Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Nawożenie, podlewanie, koszenie: PORADNIK

2018-05-07 9:15

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie wyglądał pięknie! Sprawdź, jak pielęgnować i wzmocnić trawnik na wiosnę, jak regenerować go po zimie i jak nawozić.

Regeneracja trawnika po zimie

Do regeneracji trawnika można przystąpić wiosną, po stopnieniu śniegu i rozmarznięciu darni. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek zabiegi, gleba musi obeschnąć. Gdy to nastąpi, można wykonać wałowanie wałem o ciężarze co najmniej 70 kg, aby wyrównać powierzchnię trawnika. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy powstały wysadziny mrozowe.

Następnie z powierzchni trawnika wygrabiamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Jeżeli nie musimy go napowietrzać ani zwalczać warstwy filcu, możemy w miejscu powstałych po zimie placków przerzedzonej darni wzruszyć ziemię i po zasileniu trawnika dosiać nasiona (albo zastosować na przykład regenerator do trawników zawierający nawóz i nasiona szybko rosnących traw).

Wertykulacja trawnika

Już na dwuletnich trawnikach może powstać warstwa filcu. Filc na trawniku to plątanina rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu. Utrudnia dopływ powietrza i światła do korzeni i gleby, a także zatrzymuje wilgoć na powierzchni. Prowadzi to do pogorszenia wyglądu trawnika i sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób. Jeżeli nie zniszczymy filcu, jego warstwa będzie coraz grubsza, młode kępki trawy zaczną się wypiętrzać (nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu), a trawnik stanie się nierówny.Aby się pozbyć filcu z trawnika, wiosną powinna być przeprowadzona wertykulacja trawnika, czyli nacinanie darni. Do tego celu służy urządzenie zwane wertykulatorem wyposażone w ostre noże, które kroją darń i podłoże na głębokość 3-7 cm. Do małych trawników wystarczą wertykulatory ręczne, do dużych lepsze są elektryczne lub spalinowe. Na zakończenie trzeba bardzo starannie (najlepiej ostrymi grabiami) usunąć wszelkie resztki roślinne z powierzchni trawnika.

Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji trawnika >>>

Nawożenie trawnika: kiedy nawozić trawnik?

Na początku kwietnia warto zasilić trawnik jednym z nawozów wieloskładnikowych najlepiej przeznaczonym do trawników, stosując się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Nawożenie trawnika należy zrobić, gdy ziemia jest wilgotna, ale rośliny suche, żeby nawóz nie osiadł na liściach (mógłby je uszkodzić), a więc na przykład kilka godzin po podlewaniu lub deszczu. Następnego dnia trzeba trawnik obficie podlać, oczywiście jeśli nie padało.

Dobre efekty daje nawożenie trawnika rozłożonym kompostem o miałkiej konsystencji (najlepiej przesianym przez siatkę rozpiętą na ramie). Wystarczy dwa razy w sezonie wegetacyjnym równomiernie rozgrabić po powierzchni 1-2-centymetrową warstwę kompostu. Jest to doskonały nawóz. Dostarcza próchnicy, a więc substancji odżywczych w postaci dobrze przyswajalnej dla roślin, poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci. Wpływa korzystnie na aktywność mikroflory i fauny glebowej, a przy tym nie można nim przenawozić.

Nawożenie trawnika warto powtórzyć latem, ale jeśli wiosną został użyty nawóz o spowolnionym działaniu, nie jest to konieczne. Podczas suszy ograniczamy nawożenie i nie stosujemy nawozów o znacznej zawartości azotu.

Ostatnie nawożenie zwykłym nawozem należy wykonać najpóźniej w połowie sierpnia, potem można murawę zasilać wyłącznie specjalnymi nawozami do jesiennego stosowania. Taki nawóz (o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu) stosujemy też na starsze trawniki. Wysiewa się go co kilka lat w październiku. Pamiętajmy, aby jesienią nie używać innych nawozów mineralnych zawierających duże dawki azotu, bo prowadzi to do zmniejszenia mrozoodporności traw.

Jesień to dobra pora na wapnowanie trawnika. Na glebach piaszczystych co trzy-cztery lata, a na zwięzłych co pięć-sześć lat należy zastosować dolomit lub kredę nawozową, dzięki czemu obniży się pH i ułatwi przyswajanie innych pierwiastków.

Jaki wybrać nawóz do trawnika?

Najlepsze są nawozy specjalistyczne do trawników. Zawierają dużo azotu, który powoduje, że darń szybko rośnie i ma zdrowe, intensywniezielone liście. Wśród nich są preparaty do częstego stosowania, a także nawozy wolno działające (zwane nawozami o spowolnionym działaniu). Tepierwsze najczęściej mają postać sypką lub granulowaną. Nawozy wolno działające mają postać granulek, z których sole mineralne uwalniane są powoli, w miarę jak są zużywane przez rośliny. Trawnik można również nawozić wieloskładnikowymi nawozami uniwersalnymi do wszystkich roślin. Zasila się nimi murawę co cztery-sześć tygodni. W sprzedaży są także nawozy do murawy o specjalnym przeznaczeniu, na przykład nawozy regeneracyjne, interwencyjne, usuwające mech na trawniku oraz do zachwaszczonych trawników. Są też preparaty do trawnika, które dzięki specjalnie dobranym składnikom spowalniają wzrost trawy. Ich regularne stosowanie sprawia, że darń jest zdrowa i intensywnie zielona, ale – jak zapewniają producenci – można ją kosić nawet dwa razy rzadziej niż normalnie.

Nawożenie młodego trawnika

A jak nawozić młody trawnik? Oczywiście jeśli podłoże zostało dobrze przygotowane, nawożenie wykonuje się wczesną jesienią kończącą pierwszy pełny sezon wegetacji trawnika. Można do tego wykorzystać specjalny nawóz jesienny do trawników.

>>> Sprawdź też: sposoby na chwasty na trawniku

Podlewanie trawnika

Młoda trawa pojawiająca się wiosną i wyrastająca na nowym trawniku (zarówno sianym, jak i założonym z gotowej darni) jest wrażliwa na przesuszenie. Dlatego trzeba regularnie podlewać trawnik.Trawnik należy podlewać wcześnie rano lub późnym popołudniem (żeby przed nocą trawy zdążyły obeschnąć). Nie można dopuszczać do przesychania podłoża, a potem gwałtownie go zalewać. Najlepiej podlewać rzadziej i intensywnie niż często, ale słabo. Aby woda zbyt szybko nie parowała, dobrze jest użyć rozproszonego strumienia. Wtedy może ona stopniowo wsiąkać, nawilżając głębsze warstwy gleby, przynajmniej do głębokości 15 cm. Warto do podlewania trawnika używać przenośnych zraszaczy lub zainstalować system automatycznego podlewania.Latem trawnik potrzebuje więcej wody, bo średnia temperatura powietrza i podłoża jest wyższa i rośliny szybciej oddają wodę otoczeniu. W upalne dni warto podlewać rano i wieczorem. Nawet krótkotrwała susza potrafi zniszczyć murawę.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz trawnik otrzyma odpowiednią ilość wody zaaplikowaną we właściwy sposób, zainstalujmy system automatycznego nawadniania. Czujniki rozpoznają potrzeby trawnika: deszczowe nie dopuszczą do zalania trawnika w razie deszczu, a wilgotności gleby spowodują uwzględnienie stopnia nawilżenia podłoża. Komputer sterujący włączy i wyłączy instalację o przewidzianej porze, a dobrze rozmieszczone zraszacze podleją całą murawę. Dzięki temu nie będziemy marnować wody, trawa będzie piękna, a nam pozostanie słuchać, jak rośnie.

Koszenie trawnika

Pierwsze wiosenne koszenie trawnika wykonujemy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Później wysokość i częstotliwość koszenia zależy od siły rozwoju traw, od jakości podłoża i warunków pogodowych. Trawnik najlepiej kosić raz w tygodniu, gdy trawa urośnie o 4-6 cm. W okresach upałów kosić trzeba wyżej i rzadziej, a czasami nawet wcale. Niezależnie od wysokości źdźbeł nie należy ich skracać więcej niż o 1/3. Jeżeli z jakiegoś powodu zaniedbaliśmy koszenie, cięcie wykonujmy w kilku rzutach (co kilka dni).Systematyczne skracanie źdźbeł trawy pozwala utrzymać darń w odpowiedniej kondycji. Rośliny dobrze się rozkrzewiają i zielona powierzchnia wygląda bardzo estetycznie.

>>> Sprawdź też: jaką wybrać kosiarkę: przegląd

Do wykaszania trawny wokół pni drzew można użyć kosy mechanicznej. Podczas pracy z kosą trzeba uważać, by nie doszło do kontaktu żyłki z korą.

Przycinanie krawędzi trawnika

Chociaż nie jest to zabieg konieczny dla dobrego rozwoju trawnika, warto go wykonywać, bo zdecydowanie poprawia wygląd zielonej powierzchni.Wzdłuż krawędzi nawierzchni i rabat należy równo przycinać murawę ostrym nożem lub specjalnym półokrągłym szpadlem. W pobliżu murków, wysokich krawężników i pni drzew można użyć ręcznych lub akumulatorowych nożyc do trawy.

Napowietrzanie trawnika

Napowietrzanie trawnika (zabieg ten zwany jest też aeracją) najlepiej wykonać jesienią. Przygotowanie trawnika do zimowania należy rozpocząć od wygrabienia opadłych liści i wyczesania filcu ostrymi grabiami. Następnie, w celu ułatwienia dostępu powietrza do korzeni, warto przeprowadzić aerację, czyli nakłuwanie. Aeratory mogą mieć kolce lub ostro zakończone rureczki. Powstałe otwory dobrze jest wypełnić piaskiem, bo to ułatwi oddychanie i rozrastanie się korzeni traw.

Mulczowanie trawnika

Zabieg ten polega na rozdrobnieniu koszonej trawy i rozrzuceniu jej równomiernie na trawniku. Przy takim sposobie koszenia nie trzeba opróżniać pojemnika na trawę, utylizować zielonej masy i nawozić trawnika. Skoszona trawa jest bardzo dobrym nawozem organicznym, zabezpiecza trawnik przed wysuszeniem i zachwaszczeniem.

Podstawowe zasady prawidłowego mulczowania:

  • koszenie z mulczowaniem przeprowadza się częściej niż tradycyjne koszenie podczas którego trawa zbierana jest do kosza,
  • koszona trawa powinna być sucha,
  • źdźbła skraca się o 1/3, a w czasie suszy o 1/4,
  • wysoką trawę trzeba kosić stopniowo,
  • noże kosiarki powinny być dobrze naostrzone,
  • tory przejazdu kosiarki nie powinny się nakładać.

Mulczowanie wykonuje się kosiarką wyposażoną w taką funkcję.

Regeneracja trawnika po zimie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.