Pasternak i pietruszka – czym się różnią?

2017-07-20 13:31 Katarzyna Józefowicz

Pasternak i pietruszka to warzywa korzeniowe uprawiane w naszym kraju. Pietruszka jest jednak dużo bardziej popularna. Dowiedz się, czym różni się pasternak od pietruszki.

Większość uprawianych w naszym kraju warzyw jest nam dobrze znana, choć nie zawsze potrafimy je prawidłowo rozpoznać. Przykładem może być pietruszka i pasternak, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, choć różni je kilka istotnych szczegółów, choć oba warzywa należą do rodziny selerowatych (Apiaceae). Czy różnią się pietruszka i pasternak?

Pietruszka

Pietruszka jest dużo bardziej popularna i chętniej uprawiana niż pasternak. Jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku uprawy tworzy korzeń i rozetę liściową, w drugim zakwita (kwiaty mają biały kolor) i wydaje nasiona. Częścią jadalną pietruszki jest długi, kremowobiały, mięsisty korzeń spichrzowy oraz zielone, pierzaste liście, nazywane natką. Zarówno liście, jak i korzeń są bardzo aromatyczne i mają charakterystyczny, typowy dla pietruszki, ostry zapach i smak.
Korzeń pietruszki wykorzystuje się zwykle do przyrządzania dań obiadowych, zup, potrawek i sałatek, natkę pietruszki dodaje się natomiast do wielu potraw wytrawnych, sałatek, surówek, past, sosów, a nawet soków warzywnych i koktajli warzywno-owocowych. Podobnie jak korzeń pasternaku, korzeń pietruszki jest bardzo bogaty w liczne substancje odżywcze, ale zawiera więcej witaminy C i kwasu foliowego.

>>Przeczytaj też: Uprawa pietruszki w ogrodzie. PIETRUSZKA w przydomowym ogrodzie warzywnym

Pietruszka
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzeń pietruszki

Pasternak

Pasternak, w przeciwieństwie do pietruszki, nie jest zbyt popularny. Dawniej chętnie i często spożywany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta gospodarskie, na wiele lat niemal całkiem odszedł w zapomnienie. Obecnie powraca do łask, co zawdzięcza głównie swoim wysokim wartościom odżywczym, małym wymaganiom uprawowym i łatwości przechowywania.

Korzeń pasternaku ma podobny wygląd i kolor jak korzeń pietruszki, ale jest większy, bardziej miękki, mniej aromatyczny i mocniej zaokrąglony w górnej części. Miejsce, z którego wyrasta natka jest lekko wklęsłe i otoczone ciemną obwódką, czego nie znajdziemy na korzeniu pietruszki. Także smak i aromat warzywa jest łagodniejszy i bardziej zbliżony do smaku marchwi niż pietruszki.

Najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą obie rośliny są jednak duże, szerokie, pojedynczo pierzaste, ząbkowane na brzegach liście pasternaku, których - w przeciwieństwie do liści pietruszki - nie wykorzystuje się w celach spożywczych, gdyż są twarde i niezbyt smaczne, a u niektórych osób mogą nawet powodować niestrawność i podrażnienie układu pokarmowego. Natomiast korzeń pasternaku jest jadalny i ma łagodny, słodki, lekko orzechowy smak. Jest też bogaty w wiele substancji odżywczych oraz zawiera dużo błonnika. Wykorzystuje się go jako dodatek do zup lub purée warzywnego.

>>Przeczytaj też: Pasternak – uprawa, zastosowanie i przechowywanie

Pasternak
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzeń pasternaku

Jak odróżnić pietruszkę od pasternaku w sklepie?

W ogrodzie łatwiej odróżnić pasternak od pietruszki niż na półce sklepowej, gdyż pasternak ma nie tylko charakterystyczne, duże liście, ale osiąga też większe rozmiary i zakwita na żółto. Ponieważ jednak w sklepie nigdy nie zobaczymy kwiatów tych warzyw i raczej nie spotkamy się z liśćmi pasternaku, warto znać różnice między obiema roślinami, gdyż ich korzenie łatwo można ze sobą pomylić lub paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców, oferujących tańszy pasternak zamiast pietruszki.

Wprawdzie zarówno pietruszka, jak i pasternak to wartościowe warzywa, ale mają inny smak i aromat, dlatego nadają się do innych potraw, dobrze jest więc kupować je świadomie.

>>Przeczytaj też: Ciekawe, a mało znane gatunki i odmiany warzyw

Zobacz film: Zioła w ogrodzie: lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypiorek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE