| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Co jest ważniejsze - oprocentowanie czy prowizja?

Co jest ważniejsze - oprocentowanie czy prowizja?

Niektóre banki rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu, inne nie, ale za to oferują niższe oprocentowanie. Co się bardziej opłaca?

Czasami wyższa niż w innych bankach prowizja jest ceną za obniżkę oprocentowania jedynie przez pierwszy rok kredytowania albo jeszcze krócej - trzeba na to zwrócić uwagę, zanim skusimy się na taką okazję. Kredyt hipoteczny zaciąga się na długie lata, więc roczna obniżka nie wpłynie znacząco na jego koszt.

Warto jednak dowiadywać się, jakie promocje oferują banki w czasie, gdy szukamy kredytu. Może to być nie tylko niższe oprocentowanie w pierwszym roku kredytowania, ale na przykład bezpłatne ubezpieczenie na życie, 10% kwoty kredytu bez odsetek, darmowe karty kredytowe itp.

Im dłużej spłacamy kredyt, tym większe znaczenie ma dla nas wysokość oprocentowania, bo to ono głównie będzie decydować o koszcie kredytu. Jeśli zatem nie bierzemy pod uwagę możliwości wcześniejszej spłaty, wybierzmy ofertę o najniższym oprocentowaniu.

Banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu bez udziału własnego kredytobiorcy (100% LTV*). Lepiej jednak mieć jakiś wkład własny. Po pierwsze, marża jest wtedy niższa. Po drugie, im mniej pożyczymy, tym mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów ze spłatą, które przecież trudno w 100% wykluczyć.

 


* LTV (Loan To Value) to stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Gdy dysponujemy wkładem własnym w wysokości 20% wartości kupowanej nieruchomości, LTV wynosi 80%, zaciągamy kredyt na 80% wartości mieszkania.

Kredyt hipoteczny dla ostrożnych

Zaciągając kredyt hipoteczny – ze względu na jego wysoką kwotę i długi okres trwania –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych –...

Wiosna to najlepszy czas na drobne remonty. Jeśli zatem na twojej liście rzeczy do zrobienia jest np....

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Program MdM skończy się w 2018 roku. Co rząd...

Rząd nie planuje przedłużenia funkcjonowania programu MdM. Według ustawy, która go wprowadziła, ma on...

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2016....

Marzysz o kupnie domu lub mieszkania? Nasi klienci chcą zrealizować taką inwestycję w Toruniu, a eksperci...

Ranking kredytów hipotecznych – luty 2016....

Prezentujemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych. Całkowity koszt kredytu w kwocie 199 223 zł...

Podatek bankowy wchodzi w życie. Co to oznacza...

Od 1 lutego 2016 roku zacznie obowiązywać ustawa o podatku bankowym. Czy koszty podatku zostaną przeniesione...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.