| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu, korytarza. Światło na rzecz bezpieczeństwa na domowych ścieżkach

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu, korytarza. Światło na rzecz bezpieczeństwa na domowych ścieżkach

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego światła. Oświetlenie przedpokoju, holu, schodów i korytarza powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Dzięki naszym wskazówkom dobrze oświetlisz zarówno strefę wejścia, jak i korytarze oraz schody.

Dobre oświetlenie strefy wejścia i domowych traktów - korytarzy oraz schodów - przede wszystkim pokazuje domownikom i gościom drogę - to dzięki niemu nie gubimy się w przestrzeni, nie mylimy drzwi, nie potykamy się o sprzęty. Gdy po zmroku możemy się swobodnie poruszać po domu, czujemy się bardziej bezpieczni. Jednak ze względu na wysokie ceny energii miejsca służące domowej komunikacji nie zawsze muszą być tak samo intensywnie oświetlone.

Oświetlenie holu i przedpokoju

W holu lub przedpokoju warto zastosować lampy z wbudowanymi czujnikami ruchu. Zamontowane w nich czułe detektory reagują na ruch i włączają światło w razie potrzeby. Jeżeli są również wyposażone w czujnik zmierzchu, włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku. Dzięki szerokiemu zasięgowi (nawet do 240 stopni) i jasnemu światłu lampy dają poczucie bezpieczeństwa - gdy wchodzimy do domu, ciemności nas nie zaskakują, a każdy gość, również nieproszony, będzie widoczny. 

W przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest niewielki, unikajmy lamp wiszących, gdyż pogłębiają one wrażenie ciasnoty, a jeśli są zbyt nisko zawieszone, mogą utrudniać otwieranie szafy czy drzwi - lepiej zastosować tam plafonierę. O funkcjonalność światła warto zadbać szczególnie, gdy przedpokój jest pozbawiony dostępu światła dziennego - unikaj opraw ze szkła strukturalnego i alabastrowego, gdyż pochłaniają one zbyt dużo światła.

 

Autor: Andrzej Szandomirski

Na korytarz najlepiej jest wybrać oprawy zamknięte, aby nie oślepiały nieosłoniętą żarówką.

Oświetlenie schodów i korytarzy

Schody i korytarze powinny być możliwie jasno oświetlone wieczorem, gdy dom tętni rodzinnym życiem. Nocą niezbędne jest oświetlenie orientacyjne, np. małe lampki wpuszczane w ściany korytarza lub stopnie schodów - to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników udających się w nocy do łazienki czy dzieci, które wybudzone często szukają towarzystwa rodziców.

Dzięki nowoczesnym, energooszczędnym źródłom światła - tkaim jak diody LED - światła mogą być włączone przez całą noc bez mocnego uszczerbku dla kieszeni. Zastosowane tam oprawy powinny się równać z licem płaszczyzny, w której je zamontowano, powinny być tez odporne na uderzenia butów. 

Natężenie światła na korytarzu i schodach należy dostosować do pomieszczeń, które łączą - zbyt duży kontrast jest niekorzystny, gdyż oko ludzkie trudno dostosowuje się do dużych zmian natężenia światła.

Jeśli w przedsionku lub korytarzu są szafy, warto pomyśleć o oświetleniu ich zawartości. Dostępne są na rynku meble z wbudowanymi już źródłami światła. Jest to rozwiązanie bezpieczne - stosowane świetlówki i diody LED się nie nagrzewają. Tutaj przydaje się też mocne oświetlenie kierunkowe - wnętrze szafy doskonale oświetlą np. reflektorki zamontowane na suficie prezd szafą lub halogeny umieszczone w suficie podwieszanym.

Zobacz film o zaletach oświetlenia LED-owego

Przeczytaj dodatkowo:
Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Nowoczesne źródła światła w Twoim domu

Coraz chętniej wyposażamy swoje domy w oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia można...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Oświetlenie stołu - zobacz, jak dobrać lampę...

Jakie wybrać oświetlenie stołu, żeby stworzyć dobry klimat? Nasz przewodnik poprowadzi Was od projektu...

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.