| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Problem z terminową spłatą kredytu. Kiedy i jak można zawiesić spłatę pożyczki?

Problem z terminową spłatą kredytu. Kiedy i jak można zawiesić spłatę pożyczki?

Co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie w terminie spłacać pożyczki lub rat kredytu? Podpowiadamy, z jakiego "koła ratunkowego" warto skorzytać.

Zasady regulujące kwestie związane z zawieszeniem spłaty rat naszego zobowiązania zawarte są w umowie zawartej przez nas z bankiem. Tam też znajdują się informacje dotyczące terminów, ewentualnych kosztów oraz innych zasad związanych z zawieszeniem spłaty kredytu czy pożyczki.

Porównanie kredytów na wyposażenie mieszkania

Jak zawiesić spłatę kredytu

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć jest to, że zawieszenie spłaty kredytu czy pożyczki dokonywane jest na pisemny wniosek kredytobiorcy. O zamiarze skorzystania z udogodnienia, jakim są „wakacje kredytowe” powinieneś z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować bank składając stosowny wniosek.

We wniosku należy wskazać kredyt, którego spłatę chcesz zawiesić oraz napisać spłatę ilu rat chcesz zawiesić. Całość potwierdzasz własnoręcznym podpisem, a w niektórych bankach narzędziem autoryzacyjnym.

Akceptacja takiego wniosku powinna być czystą formalnością dla osób, które dotychczas rzetelnie spłacały swoje zobowiązania wobec banku. Jeśli jednak obecna obsługa kredytu pozostawiała wiele do życzenia, sytuacja może wyglądać gorzej. W najgorszym scenariuszu bank może nie zgodzić się na zawieszenie spłaty rat.

Ile będzie Cię to kosztowało

Samo zawieszenie spłaty jest najczęściej bezpłatne. Jeśli jednak wiązać się z nim będą zmiany w umowie i harmonogramie spłat możemy spodziewać się naliczenia opłaty za sporządzenie aneksu. Jej wysokość zawarta jest w taryfie opłat i prowizji instytucji, która udzieliła nam pożyczki lub kredytu.

Szukasz gotówki na instalacje? Porównaj i wybierz tani kredyt

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kiedy najlepiej skorzystać z takiego rozwiązania

Z instytucji „wakacji kredytowych” najlepiej korzystać w nieprzewidzianych sytuacjach, wtedy kiedy spodziewasz się, że z różnych powodów (np. losowych) możesz mieć problem z regulowaniem zobowiązań wobec banku.

Zdecydowanie odradzamy wykorzystywania zawieszenia spłaty jako sposobu „zaoszczędzenia” środków z przeznaczeniem na bieżącą konsumpcję.

Powinnieneś także pamiętać, że z odpoczynku od spłaty kredytu nie możesz korzystać w nieskończoność. Niepłacone przez ten czas raty będziesz musiał koniec końców uregulować. Nie warto więc z tym długo zwlekać.

Zawieszenie spłaty rat powinno być kołem ratunkowym w nieoczekiwanych sytuacjach. Tylko w taki sposób powinieneś myśleć o tym rozwiązaniu.

WAŻNE! "Wakacje kredytowe” nie mogą być instrumentem, dzięki któremu zaoszczędzone środki będziesz mógł wydać na przyjemności

WARTO WIEDZIEĆ

Ważne kwestie związane z zawieszeniem spłaty rat kredytu

Jedną z bardziej istotnych kwestii związanych z zawieszeniem spłaty kredytu czy pożyczki jest okres, podczas którego będziesz chciał z tego udogodnienia korzystać. Druga kwestia to, czy podczas „wakacji kredytowych” będziesz spłacał tylko odsetki, kapitał czy też zawiesisz spłatę całej raty kapitałowo-odsetkowej.

Spłatę rat – w zależności od banku – można zawiesić na jeden, trzy a nawet sześć miesięcy. Trzeba także pamiętać o tym, że niespłacone raty zostaną skapitalizowane, czyli zostaną doliczone do zadłużenia. Tak więc, prędzej czy później oddasz bankowi tę kwotę. Do Ciebie będzie należał jednak wybór, czy kwota ta zostanie rozłożona równomiernie na raty pozostałe do spłaty, czy też zapłacisz ją w inny sposób – np. na koniec spłaty.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Dom od dewelopera. Jak kupić dom na rynku...

Dom od dewelopera to dobre wyjście, jeśli nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale...

Problemy z kredytem we frankach. Przewalutowanie,...

Wiele osób spłacających kredyt zaciągnięty we frankach, znalazło się w trudnej sytuacji w związku z...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2016....

W tym miesiącu szukamy kredytu na zakup 82-metrowego mieszkania w Bydgoszczy. Sprawdź gdzie jest najtaniej....