Krety na trawniku. Jak pozbyć się kreta z trawnika

Nawet najpiękniejszy trawnik może zostać zniszczony przez kreta. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się kreta z trawnika? Poznaj sposoby pozbycia się kreta z trawnika.

Kret ma kiepski wzrok, ale znakomity słuch oraz włosy czuciowe na pysku i ogonie, bardzo czułe na drgania. Dzięki temu w korytarzach (na głębokości 20-50 cm, średnicy około 6 cm, rozciągających się na długość 100-200 m i obejmujących zwykle teren 2000-6000 m2) bez problemu lokalizuje swoje ofiary (dżdżownice, owady i ich larwy, ślimaki, żaby, małe gryzonie). Korytarze drąży z prędkością 12-15 m/h i patroluje je co kilka godzin, wypychając jednorazowo 100-150 g ziemi. Podkopuje przy tym korzenie roślin, na powierzchni zaś tworzy kretowiska. To wielki samotnik i zwykle jest na posesji tylko jeden. Jest zwierzęciem chronionym i nie wolno go zabijać, dlatego trzeba go skłonić do opuszczenia ogrodu.

Działalność kreta na trawniku w ogrodzie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony niszczy darń, usypując kopce ziemi, z drugiej – chroni ją przed groźnymi szkodnikami, głównie pędrakami i drutowcami, które są jego przysmakiem.
Najlepiej nie wpuszczać kreta do ogrodu, czyli zastosować mechaniczne zapory uniemożliwiające mu wstęp na posesję. Siatkę – układa się ją pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm, przysypuje ziemią i obsiewa trawą. Ogrodzenie – najlepiej z podmurówką do 60 cm. Można też wykopać wzdłuż niego rów i wypełnić go gruzem lub kamieniami (krety nie znoszą kamienistego podłoża).

Sposoby pozbycia się kreta z trawnika

Najbardziej skuteczna jest siatka rozłożona w ziemi jeszcze przed założeniem trawnika. Uniemożliwia budowę kopców, co zniechęca zwierzęta do osiedlenia się w ogrodzie. Inne sposoby bywają zawodne, bo środki, które działają na jedne zwierzęta, są lekceważone przez inne. W korytarzach można zakopać środki odstraszające (takie jak Krecik czy Kretol) albo substancje o intensywnym, drażniącym zapachu – szmatki nasączone ropą, spleśniałe skórki cytryny, liście bzu czarnego.

Czasami wystarczy obecność i zapach kota w ogrodzie. Krety nie lubią też drgań gruntu. Można umieścić w kopcach wirujące na wietrze wiatraczki albo zakopać puste butelki, tak by ich szyjki wystawały nieco ponad powierzchnię ziemi (powietrze wpadające do wnętrza nieprzyjemnie świszcze).

>>Przeczytaj też: Dlaczego kret jest szkodliwy i jak się go pozbyć z ogrodu

Wiele osób twierdzi, że skuteczne (choć mało dekoracyjne) są puszki po piwie umieszczone na patykach wbitych w krecie korytarze.
W sklepach można też kupić zasilane bateriami odstraszacze emitujące dźwięki nieprzyjemne dla kretów. Jeżeli już pojawiły się kopce, należy je rozkopać i wepchnąć w odsłonięty korytarz jak najwięcej ziemi, a tę, która została, rozgarnąć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mygarden
|

Próbowałam chyba wszystkich środków aby zwalczyć te szkodniki, ale i tak trawnik był wiecznie poryty.Dlatego kupiłam siatkę przeciw kretom, nie jest ona aż tak droga, ponieważ w tej chwili jest spory wybór na rynku. Ja kupiłam akurat siatkę strong net, ale widziałam też jakąś stop kop, neto kreto, biała siatka itp.

filipescu
|

Jak krety pojawiły się któregoś roku to już nigdy nie odpuściły.Nic nie pomagało i w końcu zamówiłem firmę i założyli siatkę, no i spokój.Tel.do faceta 609-583-035

pepin1963
|

Krety oczywiście unikają drapieżników. Jeżeli po ogródku biega swobodnie pies to krety unikają takich miejsc. Dlatego można w krecie norki wkładać psią sierść lub zastosować odstraszacz np. lisi zapach- można kupić na allegro. To skuteczne, sprawdzone sposoby.

Daniel
|

Mojemu trawnikowi pomogła dopiero 3 firma z kolei. To firma Ddd Usługi inni tylko rozkładali ręce.