| muratordom.pl » Prawo » Domowe finanse » Czy tanie mieszkanie może być dobrze zbudowane?

Czy tanie mieszkanie może być dobrze zbudowane?

W czasach szybkiego i taniego jedzenia nietrudno znaleźć "szybkie" i tanie mieszkania. Czy tanie mieszkanie może być solidnie wykonane? Z czym musicie się liczyć szukając niedrogiego mieszkania z rynku pierwotnego?

W dzisiejszych czasach buduje się coraz szybciej i coraz więcej, a kto nie chciałby kupić wymarzonego M. w okazyjnej cenie? Trzeba jednak wyjątkowej ostrożności, by kupno taniego mieszkania, które w dodatku powstało w krótkim czasie, nie naraziło nas na straty i koszty w trakcie jego użytkowania.

Tanie mieszkania z defektami

Ceny mieszkań o podobnym metrażu na rynku pierwotnym mogą odbiegać od siebie znacznie w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia, czy dodatków. Różnice w cenach, jakie musimy zapłacić za metr kwadratowy mieszkań w obrębie jednego miasta mogą sięgać nawet 50 proc. Skąd taka przepaść cenowa? Poza wymienionymi składnikami ceny, należy wziąć pod uwagę również to, że cała inwestycja musi się deweloperowi po prostu opłacić. Wydaje się, że nie ma innego wyjścia – na czymś firma musi zaoszczędzić. Nie można zmniejszyć na przykład kosztów związanych z formalnościami notarialnymi czy urzędowymi (takimi jak np. nabycie praw do użytkowania wieczystego działki, czy podatek od nieruchomości), te są odgórnie ustalone. Deweloper jest zawsze zależny również od cen gruntów, a te są wyższe w centrum miast i w bardziej atrakcyjnych rejonach. Tu także nie ma dużego pola do negocjacji i obcinania kosztów. Znajduje się je między innymi w wykorzystaniu tańszych materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych.

W 2015 roku eksperci z Politechniki Poznańskiej przebadali osiem projektów mieszkaniowych, liczących łącznie 1524 mieszkań. Na każdą inwestycję przypadło średnio 855 defektów budowlanych, a prawie 90% z nich było spowodowane wadami powstałymi już na etapie budowy. Wynika z tego, że duża część wad jest związana z wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów budowlanych i źle dobranych, a czasami także przestarzałych rozwiązań technicznych.

Zobacz także: Mieszkanie Plus. Hit czy kit?

Ile zajmuje wybudowanie budynku wielomieszkaniowego

Według danych GUS, średni czas powstawania budynku wielorodzinnego w Polsce wynosi 25 miesięcy. Deweloperzy, którzy mają doświadczenie w budowaniu dużych kompleksów mieszkaniowych, potrzebują od około półtora roku do dwóch lat, aby wprowadzić lokatorów na nowe osiedle. Choć istnieje tendencja do skracania procesu inwestycyjnego, co wynika między innymi z coraz większej dostępności zaawansowanych technologii, to warto mieć świadomość, że nie każdy etap można skrócić.

Mieszkanie tanio i dobrze

Oczywiście można znaleźć tanie i bezpieczne mieszkanie czy nawet dom w cenie mieszkania, któremu trudno zarzucić wady dotyczące bezpieczeństwa czy jakości wykończenia. Znajdując takie lokum musimy mieć jednak świadomość, że taka oferta jest ograniczona. Należy również pamiętać o tym, że tańsze mieszkania zazwyczaj można spotkać na osiedlach umiejscowionych na obrzeżach miast lub poza ich granicami, a taka lokalizacja również okupiona jest pewną dodatkową ceną. Składa się na nią między innymi koszt dojazdów do pracy, czy też po prostu do centrum miasta. Wiąże się to także często z ograniczonym dostępem do potrzebnej infrastruktury. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym czy wszystkie koszty związane z położeniem z dala od miasta, to poświęcenie, które warto ponieść w zamian za lokum w korzystnej cenie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Kto i na jakich zasadach może otrzymać dodatek...

Nie każdy wie, że może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Warto znać zasady związane z jego przyznawaniem...

Niezależna elektrownia słoneczna czy połączona z...

Domowa elektrownia słoneczna może być wyspowa, czyli działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...