| muratordom.pl » Prawo » Domowe finanse » Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.

Sprawdź ile zaoszczędzisz

Najpierw krótkie pytanie: ile realnie możesz zaoszczędzić przy wyborze nowego sprzedawcy gazu? Aby to sprawdzić, przygotuj swoje faktury za paliwo gazowe i uruchom jeden z dostępnych w sieci kalkulatorów – na przykład www.poprostugaz.pl.Wprowadź wymagane dane i poznaj kwotę, która pod koniec roku powinna pozostać w twojej kieszeni. Oczywiście im większe zużycie paliwa, tym szybciej rosną oszczędności. Możesz jednak założyć, że średnia korzyść po zmianie sprzedawcy sięgnie nawet kilkunastu procent na każdym rachunku.

Proces zmiany sprzedawcy gazu

Gdy już zdecydujesz się na zmianę, wybór nowego sprzedawcy rozpoczynasz od wypowiedzenia umowy dotychczasowemu partnerowi. Możesz to uczynić nie częściej niż dwa razy w roku gazowym, czyli w umownym okresie od godziny 6.00 dnia 1 października roku bieżącego, do godziny 6.00 1 października roku następnego. Jednocześnie z wypowiedzeniem powinieneś zawrzeć umowę z nowym sprzedawcą paliwa gazowego. Nie wolno powodować zakłóceń w ciągłości dostaw gazu, dlatego koniec jednej umowy musi oznaczać początek następnej. Umowy nie powinny się też dublować, zawsze więc sprawdzaj daty ich obowiązywania. Następnie o całej transakcji informujesz Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Operator rejestruje zmianę, która wchodzi w życie z początkiem nowego miesiąca gazowego. Liczy się go podobnie jak rok, czyli od godziny 6.00 pierwszego dnia miesiąca bieżącego do godziny 6.00 pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej OSD na terenie Unii Europejskiej ma prawo do zmiany sprzedawcy gazu.

WAŻNE

Możesz zmienić sprzedawcę gazu maksymalnie dwa razy w roku gazowym.

Autor: Energa

Jak powinno wyglądać oficjalne powiadomienie Operatora Systemu Dystrybucyjnego o planowanej zmianie?

Ty, lub nowy sprzedawca paliwa z twojego upoważnienia, wymieniacie strony zawierające umowę sprzedaży. Podajecie termin jej obowiązywania i planowane ilości paliwa, a także moc umowną. Tym ostatnim terminem określa się maksymalną ilość energii zawartej w gazie, którą możesz odebrać w ciągu godziny. Moc umowną podaje się z zaokrągleniem do 1 kWh. W przypadku, gdy nie podpisałeś ze sprzedawcą paliwa gazowego umowy kompleksowej, a jedynie sprzedażową, twoje zgłoszenie do OSD musi też zawierać wyciąg z umowy dystrybucyjnej. To umowa z firmą zapewniającą przesył gazu. Powiadomienie Operatora Systemu Dystrybucyjnego należy złożyć do dziesiątego dnia miesiąca, który poprzedza pierwszy miesiąc gazowy umowy z nowym sprzedawcą. W terminie siedmiu dni od wpłynięcia tego zgłoszenia OSD formalnie informuje dotychczasowego i następnego sprzedawcę gazu o trwaniu procedury zmiany. W dniu zmiany sprzedawcy OSD dokonuje odczytu układu pomiarowego – gazomierzy, a jeśli układ uniemożliwia rejestrację danych, odczyt powinien być dokonany nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od daty zmiany. Może się jednak zdarzyć, że odczyt urządzenia pomiarowego nie będzie możliwy. W takiej sytuacji Operator Systemu Dystrybucyjnego dokona oszacowania ilości paliwa na dzień zmiany sprzedawcy według specjalnego wzoru. To suma wskazania układu pomiarowego odczytanego przed dniem zmiany sprzedawcy i iloczynu zużycia gazu pomiędzy dwoma ostatnimi odczytami a liczbą dni między nimi (bądź liczbą dni od ostatniego odczytu do dnia zmiany sprzedawcy).

Co zmiana sprzedawcy oznacza dla konsumenta?

Zmiana sprzedawcy gazu nie pociąga za sobą zmiany zamówionej mocy umownej dla punktów wyjścia ani grupy taryfowej, według której Operator Systemu Dystrybucyjnego rozlicza świadczenie usługi przesyłowej. Układ pomiarowo-rozliczeniowy jest przez OSD automatycznie przypisywany do nowego sprzedawcy. Partner, z którym kończysz umowę na sprzedaż gazu, dokonuje twojego rozliczenia końcowego. Podstawą do jego sporządzenia jest wskazanie urządzenia pomiarowego w dniu zmiany sprzedawcy. Operator powinien je przekazać obu sprzedawcom – poprzedniemu i następnemu – maksymalnie do piątego dnia roboczego następnego miesiąca. Całą operację kończy formalne powiadomienie Operatora Systemu Dystrybucyjnego przez dotychczasowego sprzedawcę paliwa gazowego, że kończy wykonywanie usługi. Podobną wiadomość otrzymuje Zleceniodawca Usługi Dystrybucji. Wraz z początkiem doby gazowej (okresu od godziny 6.00 dnia bieżącego), która rozpoczyna pierwszy miesiąc gazowy nowej umowy sprzedaży, wybrany przez ciebie sprzedawca przejmuje swoje obowiązki.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprawdź czy nowy sprzedawca oferuje paliwo gazowe w korzystnym cenowo pakiecie z innymi mediami.

Sprzedaż gazu w Polsce rządzi się prawami rynkowymi i zmiana sprzedawcy tego paliwa może ci przynieść niemałe profity. Szczególnie korzystne bywają oferty od firm, które dopiero zdobywają rynek. Sprawdź którzy sprzedawcy oferują paliwo gazowe w atrakcyjnym pakiecie z innymi mediami. Zwróć uwagę na kary umowne za zerwanie umowy i na koszt wezwania do zapłaty w przypadku nieterminowego regulowania rachunków. Nim podejmiesz ostateczną decyzję o zmianie, raz jeszcze zrób symulację kosztów.

Domy tanie w budowie. Koszt budowy małych i tanich domów - projekty wraz z kosztorysem

Rozważając budowę swojego pierwszego domu chcesz, aby był to dom tani w budowie? Koszt budowy domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczne zakupy w sieci. Poznaj prawa konsumenta

Czy robiąc zakupy w sieci zastanawiasz się, jaki jest termin na oddanie pełnowartościowego towaru? A może nie...

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?...

Z badań wynika, że ponad 80% Polaków chciałoby zamieszkać we własnym domu, ale barierą są dla nich...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...