Regeneracja trawnika - jak naprawić uszkodzony trawnik po zimie

2020-03-18 12:55
Trawnik po zimie
Autor: GettyImages Aby trawnik po zimie odzyskał atrakcyjny wygląd, konieczne są zabiegi pielęgnacyjne

Trawnik po zimie czasem wygląda fatalnie i konieczna jest jego regeneracja. Podpowiadamy jak naprawić uszkodzony trawnik. Potrzebne są odpowiednie zabiegi, aby trawnik odzyskał piękny wygląd na cały sezon. Regeneracja trawnika po zimie - konieczne zabiegi.

Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba pozwolić glebie obeschnąć. Lepiej w tym czasie nie chodzić po trawniku, bo w rozmiękłym gruncie mogą pozostać głębokie ślady. Gdy woda wsiąknie i odparuje, można rozpocząć prace prowadzące do zregenerowania zniszczonej murawy. Najpierw z trawnika zgarniamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Następnie trawę, jeżeli nie została skoszona jesienią, przycinamy, najlepiej do wysokości mniej więcej 3 cm, a pokos wygrabiamy.

Regeneracja trawnika po zimie - niszczymy filc na trawniku

Filcem nazywana jest zwarta warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, czasami też można w niej dostrzec gnijące liście. Utrudnia ona dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin, zatrzymuje też wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Młode kępki trawy „wypiętrzają się”, bo nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu, a powierzchnia trawnika staje się nierówna. Jeżeli widać, że na trawniku utworzył się filc, trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy urządzenie wyposażone w ostre noże, które obracając się wokół poziomej osi, nacinają darń na głębokość 3-7 cm. Trawnik należy nacinać dwukrotnie – kierunek drugiego przejazdu wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego. Po tym zabiegu darń bardzo starannie wygrabiamy (najlepiej ostrymi grabiami), usuwając z jej powierzchni wszelkie roślinne resztki.

Przeczytaj też:

Wertykulator – niezbędny w wiosennej pielęgnacji trawnika >>>

Co zrobić ze skoszoną trawą? >>>

Regeneracja trawnika po zimie

Regeneracja trawnika po zimie - dosiewamy trawę

Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, po wygrabieniu terenu (ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, po przeprowadzeniu wertykulacji) musimy dosiać trawę. W tym celu wolne od roślin podłoże spulchniamy widłami szerokozębnymi. Następnie, jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy.

Najlepsze gatunki traw na trawnik – główne składniki mieszanek nasion traw >>>

Trawnik po zimie
Autor: GettyImages Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, musimy dosiać tam trawę

Regeneracja trawnika po zimie - walczymy z pleśnią śniegową

Czasami zdarza się, że na zielonej murawie pojawiają się żółknące miejsca średnicy 15-20 cm, które powiększają się i z czasem zlewają ze sobą. Wokół nich, gdy jest wilgotno, widać białą grzybnię zlepiającą źdźbła, a gdy dni są słoneczne – źdźbła różowieją. To oznacza, że mamy do czynienia z groźną chorobą grzybową – pleśnią śniegową. Rozwija się ona najczęściej pod pokrywą śnieżną, gdy brak dostępu powietrza, a ziemia pod śniegiem jest wilgotna. Chorobie sprzyja pozostawienie jesienią nieskoszonej trawy oraz nadmierne lub przeprowadzone jesienią nawożenie związkami azotu. Walka z pleśnią śniegową jest trudna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, trawnik można opryskać preparatem grzybobójczym (można zastosować Ronilan lub Rovral Flo), gdy problem dotyczy znacznych części trawnika – lepiej założyć go na nowo.

Regeneracja trawnika po zimie - nawozimy trawnik

Na początku kwietnia trawnik należy zasilić nawozem. Można rozłożyć 1,5-2-centymetrową warstwę przesianego przez drobną siatkę, dobrze rozłożonego kompostu i równomiernie go rozgrabić. Można też zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, jak Azofoska Fruktus – trawnik (dawkę 4 kg/100 m², zamiast użyć jej jednorazowo, lepiej podzielić na przykład na trzy porcje i zasilać nimi rośliny co miesiąc), albo nawozy wieloskładnikowe wolno działające (stosuje się je raz – wiosną). Bardzo ważne jest, by nawóz był wysiewany równomiernie. Można to zrobić małym siewnikiem albo podlewać nawozem rozpuszczonym w wodzie.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć
Wałowanie trawnika

Autor: GettyImages

Wałowanie trawnika

Regeneracja trawnika po zimie - usuwamy zagłębienia, wyrównujemy powierzchnię

Jeśli na trawniku przez zimę powstały zagłębienia, w których gromadzi się woda, oznacza to, że podłoże pod nimi jest zbyt zwięzłe. W takich miejscach nacinamy darń, wyznaczając cięciami trzy boki prostokąta, i odwijamy utworzony płat. Następnie wzruszamy podłoże na głębokość około 15 cm (bez odwracania), mieszając je z piaskiem w proporcji 1:1. Nadmiar podłoża usuwamy, ponownie kładziemy darń i dobrze ją dociskamy.

Na starsze trawniki, zwłaszcza założone na nieprzepuszczalnym gruncie, dobrze wpływa równomierne rozłożenie warstwy drobnoziarnistego piasku 5-10 mm. Zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Na koniec warto wyrównać cały trawnik, wałując jego powierzchnię, i dobrze go podlać.

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE