Cięcie śliwy - kiedy i jak przycinać śliwkę? Kiedy wycinać wilki na śliwie? Jak przycinać starą śliwę?

2024-03-21 9:06

Cięcie śliwy jest uzależnione od terminu dojrzewania owoców konkretnej odmiany. Podpowiadamy jak i kiedy przycinać śliwy, by dobrze rosły i owocowały obficie. Jak prawidłowo wykonać cięcie śliwy po posadzeniu i jak ciąć starsze drzewa śliw? Kiedy wycinać wilki na śliwie?

Cięcie śliwy
Autor: GettyImages Jak i kiedy przycinać śliwkę?

Spis treści

  1. Cięcie śliw - kiedy przycinać śliwy?
  2. Cięcie młodych śliw po posadzeniu
  3. Cięcie i prześwietlanie starszych drzew śliwy
  4. Kiedy wycinać wilki na śliwie?
  5. Jak odmłodzić stare śliwy?
  6. Co jest ważne przy cięciu śliwy?

Śliwy to popularne drzewa owocowe i chętnie sadzone na działkach lub w ogrodach przydomowych ze względu na smaczne i lubiane powszechnie owoce. Istnieje wiele odmian śliw, które różnią się nie tylko kształtem, barwą czy kształtem owoców, ale także terminem dojrzewania, a co za tym idzie przycinania koron. Jak i kiedy przycinać śliwy?

Cięcie śliw - kiedy przycinać śliwy?

Śliwy należą do drzew, których cięcie uzależnione jest ściśle od terminu dojrzewania owoców konkretnej odmiany.

  • Odmiany śliwy, których owoce dojrzewają wczesną jesienią (tzw. średnio późnych i późnych, np. Węgierka Zwykła, Valor, President) tniemy wczesną wiosną.
  • Z kolei odmiany śliw, których owoce dojrzewają wcześniej (tzw. wczesne i średnio wczesne) tniemy w lipcu i sierpniu (najlepiej ciąć podobnie, jak wiśnie i czereśnie, czyli po zbiorze owoców). W tej grupie znajdą się lubiane odmiany, takie jak Renkloda Ulena, Herman, Opal.

Cięcie młodych śliw po posadzeniu

Jesienią lub wiosna kupujemy i sadzimy zwykle jedno- lub dwuletnie drzewka śliwy, które mogą być już rozgałęzione, albo posiadać jedynie nierozgałęziony przewodnik. Jeśli sadzimy drzewko na wiosnę, to tniemy je zaraz po posadzeniu. Dla drzewek sadzonych późną jesienią, lepszym terminem cięcia będzie następna wiosna).

W sadach towarowych, gdzie zwykle prowadzi się intensywną uprawę, drzewa sadzi się w niewielkiej rozstawie. W takim przypadku najczęściej drzewa śliw tnie się w taki sposób, aby uzyskać tzw. korony wrzecionowe. Jednak w ogrodach przydomowych, łatwiej prowadzić korony zachowane w formie naturalnej lub prawie naturalnej, co nie wymaga wielu cięć i jest stosunkowo proste:

  • młode drzewko z kilkoma (3-5) rozgałęzieniami tniemy tak, aby przewodnik nie był dłuższy niż 40-50 cm od najwyższego rozgałęzienia, a pędy boczne skracamy do około 30 - 40 cm długości (z nich powstaną konary w kolejnych latach).
  • drzewka nierozgałęzione (sam przewodnik) przycinamy jedynie na wysokość 70–80 cm, aby pobudzić je do wykształcenia pędów bocznych i dopiero w następnym sezonie zaczynamy formowanie.
warto wiedzieć
Cięcie drzew owocowych

Autor: GettyImages

Wszystkie pędy drzewa śliwy tworzące bardzo ostre kąty z przewodnikiem trzeba usuwać. W takich zagłębieniach, kumuluje się wilgoć, kora nasiąka wodą, która zimą zamarza i pęka, co powoduje rany, a następnie choroby. Często stosuje się zawieszanie ciężarków na gałęziach śliw, by odpowiednio odginać do poziomu młode pędy.

Cięcie i prześwietlanie starszych drzew śliwy

Drzewa śliw rosnące swobodnie, posadzone na działce lub w ogrodzie w luźnej rozstawie, zaczynamy silniej ciąć w trzecim-czwartym roku od posadzenia. Tak posadzone śliwy zwykle wymagają jedynie cięć prześwietlających, czyli przede wszystkim wycinania krzyżujących się pędów i gałęzi, rosnących do wewnątrz korony lub porażonych przez choroby albo uszkodzonych.

Kiedy wycinać wilki na śliwie?

Należy usuwać też tzw. wilki – młode, pionowo wyrastające z gałęzi, nieowocujące pędy, a także silne przyrosty w górnej części korony. Zwykle wykonuje się to latem (do połowy lipca) i pędy takie można wyłamywać bezpośrednio palcami bądź wycinać sekatorem na wysokości 12-15 cm Chodzi o to, aby korona zachowywała odpowiedni, trapezowy kształt – szerszy dół i węższa górna część. Dzięki temu światło słoneczne będzie lepiej docierać do każdej gałęzi, co wpływa na lepsze wykształcanie się i dojrzewanie owoców oraz łatwiejszy ich zbiór. Z tych samych względów zaleca się, by drzewa w wieku powyżej 10 lat przycinać tak, by ich wysokość nie przekraczała 3 m od ziemi.

Przeczytaj też:

Śliwy
Autor: Agnieszka Karpińska Śliwy po cięciu odnawiającym

Jak odmłodzić stare śliwy?

Owocowanie śliw odbywa się w głównej mierze na pędach dwu- i trzyletnich, dlatego warto przeprowadzać tzw. cięcia odnawiające śliw. W tym celu wycina się czteroletnie (i starsze) pędy, aby pobudzać drzewo do wypuszczania młodszych, owocujących. Cięcie powinno być wykonane tak, aby przy przewodniku pozostał fragment gałęzi - tzw. czop (z pąkiem lub odgałęzieniem) długości 10–30 cm (10–15 cm u słabiej rosnących śliw, a 20–30 cm u mocniej rosnących). Czopy powinny być lekko skośne, ze skosem skierowanym w przeciwną stroną do pączka.

Warto wiedzieć

Co jest ważne przy cięciu śliwy?

  • Cięcie drzew śliwy najlepiej zaplanować w dni słoneczne, aby ograniczać ryzyko zakażeń przez patogeny chorobotwórcze (wilgotne deszczowe dni sprzyjają rozwojowi chorób).
  • Rany po cięciach najlepiej zabezpieczać farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, aby nie dopuścić do infekcji.
  • Do cięcia najlepiej stosować ostre, odkażone po każdym zabiegu (by nie przenosić chorób na inne drzewa), sprawne narzędzia – sekatory lub nożyce oraz piłki ogrodnicze.
Zimowo-wiosenne cięcie drzew owocowych. Poradnik: jak przycinać drzewa owocowe [WIDEO]

QUIZ: Węgierki, renklody, mirabelki - śliwkowy zawrót głowy!

Pytanie 1 z 10
Jakie śliwki są w Polsce najpopularniejsze?
Śliwki
Nasi Partnerzy polecają