Zimowe cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie?

Cięcie drzew owocowych
Autor: GettyImages U jabłoni warto przerzedzić wszystkie drobniejsze gałązki, tzw. owoconośne

Pod koniec lutego można rozpocząć przycinanie i prześwietlanie drzew ziarnkowych, w tym głównie jabłoni. Zabieg ten jest niezbędny, aby drzewa lepiej owocowały i zachowały odpowiedni pokrój korony. Jak przycinać starsze jabłonie?

W dużych sadach produkcyjnych cięcie jabłoni często rozpoczyna się już zimą, ponieważ prześwietlanie setek, czy tysięcy drzew zajmuje sporo czasu, a ponadto cięcie w okresie bezlistnym, w przypadku drzew pestkowych jest najbardziej wskazane. W ogrodach przydomowych, czy też na działkach, prześwietlanie drzew można wykonać, kiedy minie ryzyko wystąpienia największych mrozów - pod koniec lutego, w marcu lub nawet w pierwszej połowie kwietna – najlepiej ostatecznie do momentu pękania pąków.

Letnie cięcie jabłoni – czy jabłonie przycina się latem? >>>

Zimowo-wiosenne cięcie drzew owocowych. Poradnik: jak przycinać drzewa owocowe [WIDEO]

Jak przycinać starsze drzewa jabłoni?

W przypadku starszych jabłoni, często jest potrzeba ograniczenia rozmiarów korony, a przez to zmniejszenia wysokości drzewa. Koronę możemy zmniejszyć przez przycięcie wierzchołka nad jakąkolwiek gałęzią boczną. Jednocześnie można również skrócić wszystkie, zbyt długie gałęzie. Zwykle na pniu drzewa pierwsze rozgałęzienia powinny zaczynać się co najmniej 50 cm od powierzchni ziemi (u starszych drzew może być wyższy, tak by można było łatwiej usuwać chwasty pod drzewem).

Przy formowaniu korony drzewa jabłoni, warto zawsze kierować się zasadą, by górna jej część była nieco węższa niż dolna. Chodzi o to, by zapewnić jak najlepszy dostęp światła słonecznego, także do dolnych gałęzi. Aby to osiągnąć, należy usunąć gałęzie wierzchołkowe i pozostawić młodsze, słabsze oraz wyciąć u nasady wszystkie pędy krzyżujące się lub pokładające się na siebie wewnątrz korony. Warto pamiętać, że skracanie i przerzedzanie gałęzi starszych jabłoni wpływa przede wszystkim na lepszy dostęp światła i poprawę pokroju korony.

Aby zniwelować największe mankamenty owocowanie starszych drzew, czyli przemienne owocowanie i drobnienie owoców, niezbędne jest wycinanie i skracanie gałązek drobnych. Wpływa to znacząco na zmniejszenie ilości (często nadmiernej) zawiązywanych pąków kwiatowych, a co za tym idzie - przyszłe owoce są większe, a owocowanie jest regularniejsze.

Prześwietlanie zaniedbanych drzew jabłoni

W takim przypadku, formowanie drzewa polega na: skróceniu wierzchołka drzewa oraz prześwietleniu korony. Wierzchołek korony można ściąć dość silnie – około 3-4 m nad ziemią, tuż ponad gałęzią boczną. Zabieg ten zwykle powoduje, że pojawi się sporo młodych, długich (nawet ponad metrowych) pędów, tzw. wilków – trzeba je wyciąć latem (od czerwca do sierpnia) lub kolejnej wiosny (w następnym cięciu zimowym). Usuwanie wilków to ważny zabieg, a jego zaniechanie spowoduje, ze korona znów się nadmiernie zagęści. Po radykalnym cięciu, oprócz wilków pojawią się także inne, krótkie pędy (długości około 10-40 cm), które należy przerzedzić – to właśnie one wytworzą pąki, które zaowocują w drugim roku.

Ciecie jabłoni - jak powinna wyglądać korona drzewa?

Na starszym drzewie wystarczy pozostawić około 6-8 głównych konarów, w dwóch piętrach – po 3-4 konary na każdym piętrze. Jeśli mamy bardzo zaniedbane, długo nie przycinane drzewa, należy z korony wyciąć 1/3 (nawet do 2/3 gałęzi), łącznie z wierzchołkiem. Warto przerzedzić także wszystkie drobniejsze gałązki, tzw. owoconośne.

Letnie cięcie drzew owocowych: usuwanie „wilków” >>>

Narzędzia i optymalne warunki do cięcia drzew

Do przeprowadzenia cięcia najlepiej wybrać niezbyt mroźny, bezdeszczowy (najlepiej słoneczny) dzień. Optymalne warunki zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów chorobotwórczych oraz wpłyną na szybsze gojenie się ran po cięciach. Niemniej ważne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi – sekatora, nożyc dwuręcznych (do grubszych pędów) lub nawet piły (np. jednoręcznej typu „lisi ogon”).

Trzeba również zwracać uwagę na sposób cięcia – pędy tniemy zawsze lekko ukośnie, nie więcej niż 0,5 – 1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia. Nie należy zostawiać także długich kikutów (szczególnie starszych gałęzi), ponieważ będą one zamierać, tworząc warunki do rozwoju chorób. Większe rany, szczególnie po cięciach starszych konarów warto zasmarować farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%), co ułatwia ich gojenie. Można także kupić w sklepie ogrodniczym gotowy preparat do tego celu (np. Funaben lub specjalistyczną maść lub balsam do smarowania ran).

Przeczytaj też:

Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać drzewa śliw >>>

Cięcie czereśni - kiedy i jak przycinać czereśnię >>>

Cięcie wiśni. Kiedy i jak prawidłowo przycinać drzewa wiśni >>>

Cięcie brzoskwini. Kiedy i jak przycinać brzoskwinie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE