Krzewy owocowe: letnie cięcie porzeczek

2014-07-29 13:30 Michał Mazik

Porzeczki, podobnie jak większość krzewów owocowych, należy regularnie ciąć, aby dobrze owocowały. Zabieg cięcia warto przeprowadzać latem – po zakończeniu owocowania porzeczek. Jak prawidłowo ciąć porzeczki latem? Letnie cięcie porzeczek.

Porzeczki po posadzeniu warto skrócić na wysokość 2–3 pąków, aby pobudzić krzewy do wytwarzania silnych pędów bocznych. Taki zabieg najlepiej wykonać przed zimą. Natomiast letnie cięcie starszych krzewów porzeczek sprowadza się do prześwietlania i odmładzania krzewów.

Letnie cięcie porzeczki czarnej

Od czwartego roku każdego sezonu powinno się przeprowadzać cięcie odmładzające krzewów porzeczki czarnej. Zabieg można wykonywać po owocowaniu. Trzeba pamiętać, że krzew porzeczki czarnej najlepiej plonuje na pędach jednorocznych i dwuletnich, więc pędy 3-letnie i starsze są mało wartościowe. Na jednym krzewie należy pozostawić 4–6 najsilniejszych pędów jednorocznych oraz 3–4 pędy dwu- i trzyletnie. Taki sposób cięcia zapewni obfite zbiory porzeczek. Oprócz tego usuwa się pędy porażone przez choroby i szkodniki (np. zaatakowane przez przeziernika porzeczkowca), uszkodzone, wiotkie i nadmiernie pokładające się. Z reguły unika się skracania pędów i usuwania bocznych odgałęzień.

Z dobrze pielęgnowanego krzewu porzeczki czarnej wycina się ok. 20 proc. pędów; na tych bardziej zaniedbanych trzeba usunąć często 30–50 proc. pędów.
Co 7–8 lat krzewy porzeczek należy odmłodzić, skracając wszystkie pędy tuż przy ziemi.

Letnie cięcie porzeczki czerwonej i białej

Cięcie krzewów porzeczki czerwonej i białej można wykonywać wiosną, jednak bardzo dobre rezultaty uzyskuje się, wykonując ten zabieg po owocowaniu. Wtedy można efektywniej prześwietlić krzewy, co wpłynie na jakość plonów w następnym roku. Zarówno porzeczka czerwona, jak i porzeczka biała dobrze plonują na pędach 3–4-letnich. Dlatego podczas cięcia należy je pozostawić, a usunąć pędy 5-letnie (i czasem starsze). Oprócz tego należy wyciąć pędy wiotkie, pokładające się, uszkodzone oraz porażone przez choroby i szkodniki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE