| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i sporządzania przetworów. Niemniej – nie negując przydatności powyższych drzew i krzewów owocowych – warto pokusić się o uprawę także mniej znanych gatunków roślin. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Rzadkie drzewa i krzewy owocowe warto uprawiać z kilku względów. Wytwarzają smaczne owoce, których często nie można nabyć w sklepach i na targu. Zwiększają możliwości kuchennych eksperymentów – wiele z nich nadaje się do sporządzania przetworów i wzbogacania deserów. Jednocześnie jest to oryginalna dekoracja zielonych zakątków. Na rynku pojawia się coraz więcej importowanych gatunków. Te poniższe mogą być wartościowymi pozycjami w ogrodzie i na balkonie.

Chruścina jagodna – znana także jako „poziomkowe drzewo” osiąga 1,5-2m wysokości. Krzew można uprawiać w pojemniku w ogrodzie lub na balkonie. Wymaga stanowisk słonecznych. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne. W czasie susz roślinę należy podlewać. Lubi nawozy organiczne. Można ją ciąć oraz formować na bonsai. Przed nadejściem zimy powinna być przeniesiona do pomieszczenia. Owoce mogą dojrzewać w przeciągu całego roku. Są lekko kwaskowate o mięsisto-mączystym miąższu. Służą do przyrządzania sorbetów, likierów, win i nalewek.

Autor: thinkstockphotos.com

Cytryniec chiński – to pnącze, które można wykorzystać do dekoracji pergoli, altan i balkonów. Osiąga do 10m wysokości. Wytwarza drobne, czerwone owoce zebrane w wiechowate owocostany. Dojrzewają latem. Roślina preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatrów. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Warto ją prowadzić na 2-3 główne pędy. Wymaga regularnego podlewania – źle znosi suszę. Wytrzymuje mrozy (problemem mogą być jednak wiosenne przymrozki). To owoc „pięciu smaków”. Okrywa jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie a przejrzały owoc po pewnym czasie nabiera słonawego smaku. Wykorzystuje się go w przetworach lub jako dodatek do napojów i herbat.

Autor: thinkstockphotos.com

Głożyna pospolita – osiąga do 2-3m wysokości. Jesienią wytwarza kuliste lub wydłużone owoce o czerwonej barwie. Są słodkie, miękkie i lekko gąbczaste. Wykorzystuje się je do przetworów, past i sporządzania substytutu kawy (po wysuszeniu i zmieleniu). Roślinę powinno się sadzić w miejscach słonecznych. Lubi gleby przepuszczalne – mogą być nawet podłoża piaszczyste. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego należy ją kopczykować i osłaniać. Starsze okazy dobrze znoszą suszę, młode trzeba podlewać.

Autor: thinkstockphotos.com

Idesja wieloowocowa – to krzew lub niewielkie drzewo osiągające do 5m wysokości. Posiada duże (nawet 15cm długości), sercowate liście przebarwiające się jesienią. Owocuje od końca lata. Owoce są kuliste, czerwone, zebrane w 20-30 centymetrowe owocostany. Spożywa się je na surowo lub sporządza przetwory. Roślina najlepiej plonuje w miejscach słonecznych, ale znosi także lekkie zacienienie. Nie lubi silnych wiatrów. Obok siebie należy sadzić okazy męskie i żeńskie – wtedy będzie owocować. Powinna być osłaniania przed nadejściem zimy. Dobrze reaguje na cięcie.

Autor: thinkstockphotos.com

Kolcowój chiński – jego owoce są sprzedawane pod handlową nazwą „goji”. To krzew o rozłożystym pokroju osiągający 1,5-2m wysokości. Wytwarza ciernie. Owoce są podłużne o czerwonej barwie. Dojrzewają w październiku. Mają słodkawy smak. Można je spożywać na surowo lub po wysuszeniu. Wykorzystuje się je jako dodatek do napojów, soków i herbat. Roślinę najlepiej uprawiać w pojemniku – na balkonie lub tarasie. Lubi stanowiska słoneczne, osłonięte. Przed nadejściem zimy warto ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Kolcowój zaleca się regularnie podlewać. W teorii okazy sadzone w gruncie powinny wytrzymywać ujemne temperatury, w praktyce przemarzają przez anomalie pogodowe i wiosenne przymrozki.

Autor: thinkstockphotos.com

Przeczytaj dodatkowo:
Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Tuje w ogrodzie: uprawa, sadzenie, cięcie....

Jak sadzić tuje i jak je uprawiać, by nie sprawiały problemów? Żywotnik (tuje) to jeden z...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Sosny - najpiękniejsze iglaki. Gatunki sosny,...

Sosna to jeden z najpiękniejszych iglaków wykorzystywanych do aranżacji ogrodów. W dodatku ma...