| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Kilka sposobów na oświetlenie i zadaszenie tarasu. Czyli taras przygotowany na każdą pogodę

Kilka sposobów na oświetlenie i zadaszenie tarasu. Czyli taras przygotowany na każdą pogodę

Zadaszenie tarasu w postaci markiz tarasowych, płyt poliwęglanowych umożliwia korzystanie z niego nawet podczas złej pogody, a świetliki dachowe doskonale go doświetlają. Zobacz inne możliwości zadaszenia i doświetlenia tarasu. Sprawdź jakie dodatkowe źródła światła możesz na nim zamontować, aby oświetlić jego powierzchnię.

Zadaszenie tarasu i jego funkcje

Dzięki niemu na tarasie można przebywać zarówno w upał, jak i w czasie deszczu. Naturalne formy zadaszenia to podcień, płyta balkonowa czy zawieszony nad parterem wykusz. Z brakiem zadaszenia wynikającym z architektury domu przez wiele lat radzono sobie, instalując daszek nad tarasem pokryty najczęściej takim samym materiałem jak dach domu. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak to, że zacienia on pomieszczenie z nim sąsiadujące. Dzisiaj można tak zaplanować zadaszenie tarasu, by chroniło ono przed słońcem i deszczem, a przy tym nie zabierało światła wnętrzu przylegającemu do tarasu.

Markizy tarasowe

Bardzo funkcjonalnym i nowoczesnym sposobem zacienienia tarasu, a jednocześnie ochrony przed opadami są markizy tarasowe, które są także ciekawym elementem dekoracyjnym.

Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m, mogą być więc stosowane do osłaniania nawet o bardzo dużej powierzchni. Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co uchroni je przed silnym wiatrem. Można też zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która się sprawdza jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Po rozwinięciu nie koliduje z okiennicami oraz drzwiami.

Markizy tarasowe mogą być chowane całkowicie w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV.

Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie – za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca.

Światło w dachu tarasu

Dobrym sposobem na doświetlenie tarasu jest umieszczenie w jego dachu co najmniej jednego okna lub świetlika dachowego (te nieotwieralne są tańsze). Daszek z oknami musi mieć odpowiedni spadek – powyżej 15°. Jeżeli będzie mniej stromy, można zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem. Zapewnia to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego.

W dachu nad tarasem można też umieścić świetliki kopułkowe. Mają one kształt wystających ponad płaszczyznę dachu kopuł lub piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20-45°. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych – poliakrylu lub poliwęglanu – albo ze szkła klejonego. Mają wysoką wytrzymałość – kopuła wytrzyma ciężar nawet do 250 kg śniegu. Dostępne są przeszklenia w różnych wymiarach – te w kształcie kwadratu mogą mieć od 60x60 cm do 120x120 cm. Można wybrać wersję z kopułą matową lub przezroczystą.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dachy ze sztucznego szkła: płyty poliwęglanowe lub akrylowe

Wygodnym sposobem zadaszenia tarasu jest zastosowanie płyt poliwęglanowych lub akrylowych. System zadaszeń tarasów płaskich jest na tyle prosty, że można go zamontować samodzielnie, wykorzystując zaimpregnowaną konstrukcję drewnianą lub stalową. Płyty poliwęglanowe i akrylowe są lekkie, odporne na uderzenia oraz promieniowanie UV. Często mają wieloletnią gwarancję producenta (nawet do 10 lat). Można też wykonać dach z poliwęglanu z elementami otwieranymi. Aby zapewnić ochronę przeciw wiatrowi i złej pogodzie, zadaszenia tarasowe można wyposażyć w elementy wiatrochronne, składane oraz przesuwane.

Oświetlenie tarsu, czyli jakie źródła światła będą odpowiednie

Atutem nowoczesnego tarasu jest również właściwie zaprojektowane oświetlenie sztuczne. Dostępne są nie tylko odpowiednie oprawy, ale też specjalnie do nich przystosowane źródła światła.

Gdy taras jest zadaszony, warto wykorzystać oprawy mocowane do jego konstrukcji lub podbitki. Te zamontowane centralnie dadzą dobre światło ogólne, jednak najczęściej podwieszamy je nad stołem – wówczas widzimy po zmroku to, co się na nim znajduje. Wokół tarasu można zamontować oprawy instalowane na słupkach różnej wysokości. Niskie pozwalają jednak wyłącznie na zaakcentowanie poszczególnych miejsc, skuteczne oświetlenie mogą zapewnić jedynie oprawy mocowane na wyższych słupkach. Bardzo popularne są kinkiety instalowane na ścianie, do której przylega taras – dają światło rozproszone, idealne na wieczór.

Nie zaleca się opraw z kulistym kloszem, ponieważ marnują połowę strumienia świetlnego, wysyłając go w niebo. Ponadto na górnej części jasnego kulistego klosza osadzają się zanieczyszczenia i trzeba je często usuwać.

Równie istotny jest właściwy dobór źródeł światła. Zamiast energochłonnych i stopniowo usuwanych z obrotu wolframowych żarówek można stosować świetlówki kompaktowe, kóre emitują ciepłe światło, żarówki halogenowe – doskonale sprawdzające się w oświetleniu akcentującym – oraz lampy LED, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% energii. Ich zaletą jest również niezwykła trwałość – świecą 30-50 tysięcy godzin. Wykorzystuje się je głównie w oswietleniu akcentującym, dekoracyjnym oraz iluminacyjnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Salon pod chmurką - aranżacja tarasu

Zobacz, jak urządzić salon na tarasie. Projektantka wnętrz doradza, jak wybrać meble tarasowe. Tekstylia i...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...