| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Zmiany w Rodzina na swoim – zyskują single, ale trudno o mieszkanie w dobrej lokalizacji

Zmiany w Rodzina na swoim – zyskują single, ale trudno o mieszkanie w dobrej lokalizacji

Dobra wiadomość dla singli planujących kupić mieszkanie. Od połowy sierpnia program „Rodzina na swoim” obejmuje nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Jest jednak i zła informacja: trudniej będzie kupić mieszkanie z dofinansowaniem w atrakcyjnej lokalizacji. Pewne jest również, że program będzie działał do końca 2012 r.

Do tej pory z programu „Rodzina na swoim” mogły skorzystać małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które nie miały wcześniej prawa własności do lokalu mieszkalnego i wzięły kredyt w banku, który podpisał stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pomoc państwa polega na tym, że przez 8 lat dopłaca ono połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować, np. zakup mieszkania, którego powierzchnia maksymalna nie przekracza 75 mkw., czy wybudować dom o powierzchni nie większej niż 140 mkw.

Z Programu „Rodzina na swoim” skorzystają single

Największą rewolucją jest to, że z „Rodziny na swoim” skorzystają teraz single w wieku do 35 lat. W ich przypadku przepisy ustawy dotyczyć będą mieszkań o powierzchni do 50 mkw.

Ustawa określa też maksymalny wiek kredytobiorcy na 35 lat (dotyczy to każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko). Jeżeli jednak jeden z małżonków będzie poniżej tego limitu, a drugi powyżej, pod uwagę brany będzie wiek młodszego z nich.


MMurator FINANSEasz pytanie związane z kredytem hipotecznym, gotówkowym czy konsolidacyjnym? Nie wiesz, jaka jest Twoja zdolność kredytowa?

Eksperci Murator FINANSE bezpłatnie doradzają w Muratordom.pl


Trudniej będzie kupić droższe mieszkania

Najważniejszą z wprowadzanych zmian jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań z 1,4 na 1,0. W praktyce przełoży się to na to, że w „Rodzinie na swoim” będzie można kupić mieszkania o niższych cenach za metr kwadratowych. Ograniczono zatem dostępność nieruchomości znajdujących się w atrakcyjnych lokalizacjach, a wiec i droższych.

Obniżony też został współczynnik  dla transakcji na rynku wtórnym do 0,8. Dla przykładu w Warszawie single będą teraz mogli kupić mieszkanie za maksymalnie 5,6 tys. zł za m2
 
Dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna powierzchnia mieszkania, do którego można uzyskać dopłatę. Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 75 m2 a dopłaty uzyskają do 50 m2 (lub dom o powierzchni do 140 m2 z dopłatą do 70 m2). W przypadku singli będzie to odpowiednio 50 m2 i 30 m2.

Koniec „Rodziny na swoim"

Podpisana  2 sierpnia przez prezydenta Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania wprowadza również datę zakończenia programu. Wnioski o dofinansowanie w ramach „Rodziny na swoim” można składać do końca roku 2012.

Poniższa tabela przedstawia maksymalne ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości w III kwartale 2011 roku przed wejściem w życie zmian oraz po wprowadzeniu nowych limitów.

Autor: Murator Finanse

Dopłaty państwa do kredytów mieszkaniowych

Osoby, które utraciły pracę, mogą ubiegać się o dopłatę do kredytu. 5 sierpnia 2009 r....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – marzec...

Wiosna jest idealnym momentem na zmiany! Zmiany są jednak kosztowne… Nasz marcowy ranking pożyczek i...

Podatek bankowy wchodzi w życie. Co to oznacza...

Od 1 lutego 2016 roku zacznie obowiązywać ustawa o podatku bankowym. Czy koszty podatku zostaną przeniesione...

Pomoc dla frankowiczów. Jakie rozwiązania...

Prezydent chce, aby pomoc dla kredytobiorców kredytów hipotecznych, który zaciągnęli go...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont...

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu eksperci...

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2016....

Marzysz o kupnie domu lub mieszkania? Nasi klienci chcą zrealizować taką inwestycję w Toruniu, a eksperci...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.