Cięcie wiśni. Kiedy i jak prawidłowo przycinać drzewa wiśni

2019-08-29 12:04 Maciej Aleksandrowicz

Podobnie jaki inne drzewa owocowe, także wiśnia potrzebuje cięcia, aby obficie owocowała i zachowywała właściwy pokrój. Ważne jest właściwe formowanie korony drzewa już od momentu posadzenia młodych drzewek. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać wiśnie.

Formowanie korony młodych wiśni po posadzeniu

Aby młode drzewka wiśni szybo się przyjęły i jak najszybciej rozpoczęły wzrost, a ich korony zyskały optymalny pokrój, wykonuje się zdecydowane cięcie po posadzeniu – najlepiej wiosną - w kilku krokach:

  • Nieznaczne skracamy przewodnik.
  • Usuwamy wszystkie grubsze pędy, stanowiące konkurencję dla przewodnika.
  • Inne pędy przycinamy – o 1/3 długości, nad drugim pąkiem lub o 2/3 długości, nad pierwszym, licząc od nasady pędu.
  • Usuwamy wszystkie pędy z pnia drzewa do wysokości około 40cm nad ziemią.

Należy pamiętać, że bardzo często wiśnie, wskutek braku prawidłowego cięcia, wykształcają korony krzaczaste, bez wyraźnego przewodnika. Nie jest to pożądany model wiśniowego drzewka i należy go unikać, ponieważ zbyt krótki pień, nadmierna ilość pędów w połączeniu z ciężarem owoców często prowadzi do rozdzierania drewna i pękania kory. W takich przypadkach drzewka szybko dziczeją, a ich owocowanie zanika. Dlatego tak ważne jest formowanie korony wiśni już od momentu posadzenia drzewka.

Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku >>>

Cięcia odnawiające

Starsze drzewka wiśni, czyli około 2-3-letnie, powinny już mieć wykształcony wyraźny przewodnik stanowiący główną część drzewa. Cięcia odnawiające powinny polegać na systematycznym przycinaniu gałęzi bocznych, po każdym zbiorze owoców, czyli w sierpniu. Ważne jest też, aby w kolejnych latach usuwać starsze, grube gałęzie (2-3-letnie), by zrobić miejsce dla młodych, na których powstaną owoce. W miejscu cięcia pozostaną tzw. czopy - z nich wyrosną zdrowe i młode pędy. Usuwamy też gałęzie krzyżujące się lub zaburzające rozwój korony.

Cięcie wiśni: prześwietlanie korony

Przy luźnej uprawie drzew wiśniowych (najczęściej stosowanej w ogrodach) warto pamiętać o regularnym, corocznym cięciu prześwietlającym drzewa. Chodzi o to, by korona nie była nadmiernie rozrośnięta, właściwe uformowana, co sprzyja estetyce i łatwości zbierania owoców, ale też pozwala, by promienie słoneczne docierały do wszystkich pędów drzewa.

Prześwietlanie korony polega na usuwaniu wszystkich gałęzi zwisających lub rosnących zbyt nisko. Wewnątrz korony usuwa się pędy, które rosną do jej wnętrza, utrudniają wzrost młodym pędom i gałęziom lub krzyżujące się. W ten sposób usuwa się około 20 proc. wszystkich gałęzi. Jeśli drzewo jest zadbane, a korona często prześwietlana, wówczas procent ten będzie niższy, więc nie powinniśmy na siłę szukać pędów do wycięcia.

Cięcie wiśni
Autor: GettyImages

Cięcie odmładzające wiśni

Po około 5 latach wzrostu drzewa lub kiedy zaczyna ono słabiej owocować, przeprowadza się cięcia odmładzające, by pobudzić drzewo do wzrostu i owocowania. W tym celu zdecydowanie skraca się główne konary drzewa, co ma stymulować wykształcanie nowych, młodych pędów wewnątrz korony - zastąpią one stare gałęzie, niezdolne do wydawania młodych pędów. Najkorzystniej jest skrócić w danym sezonie tylko część konarów o 1-1,5 m, by nie osłabić owocowania wiśni. Przy większej liczbie konarów odmładzanie można rozłożyć na dwa sezony.
W kolejnych sezonach uprawy drzewa stosuje się tradycyjne cięcie prześwietlające. W razie potrzeby, zabiegi odmładzające i prześwietlające można wykonać w tym samym roku.

Cięcie wiśni
Autor: GettyImages

Terminy cięcia wiśni i pielęgnacja po cięciu

Generalnie wiśnie (podobnie jak czereśnie) najlepiej znoszą wszelkie cięcia w okresie lata, po zbiorze owoców – od końca lipca do połowy sierpnia. Młode drzewka wiśni, najlepiej jednak formować wiosną po posadzeniu.
Warto pamiętać, żeby cięcia planować i wykonywać w dni suche, bezdeszczowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko infekcji grzybowych. Cięcia należy przeprowadzać ostrymi nożycami ogrodniczymi i sekatorami, a rany po cięciach zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (np. Topsin lub Miedzian). Jest to ważne, ponieważ drzewa pestkowe, w tym właśnie wiśnia, są często porażane przez grzyby oraz bakterie, powodujące groźne choroby.

Przeczytaj też: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na wiśni >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE