Pasternak i pietruszka – czym się różnią?

2017-07-20 13:31

Pasternak i pietruszka to warzywa korzeniowe uprawiane w naszym kraju. Pietruszka jest jednak dużo bardziej popularna. Dowiedz się, czym różni się pasternak od pietruszki.

Większość uprawianych w naszym kraju warzyw jest nam dobrze znana, choć nie zawsze potrafimy je prawidłowo rozpoznać. Przykładem może być pietruszka i pasternak, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, choć różni je kilka istotnych szczegółów, choć oba warzywa należą do rodziny selerowatych (Apiaceae). Czy różnią się pietruszka i pasternak?

Pietruszka

Pietruszka jest dużo bardziej popularna i chętniej uprawiana niż pasternak. Jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku uprawy tworzy korzeń i rozetę liściową, w drugim zakwita (kwiaty mają biały kolor) i wydaje nasiona. Częścią jadalną pietruszki jest długi, kremowobiały, mięsisty korzeń spichrzowy oraz zielone, pierzaste liście, nazywane natką. Zarówno liście, jak i korzeń są bardzo aromatyczne i mają charakterystyczny, typowy dla pietruszki, ostry zapach i smak. Korzeń pietruszki wykorzystuje się zwykle do przyrządzania dań obiadowych, zup, potrawek i sałatek, natkę pietruszki dodaje się natomiast do wielu potraw wytrawnych, sałatek, surówek, past, sosów, a nawet soków warzywnych i koktajli warzywno-owocowych. Podobnie jak korzeń pasternaku, korzeń pietruszki jest bardzo bogaty w liczne substancje odżywcze, ale zawiera więcej witaminy C i kwasu foliowego.

Nowa moda, warzywa na balkonie

Przeczytaj też:

Uprawa pietruszki w ogrodzie >>>

Pietruszka
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzeń pietruszki

Pasternak

Pasternak, w przeciwieństwie do pietruszki, nie jest zbyt popularny. Dawniej chętnie i często spożywany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta gospodarskie, na wiele lat niemal całkiem odszedł w zapomnienie. Obecnie powraca do łask, co zawdzięcza głównie swoim wysokim wartościom odżywczym, małym wymaganiom uprawowym i łatwości przechowywania.

Korzeń pasternaku ma podobny wygląd i kolor jak korzeń pietruszki, ale jest większy, bardziej miękki, mniej aromatyczny i mocniej zaokrąglony w górnej części. Miejsce, z którego wyrasta natka jest lekko wklęsłe i otoczone ciemną obwódką, czego nie znajdziemy na korzeniu pietruszki. Także smak i aromat warzywa jest łagodniejszy i bardziej zbliżony do smaku marchwi niż pietruszki. Najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą obie rośliny są jednak duże, szerokie, pojedynczo pierzaste, ząbkowane na brzegach liście pasternaku, których - w przeciwieństwie do liści pietruszki - nie wykorzystuje się w celach spożywczych, gdyż są twarde i niezbyt smaczne, a u niektórych osób mogą nawet powodować niestrawność i podrażnienie układu pokarmowego. Natomiast korzeń pasternaku jest jadalny i ma łagodny, słodki, lekko orzechowy smak. Jest też bogaty w wiele substancji odżywczych oraz zawiera dużo błonnika. Wykorzystuje się go jako dodatek do zup lub purée warzywnego.

Przeczytaj też:

Pasternak – uprawa, zastosowanie i przechowywanie

Pasternak
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzeń pasternaku

Jak odróżnić pietruszkę od pasternaku w sklepie?

W ogrodzie łatwiej odróżnić pasternak od pietruszki niż na półce sklepowej, gdyż pasternak ma nie tylko charakterystyczne, duże liście, ale osiąga też większe rozmiary i zakwita na żółto. Ponieważ jednak w sklepie nigdy nie zobaczymy kwiatów tych warzyw i raczej nie spotkamy się z liśćmi pasternaku, warto znać różnice między obiema roślinami, gdyż ich korzenie łatwo można ze sobą pomylić lub paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców, oferujących tańszy pasternak zamiast pietruszki.

Wprawdzie zarówno pietruszka, jak i pasternak to wartościowe warzywa, ale mają inny smak i aromat, dlatego nadają się do innych potraw, dobrze jest więc kupować je świadomie.

Przeczytaj też:

Ciekawe, a mało znane gatunki i odmiany warzyw

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE