| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i sporządzania przetworów. Niemniej – nie negując przydatności powyższych drzew i krzewów owocowych – warto pokusić się o uprawę także mniej znanych gatunków roślin. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Rzadkie drzewa i krzewy owocowe warto uprawiać z kilku względów. Wytwarzają smaczne owoce, których często nie można nabyć w sklepach i na targu. Zwiększają możliwości kuchennych eksperymentów – wiele z nich nadaje się do sporządzania przetworów i wzbogacania deserów. Jednocześnie jest to oryginalna dekoracja zielonych zakątków. Na rynku pojawia się coraz więcej importowanych gatunków. Te poniższe mogą być wartościowymi pozycjami w ogrodzie i na balkonie.

Chruścina jagodna – znana także jako „poziomkowe drzewo” osiąga 1,5-2m wysokości. Krzew można uprawiać w pojemniku w ogrodzie lub na balkonie. Wymaga stanowisk słonecznych. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne. W czasie susz roślinę należy podlewać. Lubi nawozy organiczne. Można ją ciąć oraz formować na bonsai. Przed nadejściem zimy powinna być przeniesiona do pomieszczenia. Owoce mogą dojrzewać w przeciągu całego roku. Są lekko kwaskowate o mięsisto-mączystym miąższu. Służą do przyrządzania sorbetów, likierów, win i nalewek.

Autor: thinkstockphotos.com

Cytryniec chiński – to pnącze, które można wykorzystać do dekoracji pergoli, altan i balkonów. Osiąga do 10m wysokości. Wytwarza drobne, czerwone owoce zebrane w wiechowate owocostany. Dojrzewają latem. Roślina preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatrów. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Warto ją prowadzić na 2-3 główne pędy. Wymaga regularnego podlewania – źle znosi suszę. Wytrzymuje mrozy (problemem mogą być jednak wiosenne przymrozki). To owoc „pięciu smaków”. Okrywa jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie a przejrzały owoc po pewnym czasie nabiera słonawego smaku. Wykorzystuje się go w przetworach lub jako dodatek do napojów i herbat.

Autor: thinkstockphotos.com

Głożyna pospolita – osiąga do 2-3m wysokości. Jesienią wytwarza kuliste lub wydłużone owoce o czerwonej barwie. Są słodkie, miękkie i lekko gąbczaste. Wykorzystuje się je do przetworów, past i sporządzania substytutu kawy (po wysuszeniu i zmieleniu). Roślinę powinno się sadzić w miejscach słonecznych. Lubi gleby przepuszczalne – mogą być nawet podłoża piaszczyste. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego należy ją kopczykować i osłaniać. Starsze okazy dobrze znoszą suszę, młode trzeba podlewać.

Autor: thinkstockphotos.com

Idesja wieloowocowa – to krzew lub niewielkie drzewo osiągające do 5m wysokości. Posiada duże (nawet 15cm długości), sercowate liście przebarwiające się jesienią. Owocuje od końca lata. Owoce są kuliste, czerwone, zebrane w 20-30 centymetrowe owocostany. Spożywa się je na surowo lub sporządza przetwory. Roślina najlepiej plonuje w miejscach słonecznych, ale znosi także lekkie zacienienie. Nie lubi silnych wiatrów. Obok siebie należy sadzić okazy męskie i żeńskie – wtedy będzie owocować. Powinna być osłaniania przed nadejściem zimy. Dobrze reaguje na cięcie.

Autor: thinkstockphotos.com

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Choinkowy QUIZ przedświąteczny. Czy znasz drzewa...

Świerki, jodły, daglezje i sosny to drzewa iglaste najczęściej pojawiające się w naszych ogrodach, ale też w...

WIDEO: Jak posadzić i pielęgnować róże w...

Zapraszamy do obejrzenia 20 filmów o 20 gatunkach róż w ogrodzie Moniki z Kielc. Ogrodniczka...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Rośliny do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić...

Jednym z problematycznych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń pod koroną drzew i krzewów. Panują tam...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.