Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Kilka sposobów na oświetlenie i zadaszenie tarasu. Czyli taras przygotowany na każdą pogodę

Kilka sposobów na oświetlenie i zadaszenie tarasu. Czyli taras przygotowany na każdą pogodę

Zadaszenie tarasu w postaci markiz tarasowych, płyt poliwęglanowych umożliwia korzystanie z niego nawet podczas złej pogody, a świetliki dachowe doskonale go doświetlają. Zobacz inne możliwości zadaszenia i doświetlenia tarasu. Sprawdź jakie dodatkowe źródła światła możesz na nim zamontować, aby oświetlić jego powierzchnię.

Zadaszenie tarasu i jego funkcje

Dzięki niemu na tarasie można przebywać zarówno w upał, jak i w czasie deszczu. Naturalne formy zadaszenia to podcień, płyta balkonowa czy zawieszony nad parterem wykusz. Z brakiem zadaszenia wynikającym z architektury domu przez wiele lat radzono sobie, instalując daszek nad tarasem pokryty najczęściej takim samym materiałem jak dach domu. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak to, że zacienia on pomieszczenie z nim sąsiadujące. Dzisiaj można tak zaplanować zadaszenie tarasu, by chroniło ono przed słońcem i deszczem, a przy tym nie zabierało światła wnętrzu przylegającemu do tarasu.

Markizy tarasowe

Bardzo funkcjonalnym i nowoczesnym sposobem zacienienia tarasu, a jednocześnie ochrony przed opadami są markizy tarasowe, które są także ciekawym elementem dekoracyjnym.

Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m, mogą być więc stosowane do osłaniania nawet o bardzo dużej powierzchni. Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co uchroni je przed silnym wiatrem. Można też zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która się sprawdza jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Po rozwinięciu nie koliduje z okiennicami oraz drzwiami.

Markizy tarasowe mogą być chowane całkowicie w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV.

Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie – za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca.

Światło w dachu tarasu

Dobrym sposobem na doświetlenie tarasu jest umieszczenie w jego dachu co najmniej jednego okna lub świetlika dachowego (te nieotwieralne są tańsze). Daszek z oknami musi mieć odpowiedni spadek – powyżej 15°. Jeżeli będzie mniej stromy, można zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem. Zapewnia to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego.

W dachu nad tarasem można też umieścić świetliki kopułkowe. Mają one kształt wystających ponad płaszczyznę dachu kopuł lub piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20-45°. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych – poliakrylu lub poliwęglanu – albo ze szkła klejonego. Mają wysoką wytrzymałość – kopuła wytrzyma ciężar nawet do 250 kg śniegu. Dostępne są przeszklenia w różnych wymiarach – te w kształcie kwadratu mogą mieć od 60x60 cm do 120x120 cm. Można wybrać wersję z kopułą matową lub przezroczystą.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację werandy z użyciem fototapety

Weranda jest miejsce w domu, które niektórzy uznają za element ogrodu, inni aranżują ją w stylu...

Budowa tarasu drewnianego. Wysoki taras na gruncie

Jaki taras zbudować przy wysokim parterze? Ciekawym pomysłem będzie budowa tarasu drewnianego. Może być to...

Konserwacja tarasu drewnianego. Jak odnowić...

Taras drewniany trzeba raz do roku odnowić. Deski tarasowe wymagają zabezpieczenia olejowowskiem lub...

Jakie deski tarasowe wybrać? Deski drewniane...

Taras drewniany powinien być wykonany z materiału ładnego i co równie ważne - trwałego. Za najlepsze...

Remont balkonu. Wymiana płytek podłogowych

Czeka cię remont balkonu? Zrób najpierw jego dokładny przegląd. Szczególnie dokładnie sprawdź...

Wygodny taras na gruncie. Aranżacja tarasu

Przez kilka miesięcy w roku taras na gruncie daje szansę na przyjemne spędzenie czasu. Taras przy domu...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.