| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu, korytarza. Światło na rzecz bezpieczeństwa na domowych ścieżkach

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu, korytarza. Światło na rzecz bezpieczeństwa na domowych ścieżkach

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego światła. Oświetlenie przedpokoju, holu, schodów i korytarza powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Dzięki naszym wskazówkom dobrze oświetlisz zarówno strefę wejścia, jak i korytarze oraz schody.

Dobre oświetlenie strefy wejścia i domowych traktów - korytarzy oraz schodów - przede wszystkim pokazuje domownikom i gościom drogę - to dzięki niemu nie gubimy się w przestrzeni, nie mylimy drzwi, nie potykamy się o sprzęty. Gdy po zmroku możemy się swobodnie poruszać po domu, czujemy się bardziej bezpieczni. Jednak ze względu na wysokie ceny energii miejsca służące domowej komunikacji nie zawsze muszą być tak samo intensywnie oświetlone.

Oświetlenie holu i przedpokoju

W holu lub przedpokoju warto zastosować lampy z wbudowanymi czujnikami ruchu. Zamontowane w nich czułe detektory reagują na ruch i włączają światło w razie potrzeby. Jeżeli są również wyposażone w czujnik zmierzchu, włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku. Dzięki szerokiemu zasięgowi (nawet do 240 stopni) i jasnemu światłu lampy dają poczucie bezpieczeństwa - gdy wchodzimy do domu, ciemności nas nie zaskakują, a każdy gość, również nieproszony, będzie widoczny. 

W przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest niewielki, unikajmy lamp wiszących, gdyż pogłębiają one wrażenie ciasnoty, a jeśli są zbyt nisko zawieszone, mogą utrudniać otwieranie szafy czy drzwi - lepiej zastosować tam plafonierę. O funkcjonalność światła warto zadbać szczególnie, gdy przedpokój jest pozbawiony dostępu światła dziennego - unikaj opraw ze szkła strukturalnego i alabastrowego, gdyż pochłaniają one zbyt dużo światła.

 

Autor: Andrzej Szandomirski

Na korytarz najlepiej jest wybrać oprawy zamknięte, aby nie oślepiały nieosłoniętą żarówką.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oświetlenie schodów i korytarzy

Schody i korytarze powinny być możliwie jasno oświetlone wieczorem, gdy dom tętni rodzinnym życiem. Nocą niezbędne jest oświetlenie orientacyjne, np. małe lampki wpuszczane w ściany korytarza lub stopnie schodów - to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników udających się w nocy do łazienki czy dzieci, które wybudzone często szukają towarzystwa rodziców.

Dzięki nowoczesnym, energooszczędnym źródłom światła - tkaim jak diody LED - światła mogą być włączone przez całą noc bez mocnego uszczerbku dla kieszeni. Zastosowane tam oprawy powinny się równać z licem płaszczyzny, w której je zamontowano, powinny być tez odporne na uderzenia butów. 

Natężenie światła na korytarzu i schodach należy dostosować do pomieszczeń, które łączą - zbyt duży kontrast jest niekorzystny, gdyż oko ludzkie trudno dostosowuje się do dużych zmian natężenia światła.

Jeśli w przedsionku lub korytarzu są szafy, warto pomyśleć o oświetleniu ich zawartości. Dostępne są na rynku meble z wbudowanymi już źródłami światła. Jest to rozwiązanie bezpieczne - stosowane świetlówki i diody LED się nie nagrzewają. Tutaj przydaje się też mocne oświetlenie kierunkowe - wnętrze szafy doskonale oświetlą np. reflektorki zamontowane na suficie prezd szafą lub halogeny umieszczone w suficie podwieszanym.

Zobacz film o zaletach oświetlenia LED-owego

Przeczytaj dodatkowo:
Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie...

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...