Spis treści
Już od początku marca czuć w ogrodzie nadchodzącą wiosnę – słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej. Zastanawiamy się wtedy, czy to już czas, aby zdjąć zimowe osłony z roślin? Dowiedz się, kiedy można zrobić to bezpiecznie.
Kiedy można zdjąć zimowe osłony z roślin?
Niemożliwe jest precyzyjne określenie daty zdejmowania zimowych okryć z roślin. Zazwyczaj zdejmujemy osłony pod koniec marca lub na początku kwietnia, jednak dokładny termin trzeba dostosować do panującej na zewnątrz pogody. W tym celu systematycznie sprawdzamy prognozy pogody i dopiero gdy będziemy mieć pewność, że w najbliższych dniach temperatura nie spadnie poniżej zera, możemy zacząć zdejmować osłony z drzew i krzewów (białą agrowłókninę, jutowe worki lub słomiane chochoły).
- Na początek odwijamy kolejne warstwy agrowłókniny i luzujemy słomiane okrycia, nie zdejmując ich całkiem.
- Gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, a słońce mocno przygrzewa, wtedy osłony zdejmujemy całkowicie.
- Jeśli po zdjęciu zimowych osłon prognozowane są ostre przymrozki, możemy na noc założyć warstwy ochronne ponownie.
- W przypadku rabat bylinowych oraz niskich krzewów (obsypanych torfem, korą, liśćmi lub ziemią) kopczyki rozgarniamy nieco później, gdy będziemy mieli już pewność że przygruntowe przymrozki minęły.
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Co należy zrobić w marcu w ogrodzie?

i
Dlaczego zimowych osłon nie można zdejmować zbyt wcześnie?
Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia, gdyż w marcu często występują jeszcze przymrozki. Niekorzystne jest także zbyt długie utrzymywanie osłon, ponieważ rośliny mogą zbyt wcześnie rozpocząć wegetację (pod osłonami temperatura jest wyższa).
Jak przygotować ogród do nowego sezonu? Sprawdź, jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie
