Kiedy i jak przycinać brzoskwinie? Cięcie brzoskwini - praktyczny poradnik
Brzoskwinie są krótkowiecznymi i wrażliwymi na mróz drzewami, pochodzącymi z rejonów o cieplejszym niż nasz klimacie. Rosną intensywnie i szybko, ale raczej nie osiągają sporych rozmiarów i mogą przemarzać. Jak formować i przycinać brzoskwinie? Cięcie brzoskwini: poradnik.
Brzoskwinie oprócz odpowiedniego stanowiska, gleby i corocznego oprysku przeciw kędzierzawości, potrzebują też przycinania. Zabieg ten jest bardzo ważny, ponieważ brzoskwinie to drzewa, które bardzo szybko rosną.
Spis treści
- Cięcie młodych brzoskwiń - formowanie korony drzewka
- Jak ciąć brzoskwinie w pierwszych latach uprawy?
- Cięcie i odmładzanie starszych drzew brzoskwini
- Ważne zasady cięcia brzoskwini
Cięcie młodych brzoskwiń - formowanie korony drzewka
Najkorzystniej jest posadzić i od razu uformować drzewko brzoskwini wiosną, aby jak najmniej narażać je na uszkodzenia mrozowe. Jednak często zaleca się także sadzenie jesienią, które też ma zalety – drzewko ukorzenia się przed zimą i wiosną szybciej rozpoczyna wegetację. Przy sadzeniu jesiennym, młode (jednoroczne lub dwuletnie) drzewka przycinamy zawsze na wiosnę, ale nieco później niż gatunki innych drzew owocowych. Najlepiej zrobić to, gdy temperatura powietrza nieco się podniesie (np. pod koniec marca lub nawet w kwietniu). W tym czasie łatwo zauważyć, które pędy przemarzły, zbrązowiały i odróżnić je od zdrowych, żywych gałązek, które mają zwykle brązowo-zieloną barwę. Usuwamy więc martwe pędy oraz przycinamy całe młode drzewko dość mocno, aby jak najlepiej się przyjęło.
Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA >>>
Jak ciąć brzoskwinie w pierwszych latach uprawy?
W pierwszym roku drzewko brzoskwini powinno składać się z przewodnika i 4-5 symetrycznie rozłożonych na nim pędów bocznych, a najniżej położy powinien znajdować się około 50 cm nad powierzchnią gruntu. Pozostawione pędy boczne przycinamy silnie – te położone wyżej w koronie - nad 2-3 pąkiem, a te znajdujące się niżej - nad 4-6 pąkiem.
W kolejnym roku można pozostawić na drzewku dodatkowe 2 lub 3 nowe pędy - powyżej pędów zeszłorocznych i przyciąć ponad nimi przewodnik. Starsze, dolne pędy boczne skracamy w odległości około 60-80 cm od przewodnika.
Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu (skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.
W następnych latach cięcie polega na wiosennym skracaniu gałązek, które owocowały i pozostawianiu na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy, tak aby zostało na nim kilka pąków.
Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe. Cięcie drzew i krzewów owocowych >>>
Autor: GettyImages
Brzoskwinie rodzą smaczne owoce
Cięcie i odmładzanie starszych drzew brzoskwini
Warto pamiętać, że brzoskwinie owocują głównie na pędach jednorocznych (tzw. długopędach), których drzewa wytwarzają bardzo dużo w czasie sezonu. Jeśli przez kilka lat z rzędu drzewa nie są przycinane, na starszych okazach silne, młode pędy tworzą się tylko w części wierzchołkowej korony. Wewnątrz korony i w dolnej części również tworzą się liczne pędy, ale zwykle nie owocują, są słabe i szybko zamierają. Z tego względu należy przeprowadzać cięcie odmładzające, które polega na silnym skróceniu starych konarów wiosną (nawet o ¼ długości), usunięciu starszych gałązek i pozostawieniu tylko pędów jednorocznych. Gdy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je ponownie w kolejnych latach, tak jak wcześniej.
Ważne zasady cięcia brzoskwini
- Brzoskwini nie powinno się przycinać na przedwiośniu, kiedy jest zimno i wilgotno - w takich warunkach rany goją się bardzo wolno i łatwo może dojść do porażenia drewna bakteriami wywołującymi groźną chorobę brzoskwini – raka.
- Zbyt wczesne cięcie brzoskwini - skracanie gałęzi powoduje też, że rośliny łatwiej przemarzają, nawet przy stosunkowo niewielkim mrozie. Dlatego brzoskwiń nie powinno się przycinać wcześniej niż w drugiej połowie marca.
- Zazwyczaj cięcie brzoskwini przeprowadza się w tak zwanej fazie różowego pąka (czyli gdy na pędach są pąki kwiatowe), a nawet w czasie kwitnienia lub tuż po nim. Należy wybrać ciepły, słoneczny i suchy dzień.
- Pędy można też skracać latem, ale nie później niż w połowie sierpnia. Zbyt późno wykonany zabieg cięcia wydłuża okres wzrostu rośliny oraz sprawia, że nie wchodzi ona w stan zimowego spoczynku i łatwiej przemarza.
(eb-g)