Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Co na taras? Klinkier, drewno, płytki jako nawierzchnia na taras

Co na taras? Klinkier, drewno, płytki jako nawierzchnia na taras

Jako tarasowa nawierzchnia sprawdza się m.in. twardy beton, kamień czy klinkier. Co jeszcze nadaje się na taras? Tradycyjne płytki ceramiczne albo - zgodne z aktualnymi trendami – drewno lub drewniane deski kompozytowe. Sprawdź, jakie materiaływ warto wykorzystać jako nawierzchnię na taras...

Najtańsze są tarasy z desek sosnowych ułożone na drewnianych legarach wspartych na słupkach – najwięcej zapłacimy za duże kamienne płyty. Nawierzchnia tarasu musi pasować zarówno do architektury i wykończenia budynku, jak i do stylu otaczającego dom ogrodu. Wiedząc, jaka będzie posadzka, możemy optymalnie dobrać materiały i rodzaj konstrukcji tarasu.

Drewno na taras

Drewniana posadzka przypomina pokład statku. Jest ciepła, lecz nie nagrzewa się zbyt mocno, jak terakota lub gres. Do wyboru mamy drewniany bruk, deski tarasowe z drewna krajowego lub egzotycznego oraz imitujące drewno deski kompozytowe będące mieszanką mączki drzewnej i PCW. Jeżeli zaplanowaliśmy taras na gruncie, jego nawierzchnią może być drewniany bruk. Układa się go podobnie jak bruk kamienny na utwardzonym podłożu.

Drewnianych legarów pod deski nie powinno się umieszczać bezpośrednio na gruncie, ponieważ szybko zbutwieją. Na posadzki tarasów najczęściej wybiera się deski z krajowego drewna liściastego lub z modrzewia, czasami z bardziej odpornego na wilgoć drewna egzotycznego. Dobrze sprawdzają się deski o ryflowanej powierzchni. Po zamoczeniu są mniej śliskie niż te wykończone na gładko. Deski układamy, zachowując między nimi szczeliny 1,5-2 cm. Pozwolą one na swobodną pracę drewna, które pęcznieje pod wpływem wilgoci, oraz umożliwią odpływanie wody z powierzchni tarasu.

Tylko właściwa pielęgnacja i konserwacja pozwoli utrzymać drewniany taras w dobrej kondycji. Na tarasie dobrze sprawdza się regularne olejowanie, które zabezpiecza drewno przed wilgocią. Ponieważ olej z biegiem czasu się wymywa, olejowanie należy powtarzać – najlepiej co roku.

Deski kompozytowe na taras

Mniej wrażliwe na wilgoć, a dające podobny efekt wizualny i równie przyjemne w eksploatacji są deski kompozytowe. Nie trzeba ich też tak często impregnować. Niektóre wystawione na działanie promieni słonecznych mogą się jednak trochę odbarwiać. Deski kompozytowe kupuje się razem z pasującymi do nich kompozytowymi legarami, listwami osłaniającymi końce oraz systemami mocującymi je do legarów. Są to specjalne łączniki, którymi w niewidoczny sposób łączy się tarasowe elementy kompozytowe. Podobne ukryte połączenia można też zastosować w przypadku desek z drewna naturalnego. Zamiast na legarach deski tarasowe można układać na podkładkach z tworzywa sztucznego.

Autor: Piotr Mastalerz

Na tarasie najlepiej sprawdzają się proste i naturalne nawierzchnie.

WARTO WIEDZIEĆ

Konstrukcja tarasu pod lekkie i ciężkie nawierzchnie

  • Najlżejszym wykończeniem tarasu jest nawierzchnia z desek tarasowych ułożonych ażurowo na belkach, które opierają się na podciągach podpartych słupami. Deski mogą być drewniane lub z kompozytów, belki i podciągi zwykle są drewniane, a słupki mogą być równie dobrze z drewna, profili stalowych, jak i murowane z cegieł lub żelbetowe. Pod lekką drewnianą lub stalową konstrukcją tarasu można wykonać płytki, punktowy fundament z bloczków betonowych lub pustaków zalewanych betonem. Takie konstrukcje są podatne na odkształcenia i nie ulegają uszkodzeniu w przypadku niewielkich ruchów fundamentów.
  • Ciężkie nawierzchnie z płytek gresowych, terakoty, klinkieru, płyt lastryko lub kostki betonowej wymagają solidniejszych konstrukcji wsporczych składających się z żelbetowej płyty podłogowej opartej bezpośrednio na słupach (lub ścianach) albo za pośrednictwem żelbetowych podciągów. Słupy i ściany podpierające mogą być w takim przypadku zarówno żelbetowe, jak i murowane. Pod taką konstrukcją trzeba wykonać klasyczne fundamenty w postaci betonowych stóp lub ław fundamentowych zagłębionych poniżej poziomu przemarzania gruntu.
  • Fundamenty i słupy tarasu należy chronić przed wilgocią, wykonując klasyczne izolacje elementów betonowych w gruncie i stosując poziomą izolację przeciwko podciąganiu kapilarnemu wilgoci do płyty nośnej. Piętą achillesową takich konstrukcji tarasowych jest sprawne odprowadzenie wody opadowej i niedopuszczenie do jej gromadzenia się między nawierzchnią i płytą nośną. Zwykle sam spadek płyty i dobrze wykonana hydroizolacja nie wystarczają – konieczna jest warstwa drenująca wykonana ze specjalnej maty lub warstwy żwiru, keramzytu itp. Umożliwia ona też niewielkie ruchy nawierzchni względem płyty nośnej wywoływane znacznymi różnicami temperatury pomiędzy nagrzaną nawierzchnią i zimną płytą.
  • Na płycie żelbetowej pokrytej hydroizolacją można też wykonać lekką nawierzchnię z desek tarasowych ułożonych na legarach. Jej ażurowa konstrukcja jest najlepszą naturalną warstwą drenażową i świetnie akumuluje ruchy nawet znacznie rozszerzających się desek kompozytowych. Trwałość właściwie wykonanych, dobrze zaimpregnowanych i regularnie konserwowanych drewnianych konstrukcji oraz nawierzchni tarasów nie jest mniejsza niż tych z żelbetu i ceramiki, w przypadku błędów w wykonaniu ciężkie nawierzchnie będą wymagać generalnego remontu lub wymiany znacznie szybciej niż ażurowe drewniane.

Płytki na taras

Płytki układa się najczęściej na tarasach nad pomieszczeniami albo płytach na gruncie, gdyż wymagają one betonowego podkładu. Gres lub terakota na taras muszą być odporne na mróz, dopuszczone do stosowania na zewnątrz, antypoślizgowe i mieć małą ścieralność. Płytki klei się do podkładu cementowego elastyczną zaprawą klejową, która musi szczelnie wypełniać całą przestrzeń pod nimi, dlatego podczas ich układania nanosi się zaprawę zarówno na powierzchnię płytki, jak i podkładu.

Niestaranne rozprowadzenie zaprawy spowoduje, że pod nawierzchnią powstaną puste przestrzenie. Wnikająca w nie woda zwiększa po zamarznięciu swą objętość, powodując odspojenie płytek i zniszczenie posadzki. W polskich warunkach klimatycznych takie tarasy, pomimo dobrego wykonawstwa, mają ograniczony żywot i po pewnym czasie płytki odpadają. Są one jednak nieco prostsze w konserwacji niż drewniane – nie trzeba ich impregnować.

Przeczytaj dodatkowo:
Taras drewniany. Jak wybrać deski tarasowe?

Nawierzchnie tarasu drewnianego wykonuje się oczywiście z desek tarasowych. Mniej oczywisty jest jednak...

Naprawa balkonu po sezonie. Remont płyty...

Czasem balkon jest tak zniszczony, że nie wystarczy tylko wymiana jego nawierzchni. Konieczna jest poważna...

Pomysł na aranżację werandy z użyciem fototapety

Weranda jest miejsce w domu, które niektórzy uznają za element ogrodu, inni aranżują ją w stylu...

Taras na gruncie i taras nad gruntem. Budowa...

Jak dostawić taras na gruncie do tarasu drewnianego?  Sprawdź z czym się wiąże budowa tarasu drewnianego...

Zbuduj taras z płyt. Zasady montażu tarasu na...

Taras z płyt wygląda ładnie, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Przedstawiamy dwie metody montażu...

Wygodny taras na gruncie. Aranżacja tarasu

Przez kilka miesięcy w roku taras na gruncie daje szansę na przyjemne spędzenie czasu. Taras przy domu...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.