| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Aranżacja pokoju dla dziecka: prokój bezpieczny, stymulujący rozwój i łatwy do sprzątania

Aranżacja pokoju dla dziecka: prokój bezpieczny, stymulujący rozwój i łatwy do sprzątania

Człowiek dorosły rozwija swoją osobowość w pracy, podróżach, kontaktach z innych ludźmi. Dla dziecka kluczowe są dom i relacje z najbliższymi. Dlatego ważne jest, aby ukształtować jego otoczenie w sposób sprzyjający rozwojowi. Przeczytaj, co jest ważne podczas aranżacji pokoju dla dziecka.

Autor: PERGO

Rozwojowi dziecka służy też rozbudzanie poczucia obowiązku. Nauczmy je dbania o własną przestrzeń

Trudno urządzić pokój dziecka raz na całe jego życie. Każdy etap rozwoju ma bowiem swoją specyfikę, a poza tym we wczesnym dzieciństwie trudno przewidzieć indywidualne potrzeby i charakter dziecka. Zazwyczaj więc wymaga on kilku zmian, a każda z nich kosztuje wiele pracy i pociąga za sobą spore wydatki. Rozwiązaniem jest takie zaaranżowanie przestrzeni, by można ją było modelować wraz ze zmianą potrzeb dziecka.

Pokój dziecięcy dostosowany do różnych ustawień mebli

Do prawidłowego rozwoju dziecka osobne pomieszczenie nie jest konieczne na każdym etapie. Niemowlęctwo to czas, kiedy ważna jest bliskość dziecka z rodzicami, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Niemowlęta znacznie lepiej czują się w sypialni rodziców, dlatego wiele osób rezygnuje z urządzenia samodzielnego pokoju dla niemowlaka. Jeśli urządzamy kącik dziecięcy w małżeńskiej sypialni, musi być na tyle duży, aby poza łóżeczkiem można było wstawić dodatkowe sprzęty: komodę z przewijakiem, wygodny fotel lub krzesełko do karmienia.

Do przydzielania pokojów dziecięcych warto podejść perspektywicznie. Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro dziecko jest małe, można mu przydzielić najmniejszy pokój. W rzeczywistości bardzo szybko staje się on jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Albo więc pokój przeznaczony dla dziecka powinien być duży, albo powinniśmy być przygotowani do zmian funkcji pomieszczeń. Może z czasem duży gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecięcego.

Elastycznie możemy podejść do urządzania pokojów dwojga dzieci. Gdy sąsiadują one ze sobą, można na jakiś czas zrezygnować z budowania dzielącej je ściany – na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wspólna przestrzeń może działać bardzo stymulująco. Oszczędzamy też na miejscu – przestrzeń do zabawy może być wspólna.

Na każdym etapie warto także ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań. Jeśli będzie miejsce w rezerwie, będzie można wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny.

Na każdym etapie rozwoju dziecka ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli. Przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój. Mobilność sprzętów nabiera szczególnej wagi w późniejszych okresach rozwoju: w przedszkolnym pozwala wygospodarować przestrzeń konieczną do aktywnej zabawy na podłodze, w szkolnym – do organizowania wizyt rówieśników czy też rozwijania rodzących się ciągle zainteresowań. Bardzo popularne dzisiaj wbudowane meble utrudnią wygospodarowanie miejsca na podłodze na ćwiczenie układów tanecznych. Niemożliwe będzie też przesunięcie stacjonarnego biurka spod okna, aby np. rozstawić sztalugi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Kolor do pokoju dla dziecka

Rozwój dziecka stymulują nie tylko barwy, ale też wzory na tapetach i malowane na ścianach obrazy.

  • Niemowlę najlepiej będzie się czuło w jasnych, pastelowych kolorach harmonizujących z bielą. Maluchy dużo przebywają w łóżeczku, lepiej jeśli sufit nie będzie kojarzył im się z białą plamą. Przyjemniej, gdy będą tam chmurki albo postacie z bajek.
  • Kolorystyka pokoju przedszkolaka nie powinna być monochromatyczna – zróżnicujmy kolor mebli i ścian. Teraz możemy wkroczyć z intensywnymi kolorami, pozostańmy jednak przy spokojnych w kąciku do nauki.
  • Dziecko w wieku późnoszkolnym niech kolory wybierze samo – w tym okresie rozwoju jego pokój to jego odrębny świat. Nie walczmy wtedy z granatową lub czarną barwą ściany.

Meble do pokoju dziecięcego

Współczesne meble dla dzieci są bardzo ładne i niestety dość drogie. Ponieważ powinny być dostosowane do wymiarów i proporcji ciała – warto kupić meble „z przyszłością”. Po zdemontowaniu niektórych elementów można z nich korzystać przez lata. Takie funkcje ma komoda-przewijak, która po zdjęciu nadstawki może służyć dalej. Warto wybrać łóżeczko niemowlęce z regulacją wysokości dna i długości, wyjmowanymi szczebelkami i funkcją przebudowy na tapczanik. Do udanych duetów można też zaliczyć łóżeczko z funkcją kołyski i opcją ustawiania wysokości na trzech poziomach. Możliwość kołysania łatwo zablokować, a wyjmowane szczeble pozwolą starszemu dziecku swobodnie wychodzić z łóżeczka. Wiele mebli utrzymanych w klasycznym stylu ma kontynuację w dorosłych kolekcjach, dlatego łatwo dobrać do dziecięcych regałów, szaf czy komód biurko lub większy tapczanik.

Przez lata będzie służyć biurko na regulowanych nóżkach i z możliwością ustawienia kąta pochylenia blatu w zależności od wykonywanej czynności. Biurko powinno mieć szerokość co najmniej 120 cm. Równie ważne jest zapewnienie dziecku wygodnego krzesła. To z regulacją wysokości i oparcia pozwoli na dopasowanie do wzrostu dziecka. Potrzebne są także półki nad biurkiem – początkowo można trzymać na nich zabawki, kredki, farby, gry planszowe, z czasem wyprą je podręczniki czy słowniki i encyklopedie. Pod łóżka idealnie wpasują się płytkie pudełka na kółkach. Przez lata przydadzą się wiklinowe kufry lub kosze – są uniwersalne i można je łatwo przesuwać. Wiele radości w każdym wieku sprawi hamak – najlepiej umieścić go w najmniej używanym kącie pokoju. Niezależnie od wieku sprawdzą się kolorowe poduszki – maluchy mogą się po nich tarzać i skakać, starszym umożliwią ciekawe aranżacje. Miękkie siedziska wypełnione sprężystym granulatem i powłoką wykonaną z tkanin lub sztucznej skóry nie mają stelaża i dopasowują się do anatomicznych kształtów. W zależności od wielkości można na nich siedzieć, leżeć, a nawet spać, są przyjazne dzieciom zdrowym i polecane w terapii dzieci z porażeniem mózgowym.

Autor: TIMOORE.EU

Łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem. Dzięki możliwości rozsuwania jego długość dostosowujemy do wzrostu dziecka (fot. TIMOORE.EU)

Pokoje dla dzieci. Jak zamienić 12 metrów w wygodny pokój dla rodzeństwa?

Nawet w niewielkim pokoju stworzysz komfortowy pokój dla rodzeństwa. Wystarczy wydzielić w pokoju...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom dla dzieci. Pomysły na aranżację pokoju...

To z myślą o dzieciach zwykle buduje się dom. Co robią inwestorzy, żeby z ich wymarzonego domu dzieci też...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Wybieramy...

Urządzamy pokój dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie meble dziecięce sprawdzą się najlepiej? Jak...

9 pomysłowych aranżacji pokoju dziecięcego. Pokój...

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać. Zobacz,...

Aranżacja pokoju dla chłopca. Pomysł na...

Pokój dla dwójki rodzeństwa przeszedł całkowitą metamorfozę. Nieduży, wąski i bez wyrazu pokój dziecięcy...