| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Marzec w ogrodzie: sadzenie żywopłotu, cięcie krzewów, przesadzanie roślin, pielęgnacja trawnika

Marzec w ogrodzie: sadzenie żywopłotu, cięcie krzewów, przesadzanie roślin, pielęgnacja trawnika

Marzec w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Czekają Cię porządki po zimie i przygotowanie do nowego okresu wegetacji: cięcie krzewów, sadzenie żywopłotu, pielęgnacja trawnika. To także pora na przesadzanie roślin doniczkowych. A zatem - czas brać się do pracy z naszem przewodnikiem!

Autor: Jupiterimages

Drzewa i krzewy

Jeżeli pod koniec miesiąca ustabilizuje się dodatnia temperatura i nie będą już przewidywane przymrozki, możemy rozpocząć zdejmowanie osłon chroniących krzewy i drzewa zimą. Ważne, aby robić to w pochmurny dzień, bo wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.
Sadzimy żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (po przesadzeniu przycinamy je 30 cm nad ziemią) oraz drzewa i krzewy owocowe i ozdobne. Możemy też przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu dobrze podlewamy, zwłaszcza jeśli jest sucho. 

Przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: tniemy boczne pędy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy.
Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem.
 
Cięcie formujące wykonuje się zazwyczaj w 1/4 wysokości pędów nad ziemią. Tak tniemy budleję Davida, lawendę wąskolistną, tawuły: japońską, drobną, białokwiatową, Menziesa, wierzbolistną i większość nowych odmian oraz hortensje: bukietową i krzewiastą. W 1/3 wysokości pędów nad ziemią tniemy róże wielkokwiatowe i migdałek.

Cięcie sanitarne wykonuje się w celu usunięcia pędów starych, chorych i uszkodzonych. Z kolei cięcie prześwietlające polega na usunięciu pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się. Jeżeli prześwietlamy krzew raz na kilka lat, usuńmy połowę pędów. Warto prześwietlać pigwowce, derenie, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, jaśminowce, krzewuszki, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu są zdrowsze i obficiej kwitną.

Kończymy cięcie drzew i krzewów owocowych. Młodym drzewkom wycinamy tylko pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się – zbyt silnie przycięte będą gorzej owocować. Natomiast te świeżo posadzone trzeba przyciąć: przewodnik skracamy o 1/3, a boczne pędy o 1/2.  Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub jednym z dostępnych w sprzedaży nawozów (można użyć wieloskładnikowych albo przygotowanych specjalnie dla poszczególnych roślin, albo tych o spowolnionym działaniu).

Rośliny doniczkowe

Marzec to pora, gdy rośliny doniczkowe zaczynają intensywnie rosnąć. Warto poprzesadzać je do większych doniczek (jeśli roślina rosła w małej doniczce, średnica nowej powinna być większa ok. 2 cm, a jeśli doniczka była duża – ok. 4 cm). Roślin bardzo dużych nie przesadzamy – wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę ziemi. Możemy też rozmnażać rośliny pokojowe przez podział lub sadzonki pędowe. Te, które źle zniosły zimę i straciły wiele liści, przytnijmy. Pobudzimy w ten sposób wzrost nowych pędów.

Trawniki

Gdy śnieg stopnieje, a pogoda się ustabilizuje, możemy rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika:

  • wygrabiamy z powierzchni trawnika (najlepiej grabiami sprężystymi) śmieci, patyki, liście, suchą trawę;
  • zasypujemy i wyrównujemy kretowiska. Aby wypłoszyć krety, można przedtem włożyć do korytarzy odstraszające pałeczki preparatu „Krecik”;
  • nawozimy trawnik: możemy użyć specjalnego nawozu do trawników lub azofoski, soli amonowej lub mocznika;
  • wałujemy powierzchnię trawnika wałem o ciężarze co najmniej 200 kg, by docisnąć do podłoża kępy traw i wyrównać powierzchnię;
  • uzupełniamy ziemią zagłębienia w powierzchni trawnika, dosypaną ziemię udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw (najlepiej tej, którą wysialiśmy na całym trawniku). Nasiona przykrywamy warstwą ziemi (około 1 cm), którą lekko ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz i wydziobywane przez ptaki.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Stopiowo zdejmujemy z roślin zimowe osłony, chyba że temperatura utrzymuje się poniżej 0°C. Słomę i gałęzie drzew iglastych, których używaliśmy do okrywania roślin, przenosimy na kompost. Torf i mieloną korę możemy rozgarnąć i pozostawić jako ściółkę. Przenosimy do ciepłego pomieszczenia i częściej podlewamy rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach. Gdy po 4-6 tygodniach wypuszczą nowe pędy, możemy zrobić sadzonki. 

Jeżeli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, musimy zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je rozpikować (używając zaostrzonego patyczka, rozdzielamy rośliny i delikatnie umieszczamy w dołku zrobionym w podłożu) lub przerwać (wyrwać większość roślin, pozostawiając najsilniejsze w odstępach 5 cm). 
Rośliny o długim okresie wegetacji (accidanterę, begonię bulwiastą, kroksomię, paciorecznik) można posadzić do doniczek, ustawić w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 10°C, i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy przestaną grozić przymrozki, będzie można podrośnięte już rośliny posadzić do gruntu.

W marcu wiele roślin jednorocznych można wysiać do skrzynek, kuwet, doniczek celulozowych, a nawet do kubeczków po jogurcie i ustawić w ciepłym pomieszczeniu:

- w temperaturze 15°C: portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitkę, cynię, goździk Chabaud,

- w temperaturze 20°C: celozję, szałwię, werbenę, wyżlin (lwią paszczę). Gdy wykiełkują i podrosną, przepikujemy je, a potem wysadzimy rozsadę na miejsca stałe.
Pod koniec miesiąca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, można wysiewać na miejsca stałe smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, dzierotkę, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią.


Jeżeli z ubiegłego roku pozostały nam nasiona, zanim wysiejemy je do skrzynek, sprawdźmy ich żywotność. Może się okazać, że wykiełkuje tylko niewielki procent nasion – wtedy lepiej kupić nowe. 
Również pod koniec miesiąca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy i ostróżki.
Na grządkach rozkładamy i lekko mieszamy z ziemią gotowy kompost, przekompostowany obornik lub dostępne w sprzedaży nawozy.

Przeczytaj dodatkowo:
Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...