Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Remont łazienki - 5 instalacyjnych dylematów
Powiększanie małej łazienki

Remont łazienki - 5 instalacyjnych dylematów

Remont łazienki to nie tylko wymiana starych płytek na nowe. To także ważne kwestie instalacyjne. Podpowiadamy między innymi, jak zbudować ściankę ze stelażem instalacyjnym, jaki wybrać grzejnik łazienkowy, jak podłączyć pralkę.

1. Jak zbudować ściankę ze stelażem instalacyjnym?

W nowo projektowanych i aranżowanych łazienkach, zwłaszcza dużych, często stosowanym rozwiązaniem są ścianki instalacyjne – wolno stojące (tak zwane wyspy) – mocowane wyłącznie do podłogi lub dodatkowo do jednej ze ścian (prostopadle do niej).

Umożliwiają one podział łazienki na strefy, na przykład kąpielową – z wanną i umywalką – i toaletową – z miską ustępową i bidetem. Do budowania takich ścianek wykorzystuje się stelaże instalacyjne. Umieszcza się je w profilu podłogowym, a następnie przymocowuje do podłoża śrubami i kołkami rozporowymi. Potem łączy ze słupkami szkieletu ściany i tak powstałą konstrukcję obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Grubość ścianki powinna umożliwiać ukrycie w niej elementów instalacji wodnej i podłączenie do kanalizacji.

Odległość między stelażami tworzącymi ściankę instalacyjną nie powinna być większa niż 55 cm, ponieważ do słupków stelaży przymocowuje się płyty gipsowo- -kartonowe. Jeśli musi być większa, między stelażami należy zamontować dodatkowe elementy (profile), które będą stanowiły podporę dla płyt użytych do zrobienia obudowy. Budowę ścianek instalacyjnych znacznie ułatwia system GIS. Jego podstawę stanowi uniwersalny profil stalowy o dużej wytrzymałości i sztywności łączony łatwymi w montażu elementami. W zbudowaną z profili GIS konstrukcję ścianki wmontowuje się spłuczki podtynkowe i elementy mocujące przybory sanitarne.

2. Jak wykorzystać przestrzeń wokół ścianki?

Obok obudowy stelaża do wiszącego WC i nad nią tworzą się często dogodne wnęki na schowki czy szafki. Kiedy rozmiary łazienki na to pozwalają, warto zastanowić się nad zrobieniem obudowy trochę głębszej niż standardowe 20 cm, co zwiększy pojemność szafki nad stelażem (jednak nawet w tych 20 cm bez trudu zmieścimy środki czystości).

Autor: Mariusz Bykowski

3. Jaki podgrzewacz wody w łazience?

Jeśli planujemy remont łazienki, a dotychczasowy system przygotowywania ciepłej wody nam odpowiada, nie musimy go zmieniać. Ale warto się zastanowić, czy niebawem nie będzie konieczna wymiana starego urządzenia na nowe i czy nie lepiej zrobić to od razu. W łazienkach instaluje się zwykle elektryczne lub gazowe podgrzewacze wody albo gazowe kotły dwufunkcyjne.

Nowoczesne podgrzewacze są często mniejsze od tych sprzed kilkunastu lat, więc można zagospodarować przestrzeń zwolnioną przez stare urządzenie, inaczej zaaranżować wnętrze. Można się też pokusić o zamianę podgrzewacza elektrycznego na gazowy (jeśli jest możliwość doprowadzenia gazu do łazienki), by zmniejszyć koszty podgrzewania wody, albo odwrotnie – z gazowego na elektryczny, by zwolnić trochę miejsca (elektryczne podgrzewacze przepływowe są mniejsze od gazowych) i wyeliminować ryzyko zaczadzenia kąpiącej się osoby (w pełni sprawne urządzenia gazowe i działająca wentylacja oczywiście zapewniają bezpieczeństwo, ale zdarzają się sytuacje, które trudno przewidzieć).

Możemy też zamienić podgrzewacz pojemnościowy na przepływowy – który jest trochę bardziej ekonomiczny (nie ma strat ciepła związanych ze stygnięciem wody zgromadzonej w zbiorniku) i mniejszy, ale zwykle nie jest w stanie dostarczyć tak dużo ciepłej wody jak ten pierwszy. Albo jeśli mamy już przepływowy i nie jesteśmy zadowoleni z jego wydajności, zastąpić go pojemnościowym. Aby móc w miarę swobodnie korzystać z ciepłej wody, jego zbiornik powinien mieć pojemność co najmniej 80 litrów.

Autor: Mariusz Bykowski

Pomysł na żółtą łazienkę. Oto, jak z 2 małych wnętrz stworzono nowoczesną łazienkę

Właścicielom tej łazienki nie odpowiadał podział łazienek na oddzielne pomieszczenia z wanną i wc,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

Łazienka dla dzieci. Jak zaprojektować łazienkę,...

Jak zaprojektować łazienkę dla dzieci? Najlepiej tak, żeby "rosła" razem z pociechami. Aranżacja łazienki...

3 spektakularne metamorfozy łazienki. Aranżacje...

Remont łazienki może zdziałać prawdziwe cuda. Dowodzą tego te 3 wspaniałe metamorfozy. Z ciasnych, wąskich...

Jak urządzić salon kąpielowy? Interesujący...

Salon kąpielowy to modna, wypoczynkowa wersja obszernej łazienki. Przedstawiamy wybrany projekt dużej...

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.