Cytryniec chiński - roślina ozdobna i lecznicza. Charakterystyka i uprawa cytryńca [WIDEO]
Cytryniec chiński to pnącze, mające zastosowanie jako roślina ozdobna i lecznicza. Cytryniec chiński ma jadalne, wartościowe owoce. Na Dalekim Wschodzie jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Cytryniec chiński doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Poznaj pnącze: cytryniec chiński.
Autor: dr Szczepan Marczyński
Owocujący cytryniec chiński na płocie, odmiana 'Sadova No1'
Cytryniec pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie jest popularną rośliną leczniczą. W Chinach cytryniec nazywa się wu-wei-zi, czyli owoc o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a wyciągi z nasion nabierają słonego smaku. W Polsce spotkać można w sprzedaży rośliny trzech gatunków cytryńców, które nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych:
- cytryniec chiński (Schisandra chinensis) i jego odmiana 'Sadova No.1', która ze względu na wysokie plonowanie dobrze nadaje się do uprawy plantacyjnej;
- cytryniec czerwonokwiatowy (Schisandra rubriflora);
- cytryniec Henry'ego (Schisandra henryi).
Cytryniec chiński - roślina ozdobna i lecznicza
Cytryniec chiński jest rośliną rozdzielnopłciową (występują kwiaty żeńskie i męskie), często jednopienną, czyli na jednej roślinie znajdują się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Odmiana cytryńca chińskiego 'Sadova No.1' jest zawsze jednopienna. Zdarzają się również przypadki dwupienności (np. u cytryńca czerwonokwiatowego na oddzielnych roślinach zawiązywane są kwiaty żeńskie lub męskie). Kwiaty cytryńca rozwijają się w maju i czerwcu. Główną atrakcję stanowią czerwone owoce zebrane w zwisające kłosy. Dojrzewają w końcu sierpnia i we wrześniu. Można je spożywać na surowo lub po przetworzeniu, np. w postaci suszu, soków, wyciągów, naparów, nalewek, itp. Jako surowiec o działaniu leczniczym wykorzystuje się również liście, nasiona i korę cytryńca. Z suszonych liści można zaparzać "herbatę", smakiem przypominającą zieloną herbatę z cytryną.Cytryniec chiński dorasta do 10 m wysokości (1 m rocznego przyrostu), długie pędy owijają się wokół podpór lub płożą po ziemi. Cytryńce dobrze rosną na żyznych i wilgotnych glebach, w miejscach widnych, ale bez ciągłego bezpośredniego nasłonecznienia, osłonięte.
Tekst: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy