Trawnik z rolki: wykonanie i pielęgnacja trawników z rolki

2019-03-25 12:20
Trawnik z rolki
Autor: GettyImages Trawnik z rolki - efekt gęstej darni uzyskuje się praktycznie natychmiast

Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią (w listopadzie), gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Gotowa darń jest bowiem bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa. Jest też efektowna wkrótce po rozłożeniu.

Trawnik z rolki jest szybką metodą, efekt gęstej darni uzyskujesz w zasadzie natychmiast. Kształt trawnika możesz precyzyjnie dostosować odpowiednio przycinając rolkę. Właściciele ogrodów często obawiają się, że trawnik zakładany z rolki jest nietrwały. Tutaj – podobnie jak w przypadku trawnika z siewu – również kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża: przed położeniem rolki wszelkie chwasty powinny zostać usunięte a gleba powinna zostać dokładnie spulchniona.

Trawnik z rolki nadaje się do większości ogrodów. Szczególnie gotowa darń jest polecana do pokrywania skarp o znacznym nachyleniu (w takich miejscach zakładanie trawnika z siewu bywa zawodne, bo nasiona są spłukiwane w czasie podlewania i gromadzą się u podnóża skarpy). Ponieważ najczęściej darń jest produkowana na trawniki rekreacyjne (użytkowe) lub ozdobne (dywanowe, reprezentacyjne), z mieszanek traw przeznaczonych do warunków optymalnych, większość oferowanych trawników z rolki nie nadaje się do miejsc szczególnych, takich jak stanowiska zacienione. Wtedy trzeba ją specjalnie zamawiać albo szukać producentów w Internecie.

Jak wybierać trawnik z rolki: kupujemy gotową darń

Przed zakupem trawnika z rolki sprawdźmy jakość darni. Dobra powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie bez obeschniętych wierzchołków, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec nie powinny się rozrywać.

W sprzedaży jest:

  • darń uprawiana na gruncie (nasiona sieje się do ziemi i gdy trawnik urośnie, wycina i roluje w pasy)
  • darń uprawiana na folii (nasiona sieje się do rozłożonego na niej substratu torfowego).

Darń należy rozłożyć wkrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Jeśli musi być dłużej przechowywana, trzeba je rozwinąć w cieniu i podlewać.

Sprawdź też:

Jedyną wadą zakładania trawnika z rolki jest stosunkowo wysoka cena gotowej darni. Trawnik z rolki jest idealnym rozwiązaniem dla działek o niewielkich powierzchniach.

Piękny trawnik w ogrodzie

Trawnik z rolki - wykonanie trawnika z rolki krok po kroku (zdjęcia)

Trawnik z rolki można kłaść od marca do października, ale najlepsze warunki panują jesienią – brak upałów i częste opady deszczu zapobiegną wysychaniu murawy.

  1. Układanie trawnika z rolki należy zacząć od wytyczenia terenu.
  2. Następnie na środku rozciąga się sznurek i wzdłuż niego rozkłada pierwsze pasy darni.
  3. Każdą część przyciskaj dokładnie do podłoża. Kolejne kawałki ułóż ściśle obok tych pierwszych, tak jak cegły w murze, by łączenia nie wypadły w jednej linii.
  4. Gdy wypełnisz już całą powierzchnię, brzegi darni wystające poza obręb planowanego trawnika odciśnij ostrym nożem.
  5. Gotowy trawnik z rolki ugnieć wałem dociskając w ten sposób korzenie do podłoża.
  6. Ewentualne szpary pomiędzy pasami wypełnij piaskiem lub ziemią a następnie obficie podlej trawnik.

Przez pierwsze miesiące uważaj, aby trawnika z rolki nie przesuszyć. Pierwsze koszenie trawnika z rolki wykonaj po około trzech tygodniach od ułożenia darni, gdy trawa dobrze się już ukorzeni. Wtedy też możesz zacząć ją zasilać wieloskładnikowymi mieszankami. Do tego czasu należy unikać deptania murawy.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Trawnik z rolki wymaga koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania, wertykulacji, aeracji i piaskowania. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników.

Sprawdź też:

Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł. Przeciwnicy trawników z rolki twierdzą, że pod zielonymi liśćmi dość szybko pojawia się filc (zbita warstwa suchych i pożółkłych pędów), który szpeci murawę i ułatwia rozwój chorób atakujących trawy. Usuwaniu filcu służy wertykulacja trawnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE