Ogród w marcu: kiedy można zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin

Zimowe osłony roślin
Autor: photos.com Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia

W marcu w ogrodzie słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej, choć przymrozki nie są rzadkością. Czy możemy już w marcu zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin? Czy pozbawienie roślin ich zimowych okryć będzie bezpieczne?

Już od początku marca czuć w ogrodzie nadchodzącą wiosnę – słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej. Zastanawiamy się wtedy, czy to już czas, aby zdjąć zimowe osłony z roślin? Dowiedz się, kiedy można zrobić to bezpiecznie.

Kiedy można zdjąć zimowe osłony z roślin?

Niemożliwe jest precyzyjne określenie daty zdejmowania zimowych okryć z roślin. Zazwyczaj zdejmujemy osłony pod koniec marca lub na początku kwietnia, jednak dokładny termin trzeba dostosować do panującej na zewnątrz pogody. W tym celu systematycznie sprawdzamy prognozy pogody i dopiero gdy będziemy mieć pewność, że w najbliższych dniach temperatura nie spadnie poniżej zera, możemy zacząć zdejmować osłony z drzew i krzewów (białą agrowłókninę, jutowe worki lub słomiane chochoły).

  • Na początek odwijamy kolejne warstwy agrowłókniny i luzujemy słomiane okrycia, nie zdejmując ich całkiem.
  • Gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, a słońce mocno przygrzewa, wtedy osłony zdejmujemy całkowicie.
  • Jeśli po zdjęciu zimowych osłon prognozowane są ostre przymrozki, możemy na noc założyć warstwy ochronne ponownie.
  • W przypadku rabat bylinowych oraz niskich krzewów (obsypanych torfem, korą, liśćmi lub ziemią) kopczyki rozgarniamy nieco później, gdy będziemy mieli już pewność że przygruntowe przymrozki minęły.

Czas na wiosenne porządki w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nowego sezonu >>>

Dlaczego zimowych osłon nie można zdejmować zbyt wcześnie?

Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia, gdyż w marcu często występują jeszcze przymrozki. Niekorzystne jest także zbyt długie utrzymywanie osłon, ponieważ rośliny mogą zbyt wcześnie rozpocząć wegetację (pod osłonami temperatura jest wyższa).

Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Radoslaw
|

Niestety zimy w Polsce często zaczynają się szybko i trwają bardzo długo. Jedynym sposobem na to, by mieć jakiś kontakt z roślinnością jest ogród zimowy.