Regeneracja trawnika po zimie - co zrobić, by trawnik odzyskał piękny wygląd?

2024-02-23 11:39

Trawnik po zimie czasem wygląda fatalnie i konieczna jest jego regeneracja. Podpowiadamy jak naprawić uszkodzony trawnik. Potrzebne są odpowiednie zabiegi, aby trawnik odzyskał piękny wygląd na cały sezon. Jakie zabiegi są konieczne przy regeneracji trawnika po zimie?

Spis treści

  1. Niszczymy filc na trawniku
  2. Dosiewamy trawę w pustych miejscach
  3. Walczymy z pleśnią śniegową
  4. Pierwsze nawożenie trawnika po zimie
  5. Usuwamy zagłębienia i wyrównujemy powierzchnię

Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba pozwolić glebie obeschnąć. Lepiej w tym czasie nie chodzić po trawniku, bo w rozmiękłym gruncie mogą pozostać głębokie ślady. Gdy woda wsiąknie i odparuje, można rozpocząć prace prowadzące do zregenerowania zniszczonej murawy. Najpierw z trawnika zgarniamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Następnie trawę, jeżeli nie została skoszona jesienią, przycinamy, najlepiej do wysokości mniej więcej 3 cm, a pokos wygrabiamy.

Niszczymy filc na trawniku

Filcem nazywana jest zwarta warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, czasami też można w niej dostrzec gnijące liście. Utrudnia ona dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin, zatrzymuje też wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Młode kępki trawy „wypiętrzają się”, bo nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu, a powierzchnia trawnika staje się nierówna.

Jeżeli widać, że na trawniku utworzył się filc, trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy wertykulator - urządzenie wyposażone w ostre noże, które obracając się wokół poziomej osi, nacinają darń na głębokość 3-7 cm. Trawnik należy nacinać dwukrotnie – kierunek drugiego przejazdu wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego. Po tym zabiegu darń bardzo starannie wygrabiamy (najlepiej ostrymi grabiami), usuwając z jej powierzchni wszelkie roślinne resztki.

Przeczytaj też:

Dosiewamy trawę w pustych miejscach

Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, po wygrabieniu terenu (ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, po przeprowadzeniu wertykulacji) musimy dosiać trawę. W tym celu wolne od roślin podłoże spulchniamy widłami szerokozębnymi. Następnie, jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy.

Walczymy z pleśnią śniegową

Czasami zdarza się, że na zielonej murawie pojawiają się żółknące miejsca średnicy 15-20 cm, które powiększają się i z czasem zlewają ze sobą. Wokół nich, gdy jest wilgotno, widać białą grzybnię zlepiającą źdźbła, a gdy dni są słoneczne – źdźbła różowieją. To oznacza, że mamy do czynienia z groźną chorobą grzybową – pleśnią śniegową. Rozwija się ona najczęściej pod pokrywą śnieżną, gdy brak dostępu powietrza, a ziemia pod śniegiem jest wilgotna. Chorobie sprzyja pozostawienie jesienią nieskoszonej trawy oraz nadmierne lub przeprowadzone jesienią nawożenie związkami azotu. Walka z pleśnią śniegową jest trudna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, trawnik można opryskać preparatem grzybobójczym (można zastosować Polyversum® WP ), gdy problem dotyczy znacznych części trawnika – lepiej założyć go na nowo.

Pierwsze nawożenie trawnika po zimie

Na początku kwietnia trawnik należy zasilić nawozem. Można rozłożyć 1,5-2-centymetrową warstwę przesianego przez drobną siatkę, dobrze rozłożonego kompostu i równomiernie go rozgrabić. Można też zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, jak Azofoska Fruktus – trawnik (dawkę 4 kg/100 m², zamiast użyć jej jednorazowo, lepiej podzielić na przykład na trzy porcje i zasilać nimi rośliny co miesiąc), albo nawozy wieloskładnikowe wolno działające (stosuje się je raz – wiosną). Bardzo ważne jest, by nawóz był wysiewany równomiernie. Można to zrobić małym siewnikiem albo podlewać nawozem rozpuszczonym w wodzie.

Przeczytaj też:

Usuwamy zagłębienia i wyrównujemy powierzchnię

Jeśli na trawniku przez zimę powstały zagłębienia, w których gromadzi się woda, oznacza to, że podłoże pod nimi jest zbyt zwięzłe. W takich miejscach nacinamy darń, wyznaczając cięciami trzy boki prostokąta, i odwijamy utworzony płat. Następnie wzruszamy podłoże na głębokość około 15 cm (bez odwracania), mieszając je z piaskiem w proporcji 1:1. Nadmiar podłoża usuwamy, ponownie kładziemy darń i dobrze ją dociskamy.

Na starsze trawniki, zwłaszcza założone na nieprzepuszczalnym gruncie, dobrze wpływa równomierne rozłożenie warstwy drobnoziarnistego piasku 5-10 mm. Zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Na koniec warto wyrównać cały trawnik, wałując jego powierzchnię, i dobrze go podlać.

Przeczytaj też:

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Regeneracja trawnika po zimie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany