Robaczywe śliwki. Szkodnik śliwy: owocówka śliwkóweczka w owocach śliwy
Szkodniki śliw. Zdarza się, że śliwki są robaczywe – to larwy owocówki śliwkóweczki żerują w owocach śliwy. Co zrobić, aby w śliwkach nie było robaków, robaczywienie śliwek – poradnik.
Autor: photos.com
Gąsienice spotykane w owocach śliw - śliwkach - to larwy niewielkiego motyla – owocówki śliwkóweczki. Owady dorosłe mają 12–14 mm rozpiętości skrzydeł. Pierwsza para jest szara, a w końcowej części widoczna są duże, ciemne plamy, obok których znajdują się cztery mniejsze plamki w kształcie przecinków.
Robaczywienie śliwek – skąd robaczywe śliwki
Owocówka śliwkóweczka oprócz śliw atakuje także owoce ałyczy, brzoskwiń, moreli, tarniny, czasem wiśni i czereśni. Samice składają jaja (mają kształt wypukłych, jasnych tarczek) na zawiązkach owoców. Larwy żerują w dojrzewających owocach w pobliżu pestki, wyjadając miąższ i zanieczyszczając cały owoc odchodami. Robaczywe owoce nadają się tylko do wyrzucenia.
Polecany artykuł:
Jak zwalczać owocówkę śliwkóweczkę?
Gdy trafimy robaczywe śliwki jest już za późno na zwalczenie szkodnika. Możemy to zrobić dopiero w kolejnym sezonie. Decyzję o zwalczaniu owocówki śliwkóweczki podejmujemy, gdy w roku poprzednim stwierdzimy więcej niż 0,5 proc. robaczywych owoców. Do określenia terminu wylotu motyli owocówki śliwkóweczki wykorzystuje się pułapki feromonowe. Jeśli ich nie mamy, to pozostaje nam wnikliwa obserwacja drzew. Zwykle pod koniec maja stosuje się jeden z preparatów: Calypso, Dimilin, Runner, Steward, SpinTor, Bulldock, Decis, Karate Zeon, Talstar.