kominka. Urządzając salon z kominkiem trzeba pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych, czy wykończeniu podłogi w pobliżu paleniska. Można też mieć salon z kominkiem elektrycznym, gazowym, czy biokominkiem. Kominek może być główną atrakcją w salonie. Zwłaszcza jeżeli ma formę przyciągającą wzrok. Można na przykład użyć ozdobnych kafli na jego ścianach. W dzień będzie przyciągać kolorem i fakturą, konkurując z widokiem za oknem, a wieczorem – ogniem. Styl kominka zależy od tego, jak chcemy urządzić salon. Jeśli lubimy styl klasyczny, użyjmy naturalnych kamieni na kominku i płycie przed nim. Jeżeli chcemy mieć nowoczesny salon – bryła kominka może mieć kształt prostopadłościanu. Wykonana z tego samego materiału co ściany nie zakłóca widoku ognia.

Sposób na przytulny salon

Chcesz mieć przytulny salon, postaw na dobrze dobrane kolory ścian, tekstylia i dodatki. Przewodnikiem w aranżacji przytulnego salonu często jest kolor. Pamięta o tym, przy wyborze tkanin i dodatków. Urządzając salon trzeba wiedzieć, że tkaniny nie znajdą się w próżni, więc powinny harmonizować z wystrojem salonu. Oznacza to, że masz już co najmniej jeden kolor, do którego musisz nawiązać. Zwykle jest to kolor ścian w salonie, ewentualnie najciemniejszej ściany. Będzie to twój kolor przewodni w aranżacji salonu. Dobierz do niego jeszcze dwie barwy, które wykorzystasz jako akcenty. Sprawdzonym sposobem na przytulny salon są też piękne zasłony. Sprawiają, że wystrój salonu nabiera elegancji i ciepła. Do aranżacji salonu wprowadź rośliny doniczkowe. Grupuj doniczki po kilka, różnej wielkości i kształtu. Podobnie z roślinami – nie ograniczaj się do jednego gatunku. Komponuj je na zasadzie kontrastu: rośliny o pokroju drzewiastym, krzewiastym z płożącymi i pnączami. Zwracaj uwagę na kolory, odcienie, kształty i faktury liści.

Dobra rada! Żeby stworzyć przytulny salon, należy zachować proporcje między meblami a miejscem, w którym chcemy je umieścić. Ustawienie zbyt dużych (lub zbyt wielu) mebli na małej przestrzeni spowoduje, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie przeładowanego i przytłaczającego. Zbyt mało miejsca na komunikację sprawi, że domownicy będą musieli się przeciskać między sprzętami lub narazi ich na obijanie się o wystające narożniki.

Salon oświetlenie

Urządzając salon zadbaj o projekt oświetlenia. W salonie sprawdzą się główne - górne źródła świtała, jak i lampy dekoracyjne. Salon jest coraz częściej połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego jeden żyrandol pod sufitem nie załatwi sprawy. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp w odpowiednich miejscach, uzyskamy wiele możliwych aranżacji salonu i podziałów na strefy. Dlatego na liczbie źródeł światła w salonie nie warto przesadnie oszczędzać. Lampy sufitowe nad częścią wypoczynkową w salonie zapewnią komfort przebywania w niej całej rodzinie, a także gościom. Jeśli jednak chcemy w dużej przestrzeni salonu poczuć się przytulniej i na przykład poczytać, można wyodrębnić z niego miły kącik dzięki lampie stojącej.

Salon inspiracje: kolory

Salon powinien odzwierciedlać naszą osobowość. Uwydatnia się ona m.in. w kolorach, którymi lubimy się otaczać. Wraz ze stylem skandynawskim, zapanowała moda na szary salon. Szare ściany w salonie doskonale komponują się z bielą i drewnem. Szaroniebieski kolor sprawia, że salon jest miejscem relaksu, uspokojenia i bujania w obłokach. Obie stonowane barwy można ożywić wprowadzają do wystroju salonu kolorowe detale, na przykład kolorowy dywan. Czystą biel a aranżacji salonu można ożywić intensywną barwą, malując na ten kolor fragment ściany, na przykład wnękę na telewizor. Klasyczny wystrój salonu z tradycyjnym kominkiem będzie się prezentował dobrze w jasnych, pastelowych kolorach w odcieniu bieli, beżu i żółci. Salon w kolorze stonowanej oliwki przywodzi na myśl eleganckie pałacowe wnętrza. Kolor ten doskonale komponuje się z brązowymi meblami.

Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim to najpopularniejszy wystrój, który podbił serca Polaków. W takiej aranżacji salonu, gdzie królują stonowane barwy i naturalne materiały, dobrze się czujemy. Salon skandynawski to prostota, funkcjonalność, światło oraz naturalne materiały, takiej jak drewno. W tak urządzonym wnętrzu panuje harmonia i spokój. Salon w stylu skandynawskim jest przytulny, przyjazny i elegancki.