Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji trawnika

Aby trawnik był prawdziwą ozdoba naszego ogrodu, trzeba go odpowiednio i systematycznie pielęgnować. Do pielęgnacji trawnika potrzebujemy takich narzędzi ogrodowych, jak kosiarka, wertykulator czy aerator. Narzędzia do pielęgnacji trawnika.

Do pielęgnacji trawnika potrzebna jest przede wszystkim kosiarka. Na rynku do wyboru sa różne rodzaje kosiarek. To, jaka wybierzemy zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości naszego trawnika.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika: kosiarka

Jeżeli trawnik jest mały (do 300 m2), wystarczy ręczna kosiarka bębnowa. Jest cicha (nie ma silnika), więc nie uprzykrza życia domownikom ani sąsiadom, a przy tym bardzo precyzyjnie kosi darń. Ponieważ źdźbła są nią odcinane podobnie jak nożycami, powierzchnia cięcia jest idealnie równa. Dzięki temu trawa może być koszona na wysokość zaledwie 1,2 cm.
Do niewielkich trawników (do 500 m2) także są przeznaczone kosiarki elektryczne. Są lekkie, zwrotne i w miarę ciche. Niestety, ograniczeniem jest kabel (trudno się kosi między drzewami i krzewami; trzeba uważać, żeby go nie przeciąć) i niewielka szerokość koszenia (do 43 cm).
W dużych ogrodach lepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe o większej szerokości roboczej wyposażone w pojemny kosz. Niektóre modele mają funkcję mielenia zbieranego pokosu, co sprawia, że kosz można rzadziej opróżniać. Wygodne w obsłudze są kosiarki z napędem na koła. Nie trzeba ich pchać, same przemieszczają się po trawniku, więc praca nimi nie wymaga wysiłku. Są one polecane do rozległych i nierównych trawników.
Niektóre kosiarki mają funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania pokosu i rozsypywania go równomiernie po powierzchni darni. Jest to wygodne w ogrodach bez kompostownika, w którym można by umieścić skoszoną trawę.
Wybór kosiarki to sprawa bardzo indywidualna. Niekiedy nawet w dużych ogrodach lepiej się sprawdzają mniejsze i zwrotne urządzenia, na przykład jeżeli rośliny są posadzone gęsto, a koszone płaszczyzny są rozproszone.

>>Przeczytaj też: Jak wybrać kosiarkę do ogrodu

Narzędzia do pielęgnacji trawnika: wertykulator

Urządzeniem, o którym często się zapomina, jest wertykulator. Jego ostre noże przecinają darń, którą trzeba następnie wygrabić. Podczas tego zabiegu usuwane są mech i zbite martwe źdźbła trawy. Trawa poddana wertykulacji znacznie lepiej rośnie. Jest niezbędny, jeżeli chcemy mieć zdrowy, efektowny trawnik. Ostrymi nożami nacina zagęszczone splątane pędy i rozłogi traw, zwane filcem, dzięki czemu powietrze i woda mają dostęp do podłoża.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika: podkaszarka

Podkaszarka pozwala na koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach – na niewielkich skarpach, między drzewami, a także na nierównym terenie. Można nią ciąć wysoką trawę na przykład na działkach rekreacyjnych. W małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, a w większym być jej dopełnieniem. To urządzenie przeznaczone do niewielkich prac porządkowych i takie, którym wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów

>>Przeczytaj też: Podkaszarka - urządzenie do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach

Narzędzia do pielęgnacji trawnika: nożyce

Nożyce do docinania trawy przydadzą się do skracania źdźbeł tam, gdzie nie dociera większość kosiarek, na przykład przy murku albo pniu drzewa. Można zamontować do nich teleskopowy trzonek, dzięki czemu znacznie zwiększymy zasięg pracy.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika: aerator

Kolcami lub rurkami metalowymi nakłuwa powierzchnię trawnika, rozluźniając ją i ułatwiając dostęp powietrza do strefy korzeniowej - dzięki temu rośliny lepiej rosną. Aerator elektryczny nadaje się do pielęgnacji trawników o powierzchni do 600 m2.

CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE