| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Jak z głową urządzić dużą łazienkę, nie będąc architektem wnętrz?

Jak z głową urządzić dużą łazienkę, nie będąc architektem wnętrz?

Duża, wygodna łazienka to marzenie każdego z nas. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami takiego pomieszczenia, spróbujmy stworzyć w nim niepowtarzalny nastrój, nie zapominając przy tym o funkcjonalności. Jak urządzić dużą łazienkę, nie będąc specialistą od projektowania? Oto kilka zasad.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto ponieść dodatkowe koszty za cenę wygody i odrobinę luksusu. Funkcjonalnie zaprojektowany układ łazienki będzie decydował o tym, czy poczujemy się w niej naprawdę komfortowo.

Duża łazienka stwarza nam możliwość wyraźnego podziału na dwie strefy:

  • sanitarno-kąpielową (strefa umywalki, WC i bidetu oraz strefa kabiny prysznicowej i wanny), zwaną mokrą
  • oraz wypoczynkową, zwaną suchą.

W trosce o estetykę całego wnętrza i współgranie ze sobą obu stref, należy zadbać o harmonię pomiędzy przestrzenią a funkcjonującymi w niej urządzeniami i przedmiotami.

Strefa umywalki, WC i bidetu w łazience

Bardzo praktyczne jest umieszczenie w łazience dwóch umywalek, szczególnie, gdy korzysta z niej więcej niż jedna osoba. Dwie umywalki pomagają rozładować poranną gorączkę przed wyjściem do pracy czy do szkoły. Model umywalki (umywalek) dobieramy kierując się przede wszystkim względami użytkowymi i estetycznymi. Jeśli będzie służyła tylko do mycia rąk i zębów, możemy wybrać model średniej wielkości i głębokości, z wiszącą baterią sztorcową umieszczoną bezpośrednio na urządzeniu. Jeżeli lubimy myć głowę w umywalce, musimy szukać modelu dużego i głębokiego, z baterią mającą ruchomą końcówkę, wyciąganą na elastycznym sznurze prysznicowym. Model umywalki powinien dobrze się komponować z pozostałym wyposażeniem strefy sanitarnej i wypoczynkowej.

Nad umywalką zwykle wieszamy lustro. Aby można było wygodnie z niego korzystać, powinno być osadzone na ruchomym przegubie, pozwalającym zmienić nachylenie. Uzupełnieniem dużego lustra powinno być małe, dwustronne (zwykłe, powiększające) lusterko na wysięgniku.

Miska ustępowa i bidet znajdują się najczęściej w pobliżu umywalki. Z racji powiązania funkcji urządzenia te, powinny ze sobą sąsiadować. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie umywalki od reszty urządzeń niskim murkiem, na którym można zainstalować wieszaki i poręcze na ręczniki.

W dużej łazience mamy możliwość zastosowania wyposażenia podwieszonego do ściany. W szczególności dotyczy to WC i bidetu. Takie rozwiązanie wymaga specjalnej konstrukcji podtynkowej, powodującej niewielkie zmniejszenie powierzchni łazienkowej, ale umożliwiającej zainstalowanie urządzeń na wybranej, wygodnej wysokości. Pod podwieszonym urządzeniem łatwiej jest utrzymać czystość.

Wanna i prysznic

Wanna jest bardzo istotnym urządzeniem w łazience, szczególnie dla amatorów długich, relaksujących kąpieli. Powinni oni pomyśleć o wannie co najmniej 140-centymetrowej długości i metrowej szerokości, najlepiej wyprofilowanej ergonomicznie, z podgłówkiem. Praktyczne są modele wyposażone w uchwyty pomagające przy wstawaniu i antypoślizgowe wykończenie dna.

Bardzo przyjemne i relaksujące są kąpiele terapeutyczne. Do tego celu służą specjalne wanny z hydromasażem. Dzięki jacuzzi szybko odzyskujemy siły witalne, ponieważ wodny masaż nie tylko regeneruje i rehabilituje, ale także wpływa relaksująco na nasze samopoczucie. Funkcję hydromasażu możemy zainstalować również w kabinie prysznicowej.

W dużej łazience, oprócz wanny, powinna być także kabina prysznicowa. Służy ona do szybkiego odświeżenia się w ciągu dnia i jest niezbędna dla osób, które mają trudności w korzystaniu z wanny. Dla osób starszych lub mniej sprawnych prysznic jest najbezpieczniejszą formą kąpieli.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Strefa wypoczynkowa w dużej łazience

Ciepły i przytulny wystrój tej części łazienki powinien sprzyjać rozluźnieniu i wyciszeniu. Możemy tu ustawić leżanki o regulowanych podnóżkach i podgłówkach, przyrządy gimnastyczne, szafy, regały, komódki do przechowywania przyborów toaletowych, ręczników kąpielowych i środków czystości. Jeśli choć raz skorzystaliśmy z sauny, wiemy, jak wspaniale ożywia i relaksuje kąpiel parowa.

Dysponując dużą łazienką, możemy pozwolić sobie na zainstalowanie w tym celu choćby niewielkiej kabiny dwuosobowej. Szczególnie polecaną sauną jest tylarium (kąpiel parowo-ziołowa). Nie wymaga ona bardzo wysokich temperatur (45–65°C), dzięki czemu mogą z niej korzystać również osoby starsze i małe dzieci. W każdej łazience istotnym elementem wyposażenia jest oświetlenie.

W dużej łazience, podobnie jak w małej, nie powinno się używać jedynie światła górnego, rozproszonego, gdyż jest ono niekorzystne dla wnętrza. Natomiast miejsce, gdzie wypoczywamy po kąpieli, powinno być oświetlone właśnie światłem rozproszonym (nie punktowym), które wprowadza nastrój rozluźnienia i wyciszenia niezbędny do relaksu.

Ogrzewanie łazienki

Najbardziej neutralnym urządzeniem grzewczym jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli czy spod natrysku na ciepłą posadzkę. Dobrze jest także zainstalować modny ostatnio grzejnik rurowy, który nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale również suszy ręczniki i garderobę. Do tego celu świetnie nadają się też elektryczne suszarki podłączane do gniazdka o napięciu 220 V. W chłodny i deszczowy dzień dzięki suszarce można także osuszyć powietrze w łazience. Najlepiej, jeśli mokra część łazienki wyłożona jest wykładziną ceramiczną lub kamienną, a wypoczynkowa drewnem, miękką wykładziną, tkaniną, skórą. Zalecane są materiały naturalne, które dają się łatwo czyścić i nie wywołują alergii. Ich dobór zależy od naszych upodobań oraz przyjętej koncepcji stylistycznej i kolorystycznej całej łazienki. Dobrym rozwiązaniem oddzielenia od siebie poszczególnych stref są praktyczne i efektowne ścianki z luksferów, które jednocześnie nie pomniejszają wnętrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...