Letnie cięcie jabłoni – czy jabłonie przycina się latem?

2015-06-23 13:03
Letnie cięcie jabłoni
Autor: www.thinkstockphotos.com Letnie cięcie jabłoni sprzyja ładniejszemu wybarwieniu owoców i poprawia ich smak

Jabłonie to drzewa owocowe, które należy systematycznie przycinać. Podpowiadamy, kiedy przycina się jabłonie i czy praktykowane jest letnie cięcie jabłoni. Jabłonie: letnie cięcie.

Jabłonie, podobnie jak większość drzew owocowych, wymagają systematycznego cięcia. Zabieg cięcia jabłoni wykonuje się z reguły przed rozpoczęciem wegetacji (na przedwiośniu), ale korzystny wpływ na plonowanie może mieć też cięcie przeprowadzone latem.

Letnie cięcie jabłoni

Letnie cięcie jabłoni sprzyja ładniejszemu wybarwieniu owoców i poprawia ich smak, a także prowadzi do spowolnienia wzrostu drzewa. W czasie letniego cięcia jabłoni, wycina się lub skraca pędy rosnące pionowo (tzw. wilki), które nadmiernie zagęszczają koronę i utrudniają dostęp światła do dojrzewających owoców. Jednorazowo z drzewa można usunąć do 70–80 proc. pędów, gdyż wycięcie wszystkich mogłoby osłabić procesy asymilacyjne i odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, powodując słabsze odżywienie owoców i zahamowanie ich wzrostu. Przy wycinaniu pędów jabłoni, należy zwrócić uwagę, aby nie pozostały po nich żadne czopy, gdyż w kolejnym sezonie wyrosły by z nich nowe, silne pędy, niepotrzebnie zagęszczające koronę.Rany po cięciu należy też zabezpieczyć maścią ogrodniczą, co ochroni drzewo przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych, szczególnie pochodzenia grzybowego. Aby uniknąć poparzenia owoców przez ostre promienie słońca, cięcie letnie należy przeprowadzić w ciepły, ale niezbyt słoneczny dzień.

Letnie cięcie jabłoni – kiedy przeprowadzić zabieg cięcia

Zabieg letniego cięcia jabłoni przeprowadzony na jabłoniach latem ma wiele zalet, ale będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie wykonany w odpowiednim terminie. Przeprowadzony zbyt wcześnie, spowoduje ponowny wzrost pędów, a wykonany zbyt późno, nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Z tego względu należy dostosować termin jego wykonania do terminu dojrzewania danej odmiany jabłoni. Owoce do uzyskania ładnego rumieńca i osiągnięcia pełnej dojrzałości zbiorczej potrzebują około 1 miesiąca, dlatego ciecie letnie należy przeprowadzić 3–4 tygodnie przed planowanym zbiorem. Z tego względu cięcie odmian dojrzewających wcześnie (np. Piros, Early Geneva – zbiór pod koniec lipca) wykonuje się na początku lipca, cięcie odmian późniejszych, dojrzewających w połowie lub pod koniec sierpnia (np. Katja, Lired) przeprowadza się na początku lipca lub w połowie sierpnia, natomiast odmiany najpóźniejsze (np. Delikates, Lobo, Cortland, Gloster, Ligol, Jonagold), dojrzewające we wrześniu lub październiku, przycinana się w połowie sierpnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE