| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Marzec w ogrodzie: sadzenie żywopłotu, cięcie krzewów, przesadzanie roślin, pielęgnacja trawnika

Marzec w ogrodzie: sadzenie żywopłotu, cięcie krzewów, przesadzanie roślin, pielęgnacja trawnika

Marzec w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Czekają Cię porządki po zimie i przygotowanie do nowego okresu wegetacji: cięcie krzewów, sadzenie żywopłotu, pielęgnacja trawnika. To także pora na przesadzanie roślin doniczkowych. A zatem - czas brać się do pracy z naszem przewodnikiem!

Autor: Jupiterimages

Drzewa i krzewy

Jeżeli pod koniec miesiąca ustabilizuje się dodatnia temperatura i nie będą już przewidywane przymrozki, możemy rozpocząć zdejmowanie osłon chroniących krzewy i drzewa zimą. Ważne, aby robić to w pochmurny dzień, bo wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.
Sadzimy żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (po przesadzeniu przycinamy je 30 cm nad ziemią) oraz drzewa i krzewy owocowe i ozdobne. Możemy też przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu dobrze podlewamy, zwłaszcza jeśli jest sucho. 

Przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: tniemy boczne pędy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy.
Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem.
 
Cięcie formujące wykonuje się zazwyczaj w 1/4 wysokości pędów nad ziemią. Tak tniemy budleję Davida, lawendę wąskolistną, tawuły: japońską, drobną, białokwiatową, Menziesa, wierzbolistną i większość nowych odmian oraz hortensje: bukietową i krzewiastą. W 1/3 wysokości pędów nad ziemią tniemy róże wielkokwiatowe i migdałek.

Cięcie sanitarne wykonuje się w celu usunięcia pędów starych, chorych i uszkodzonych. Z kolei cięcie prześwietlające polega na usunięciu pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się. Jeżeli prześwietlamy krzew raz na kilka lat, usuńmy połowę pędów. Warto prześwietlać pigwowce, derenie, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, jaśminowce, krzewuszki, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu są zdrowsze i obficiej kwitną.

Kończymy cięcie drzew i krzewów owocowych. Młodym drzewkom wycinamy tylko pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się – zbyt silnie przycięte będą gorzej owocować. Natomiast te świeżo posadzone trzeba przyciąć: przewodnik skracamy o 1/3, a boczne pędy o 1/2.  Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub jednym z dostępnych w sprzedaży nawozów (można użyć wieloskładnikowych albo przygotowanych specjalnie dla poszczególnych roślin, albo tych o spowolnionym działaniu).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rośliny doniczkowe

Marzec to pora, gdy rośliny doniczkowe zaczynają intensywnie rosnąć. Warto poprzesadzać je do większych doniczek (jeśli roślina rosła w małej doniczce, średnica nowej powinna być większa ok. 2 cm, a jeśli doniczka była duża – ok. 4 cm). Roślin bardzo dużych nie przesadzamy – wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę ziemi. Możemy też rozmnażać rośliny pokojowe przez podział lub sadzonki pędowe. Te, które źle zniosły zimę i straciły wiele liści, przytnijmy. Pobudzimy w ten sposób wzrost nowych pędów.

Trawniki

Gdy śnieg stopnieje, a pogoda się ustabilizuje, możemy rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika:

  • wygrabiamy z powierzchni trawnika (najlepiej grabiami sprężystymi) śmieci, patyki, liście, suchą trawę;
  • zasypujemy i wyrównujemy kretowiska. Aby wypłoszyć krety, można przedtem włożyć do korytarzy odstraszające pałeczki preparatu „Krecik”;
  • nawozimy trawnik: możemy użyć specjalnego nawozu do trawników lub azofoski, soli amonowej lub mocznika;
  • wałujemy powierzchnię trawnika wałem o ciężarze co najmniej 200 kg, by docisnąć do podłoża kępy traw i wyrównać powierzchnię;
  • uzupełniamy ziemią zagłębienia w powierzchni trawnika, dosypaną ziemię udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw (najlepiej tej, którą wysialiśmy na całym trawniku). Nasiona przykrywamy warstwą ziemi (około 1 cm), którą lekko ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz i wydziobywane przez ptaki.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Stopiowo zdejmujemy z roślin zimowe osłony, chyba że temperatura utrzymuje się poniżej 0°C. Słomę i gałęzie drzew iglastych, których używaliśmy do okrywania roślin, przenosimy na kompost. Torf i mieloną korę możemy rozgarnąć i pozostawić jako ściółkę. Przenosimy do ciepłego pomieszczenia i częściej podlewamy rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach. Gdy po 4-6 tygodniach wypuszczą nowe pędy, możemy zrobić sadzonki. 

Jeżeli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, musimy zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je rozpikować (używając zaostrzonego patyczka, rozdzielamy rośliny i delikatnie umieszczamy w dołku zrobionym w podłożu) lub przerwać (wyrwać większość roślin, pozostawiając najsilniejsze w odstępach 5 cm). 
Rośliny o długim okresie wegetacji (accidanterę, begonię bulwiastą, kroksomię, paciorecznik) można posadzić do doniczek, ustawić w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 10°C, i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy przestaną grozić przymrozki, będzie można podrośnięte już rośliny posadzić do gruntu.

W marcu wiele roślin jednorocznych można wysiać do skrzynek, kuwet, doniczek celulozowych, a nawet do kubeczków po jogurcie i ustawić w ciepłym pomieszczeniu:

- w temperaturze 15°C: portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitkę, cynię, goździk Chabaud,

- w temperaturze 20°C: celozję, szałwię, werbenę, wyżlin (lwią paszczę). Gdy wykiełkują i podrosną, przepikujemy je, a potem wysadzimy rozsadę na miejsca stałe.
Pod koniec miesiąca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, można wysiewać na miejsca stałe smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, dzierotkę, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią.


Jeżeli z ubiegłego roku pozostały nam nasiona, zanim wysiejemy je do skrzynek, sprawdźmy ich żywotność. Może się okazać, że wykiełkuje tylko niewielki procent nasion – wtedy lepiej kupić nowe. 
Również pod koniec miesiąca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy i ostróżki.
Na grządkach rozkładamy i lekko mieszamy z ziemią gotowy kompost, przekompostowany obornik lub dostępne w sprzedaży nawozy.

Rozmnażanie piwonii - podział karpy korzeniowej

Peonie (piwonie) najlepiej rosną na słońcu, w żyznej, próchnicznej ziemi. Są niezwykle...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...