| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są terminy i reguły cięcia poszczególnych gatunków – jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni.

Autor: Agnieszka Karpińska Jabłoń po cięciu zimowym

Cięcie nie osłabia rośliny i nie ogranicza jej rozwoju. Przeciwnie, pobudza do intensywnego rozwoju pędy, na których drzewo owocuje. Ten zabieg ma również wpływ na zdrowie drzewa.

Kiedy należy ciąć drzewa owocowe?

Główne cięcie jabłoni, grusz i śliw przeprowadza się zimą – od stycznia do marca. Niektórzy sadownicy zaczynają cięcie sadów już w grudniu, gdy tylko drzewo przejdzie w stan spoczynku. Wiśnie i czereśnie tniemy po zbiorach – w lipcu, sierpniu lub we wrześniu.

Dodatkowe cięcie drzew jabłoni i grusz wykonuje się latem. Pod koniec czerwca i na początku lipca usuwa się tzw. wilki czyli jednoroczne gałęzie, które intensywnie odrastają na górze i w środku korony w pobliżu miejsc po gałęziach wyciętych zimą. Cięcie letnie ma na celu przerzedzenie drzewa, odsłonięcie owoców, by lepiej się wybarwiały. Rzadsza korona to również mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju chorób i szkodników.

Jak ciąć poszczególne gatunki drzew owocowych?

Cięcie jabłoni

Jabłoń najlepiej owocuje na dwu-, trzy- i czteroletnich pędach, dlatego należy ją tak formować, aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia korony pędami jednorocznymi, a stare, kilkuletnie należy zastępować młodszymi. Popularnym sposobem prowadzenia drzew jabłoni jest korona wrzecionowa. Ma ona dowolną liczbę konarów, które odchodzą pod kątem prostym od przewodnika i są o wiele cieńsze od niego. Gałęzie najniższe są najdłuższe, a te wyższe są coraz krótsze. Taka korona o kształcie stożka jest dobrze doświetlona, gałęzie nie wyłamują się pod ciężarem owoców, a jabłoń szybko wchodzi w okres owocowania.

Autor: Agnieszka Karpińska

Młody sad jabłoniowy. Współczesne sady to karłowe, gęsto posadzone drzewa, prowadzone przy podporach.

Drzewka posadzone wiosną tnie się od razu, a te sadzone jesienią przycina się dopiero na wiosnę. Nierozgałęzione przewodniki przycina się na wys. 70-80 cm. Z rozgałęzionych wycina się wszystkie pędy do wysokości 50 cm. Pozostałe silne, boczne pędy skraca się o 1/2 do 2/3, a przewodnik przycina się 30-40 cm powyżej ostatniego rozgałęzienia. W drugim roku trzeba usunąć pędy konkurujące z przewodnikiem, a boczne przygina się do pozycji poziomej. Pędy nie nadające się do formowania trzeba wyciąć. W trzecim i czwartym roku to samo robimy z pędami wyższych pięter. Po zakończeniu formowania, w kolejnych latach, wykonuje się cięcie prześwietlające (usuwane są gałęzie chore, krzyżujące się, wrastające do środka i wilki) oraz cięcie odmładzające i odnawiające polegające na skracaniu konarów i przewodnika do rozmiarów, które przywrócą roślinie właściwy kształt. Rozluźnia się również koronę przez usunięcie pędów zagęszczających jej wnętrze.

Zobacz też: Jak chronić drzewa owocowe przed chorobami i szkodnikami?

Autor: Agnieszka Karpińska

Stare drzewa jabłoni przed cięciem zimowym. Wszystkie jednoroczne galęzie u góry korony zostaną wycięte.

Cięcie grusz

Grusze, podobnie jak jabłonie, w pierwszych latach trzeba odpowiednio uformować. Aby uzyskać stożkową koronę, nierozgałęzione okulanty przycina się po posadzeniu na wysokości 100–110 cm od miejsca szczepienia. Zabieg ten zmusi roślinę do utworzenia silnych pędów bocznych. Przy młodych drzewkach, które są już rozgałęzione, usuwa się drobne pędy i te do wysokości 60-70 cm od poziomu gleby. Zostawia się tylko silne gałązki, tak by pod koniec roku na drzewku zostało od 3 do 6 odgałęzień wyrastających z przewodnika pod dość szerokimi kątami.

W drugim roku skraca się zbyt słabe odgałęzienia boczne pierwszego piętra. Silne pędy wyrastające pod zbyt ostrym kątem trzeba odgiąć. Gałęzie wyrastające poniżej pierwszego piętra wycina się całkowicie. Przewodnik powinno się skrócić 40–50 cm nad najwyższym odgałęzieniem bocznym, aby pobudzić roślinę do tworzenia drugiego piętra. Latem trzeba pamiętać o usuwaniu nadmiaru młodych pędów – wilków, które pojawiają się u podstawy głównych odgałęzień bocznych.

Podobnie, konsekwentnie, należy formować drzewo w kolejnych kilku latach, ponieważ prawidłowo prowadzona korona - z 3–6 konarami bocznymi i silnym pionowym przewodnikiem, nie będzie wymagała w przyszłości wielu zabiegów. Cięcie starych drzew polega na usuwaniu nadmiaru przyrostów jednorocznych bądź gałęzi starszych, które nie zawiązały pąków kwiatowych. W trakcie zabiegu wycina się około 30% pędów, zwracając szczególną uwagę na odmłodzenie gałęzi, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają się na pędach jedno-, dwu-, trzy- i czteroletnich.

Cięcie śliw

W pierwszym roku trzeba przyciąć przewodnik – ok. 30-40 cm powyżej ostatniego rozgałęzienia. Pędy skraca się o ok. 1/3 do 2/3. Usuwane są też gałązki, które rosną zbyt pionowo. Ukształtowane, kilkuletnie drzewa śliw prześwietla się umiarkowanie, czyli usuwa się wilki, gałęzie chore i nadłamane, rosnące pionowo i do środka korony oraz te wyrastające pod kątem zbyt ostrym, ponieważ mogłyby się odłamać pod ciężarem owoców. Śliwy owocują głównie na pędach dwu- i trzyletnich, dlatego też na drzewach starych warto przeprowadzić cięcie odnawiające, które polega na usunięciu kilkuletnich gałęzi. Robi się w ten sposób miejsce na nowe przyrosty. Przy tym cięciu zostawia się przy przewodniku tzw. czop - fragment gałęzi o długości kilkunastu centymetrów z pąkiem lub bocznym odrostem.

Autor: Agnieszka Karpińska

Śliwy po cięciu odnawiającym.

Cięcie czereśni

Czereśnie najlepiej owocują na pędach 2- i 3-letnich. Trzeba mieć to na uwadze przy formowaniu i cięciu drzewa. Po posadzeniu nierozgałęzione przewodniki przycina się na wysokości 80-100 cm od ziemi. Przewodniki drzewek rozgałęzionych tnie się 70 centymetrów powyżej ostatniego rozgałęzienia. Wycina się przyrosty konkurujące z pędem głównym, a boczne gałązki przygina się w taki sposób, by tworzyły z nim kąt prosty. Kilkuletnie drzewa tnie się umiarkowanie – zwykle przeprowadza się jedynie cięcie sanitarne.

W przypadku starych, ukształtowanych drzew, usuwa się gałęzie rosnące tuż nad ziemią, krzyżujące się i wrastające do wnętrza korony. Można też ściąć czub, aby drzewo nie rosło zbyt wysoko oraz niektóre stare, boczne konary, na których jest mało młodych, owoconośnych pędów. Przy przewodniku pozostawia się długi czop (ok. 40 cm), z którego mogą wyrosnąć kolejne pędy.

Cięcie wiśni

Młode wiśnie tnie się umiarkowane. Usuwane są gałęzie pokładające się i sięgające do ziemi oraz te, które konkurują z przewodnikiem, rosną do środka korony i oczywiście pędy chore i suche. Przy takim cięciu zwykle wycina się ok. 20 procent pędów. Drzewa kilkuletnie i starsze należy ciąć dość intensywnie, ponieważ to pobudza roślinę do tworzenia owoconośnych młodych pędów (wiśnie najlepiej owocują na pędach rocznych i dwuletnich). Gałęzie można skrócić nawet o kilkadziesiąt centymetrów, a u starych drzew, by je odnowić, wycina się też niektóre konary.

Niezależnie od gatunku, terminu cięcia i sposobu prowadzenia rośliny, zawsze trzeba wycinać gałęzie chore. To ratuje nie tylko zainfekowane drzewo, ale również chroni przed zakażeniem te, które rosną w sąsiedztwie.

Rany po cięciu należy smarować farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego lub specjalną maścią ogrodniczą.

Autor: Agnieszka Karpińska

Kilkuletni sad wiśniowy

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja ogrodu: koszenie trawnika, cięcie...

Posadziłeś już w ogrodzie wymarzone rośliny? Teraz przyszedł czas na ich prawidłową pielęgnację - nawożenie,...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

ZIEMIA OGRODOWA - co zrobić, by mieć urodzajną...

Ziemia ogrodowa dobrej jakości gwarantuje prawidłowy wzrost roślin. Jeżeli przed posadzeniem roślin...

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...