Odśnieżarka spalinowa - na co zwrócić uwagę szukając odśnieżarki i zmiatarki do śniegu?

2022-12-13 15:52
Odśnieżarka spalinowa
Autor: GettyImages Odśnieżarka spalinowa pomoże szybko i skutecznie pozbyć się śniegu ze ścieżek i podjazdu

Nigdy nie wiadomo, czy zima zaskoczy nas śniegiem, czy będzie ciepła. Lepiej być jednak przygotowanym na odśnieżanie. W tym pomogą odśnieżarki spalinowe i zamiatarki, które zastąpią łopatę do śniegu. W sprzedaży jest sporo modeli odśnieżarek spalinowych. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową dostosowaną do twoich potrzeb.

Śnieg raduje serca dzieci i narciarzy, ale niekoniecznie cieszy właścicieli domów. Znów będą musieli zmagać się z zaspami. Chyba, że dostaną do rąk najnowszy, skuteczny sprzęt odśnieżający. Wtedy walka z białym żywiołem może i im sprawić frajdę. Odśnieżarki spalinowe pomogą szybko i skutecznie pozbyć się białego problemu. Nie ma szybszego i wygodniejszego sposobu na odśnieżanie.

Odśnieżarki spalinowe

Wśród narzędzi i urządzeń do odśnieżania coraz większą popularnością cieszą się odśnieżarki spalinowe. Są to urządzenia, które usuwają śnieg z nawierzchni. Metalowe podajniki ślimakowe najlepszych modeli kruszą i rozbijają nawet zbite i zlodowaciałe zaspy. Śnieg jest szybko zagarniany i kierowany do dyszy (komina), która wyrzuca go na odległość kilku metrów. Niestety, słabsze odśnieżarki radzą sobie jedynie z w miarę sypkim śniegiem. Porządna odśnieżarka ma potężny silnik o mocy 5,5 KM. Wyposażona jest w koła umożliwiające wygodne przemieszczania i kierownicę podobną nieco do motocyklowej. Jeśli masz dużą działkę, możesz kupić odśnieżarkę z napędem, nie będziesz musiał używać siły do jej pchania. To przydatna opcja, gdy odśnieżarka będzie wyposażona w pług, bo wtedy łatwiej torować sobie drogę przez głębokie zaspy. Innym udogodnieniem, częstym w drogich i dużych odśnieżarkach jest mechanizm wspomagania kierownicy.

W sklepach znajdziesz również specjalne odśnieżarki do kostki brukowej. Od zwykłych różnią się tym, że ich podajniki ślimakowe są gumowane i dzięki temu nie rysują nawierzchni. Wiele odśnieżarek to urządzenia wielofunkcyjne. Mają wymienne akcesoria. Podajnik da się zastąpić szczotkami do zamiatania chodników lub zamiast nich zainstalować pług śnieżny.  

Z roku na rok odśnieżarki cieszą się coraz większą popularnością. Szybko usuwają śnieg z parkingów, podjazdów, chodników i placów. W maszynach spalinowych metalowe podajniki ślimakowe kruszą bite fragmenty śniegu i przekazują go kominem w wybranym przez nas kierunku. Natomiast ciche i ekologiczne maszyny akumulatorowe lub elektryczne są tanie, lekkie i sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Jaką maszynę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dwa typy odśnieżarek spalinowych

  1. Odśnieżarki jednostopniowe - mniejsze, wyposażone w słabszy silnik, przeznaczone dla posiadaczy niedużych posesji. Ich ślimakowy podajnik zgarnia śnieg i od razu przekazuje do dyszy, którą jest usuwany na bok.
  1. Odśnieżarki dwustopniowe  - są większe, mają mocniejsze silniki i nadają się nawet do mokrego lub przymarzniętego śniegu. Większa jest też ich wydajność. Między ich podajnikiem ślimakowym a dyszą znajduje się jeszcze wyrzutnik wirnikowy, obracający z dużą prędkością. Rozdrabnia on śnieg zanim ten zostanie usunięty.

Odśnieżarki elektryczne

Jeśli masz do odśnieżania jedynie krótki chodnik prowadzący z domu do furtki, wtedy nie musisz inwestować w drogie urządzenie spalinowe. Wystarczy ci mniejsza i tańsza jednostopniowa odśnieżarka elektryczna. Prąd pobiera z sieci, więc nie ruszysz z nią dalej niż pozwala na to kabel. Ostatecznie możesz się posiłkować przedłużaczem. Odśnieżarki takie pracują znacznie ciszej niż spalinowe i oczywiście nie kopcą. Są zwrotniejsze i prostsze w obsłudze. Zajmują też mało miejsca w garażu lub altanie.

Zamiatarki spalinowe

Zamiatraki od odśnieżarek różnią sie tym, że zamiast stalowych wirników mają obrotowe szczotki z mocnego tworzywa. Zmiatają one śnieg i odrzucają go na bok. Sprzęt taki, w odróżnieniu od odśnieżarek nie ma dyszy wyrzucającej śnieg na dalszą odległość. Jest to natomiast urządzenie całoroczne, bo można nim zmiatać także liście lub śmiecie.

Na co zwracać uwagę wybierając odśnieżarkę

  • Szerokość robocza - czyli szerokość odśnieżania. Małe odśnieżarki elektryczne torują sobie drogę przez śnieg pozostawiając czysty pas szerokości 30-40 cm. Spalinowe mogą mieć szerokość roboczą wynoszącą nawet 80 cm.
  • Wysokość robocza - określa, jak grubą warstwę śniegu da się usunąć. Może wynosić od 11 do 60 cm.
  • Odległość wyrzutu śniegu - od kilku do kilkudziesięciu metrów. Nie powinna być za duża, bo zasypiesz śniegiem działkę sąsiada.
  • Moc silnika - im wyższa, tym bardziej zbity śnieg da się usuwać. Większa będzie również wydajność odśnieżania.
  • Rozrusznik - zimową porą elektryczny sprawdzi się lepiej.
Zdaniem eksperta
Odśnieżarka

Autor: AL-KO

Odśnieżarka AL-KO

Z roku na rok odśnieżarki cieszą się coraz większą popularnością. Szybko usuwają śnieg z parkingów, podjazdów, chodników i placów. W maszynach spalinowych metalowe podajniki ślimakowe kruszą bite fragmenty śniegu i przekazują go kominem w wybranym przez nas kierunku. Natomiast ciche i ekologiczne maszyny akumulatorowe lub elektryczne są tanie, lekkie i sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Jaką maszynę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? - Jeżeli kupujemy swoją pierwszą odśnieżarkę i nie mamy pewności czy spełni nasze oczekiwania warto skonsultować się z doradcą, który pomoże rozwiązać problem. Idealnym rozwiązaniem będzie skierowanie się do najbliższego dilera, który pomoże dopasować odśnieżarkę do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wybierając odśnieżarkę należy wziąć pod uwagę powierzchnię, która będzie odśnieżana oraz określić optymalną moc silnika i szerokość roboczą maszyny - powiedział Maciej Konieczny, Dyrektor Handlowy AL-KO Kober Sp. z o.o.

Żródło: materiały prasowe AL-KO

Co zrobić z zebranym śniegiem

Odgarnąć śnieg to jeden problem, drugi to co z nim zrobić, zwłaszcza gdy nieźle popadało i powstały ogromne zaspy. Najlepiej znaleźć jakieś wolne miejsce na działce, oddalone od zabudowań i tam go odtransportować. Gorzej, gdy posesja jest mała. Wówczas trzeba będzie zamówić wywóz śniegu. W żadnym razie nie można go zgromadzić byle gdzie, szczególnie zaś zatarasować nim wjazdu na sąsiednią działkę, przejścia chodnikiem, jezdni. Usypana pryzma nie może również ograniczać widoczności kierowcom poruszającym się ulicą.

Odśnieżanie małym traktorkiem
Autor: Stiga Niewielki traktorek wyposażony w pług śnieżny, polecany jest tym, którzy mają bardzo duże działki lub spory kawałek drogi dojazdowej do oczyszczenia ze śniegu
Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Sonda
Czego najbardziej nie lubisz podczas zimy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany