Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Mała łazienka. Jak w niej zmieścić wannę i prysznic?

Mała łazienka. Jak w niej zmieścić wannę i prysznic?

Chcesz rano wziąć szybki prysznic przed wyjściem do pracy, a wieczorem wygrzać się w wannie pełnej gorącej wody? To możliwe nawet w małej łazience. Zobacz, jak zaprojektować przestrzeń wąskiej i małej łazienki, tak by zmieścić w niej wannę i prysznic. Poznaj urządzenia, które łączą w sobie funkcje kąpielowo-natryskowe. Dowiedz się, jak powiększyć mały brodzik...

Ważne wymiary

W małych łazienkach najważniejsze są wymiary urządzeń. Standardem jest kabina o wymiarach 90 x 90 cm. Jeśli nie dysponujemy takim brodzikiem, dobry będzie brodzik asymetryczny, którego jeden bok będzie dłuższy niż 80 cm, na przykład 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też brodzik półokrągły, gdyż zmieści się w każdym narożniku, oszczędzając w ten sposób przestrzeń.

Wygodna wanna ma przeciętnie 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Jeżeli wielkość łazienki nie pozwala na umieszczenie takiego urządzenia, można zamontować wannę do siedzenia o szerokości 70 cm i długości 120 cm i powiększyć ją nieco za pomocą murka. Nie będzie ona miejscem relaksu, ale pozwoli na przykład umyć dziecko czy namoczyć pranie.

Poza tym trzeba pamiętać, że przed każdym przyborem sanitarnym należy zachować powierzchnię manewrową szerokości przynajmniej 80 cm. Tyle potrzeba, aby nie obijać się łokciami o sprzęty.

WARTO WIEDZIEĆ

Funkcjonalna łazienka wymaga dobrego projektu

Funkcjonalna łazienka to łazienka wygodna, dostosowana do potrzeb użytkowników. By móc się swobodnie poruszać po łazienkowym wnętrzu, wszystkie elementy wyposażenia muszą mieć swoje określone miejsce, by w łatwy sposób można było z nich korzystać.

Z powyższego powodu – zanim zaczniemy urządzać pomieszczenie – warto zrobić projekt łazienki, na który naniesiemy wszelkie parametry.

Jednak zanim zaczniemy mierzyć, powinniśmy zadbać o odpowiedniej wielkości armaturę łazienkową. Musi być ona bowiem dopasowana do danego wnętrza. My z kolei musimy sobie zdawać sprawę z tego, że o ile do łazienki o dużej powierzchni włożyć możemy w zasadzie wszystko, to z małą łazienką może być kłopot. Dlatego też ważne jest odpowiednie zaplanowanie łazienki oraz wiedza na temat minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami łazienkowej ceramiki.

Jak powiększyć mały brodzik lub wannę

Jeżeli w łazience najlepiej wyglądałby asymetryczny brodzik (na przykład 70 x 90 cm), a nie możemy takiego znaleźć, możliwe jest jego powiększenie poprzez domurowanie między kabiną a ścianą murka. Może on się znajdować na poziomie brodzika albo być wyższy. Nie powinien jednak przekraczać wysokości bioder, aby kąpiąca się osoba nie uderzała w niego łokciami.

Ten pomysł sprawdzi się również wtedy, gdy musimy umieścić obok siebie wannę i brodzik różnej wielkości. Wtedy odstęp między nimi można zamurować, a powstały w ten sposób murek wykorzystać jako półkę na przybory toaletowe. Jeśli na ścianie z murkiem zaplanowano baterię, trzeba się upewnić, czy wylewka jest wystarczająco długa. Jeżeli nie uda się znaleźć odpowiednio długiej wylewki, najlepiej zrobić murek 20 cm powyżej krawędzi wanny. W ten sposób zapewnimy możliwość przymocowania baterii do murka.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać okno do kuchni i łazienki, by zapewnić...

Okna do kuchni czy łazienki mają zwykle inne wymiary niż okna w pozostałych pomieszczeniach. Ich...

Wygodna łazienka na poddaszu - 7 projektów, jak...

Łazienka na poddaszu może mieć niepowtarzalny klimat. Chociaż czasem trudno pogodzić go z wygodą. Aranżacja...

METAMORFOZA ŁAZIENKI: Jak dzięki kilku trikom...

Remont łazienki nie musi oznaczać wydawania fortuny i skuwania płytek ceramicznych. Zobacz, jak stara,...

Aranżacja łazienki w dobrym guście

Rozważając kupno płytek łazienkowych trzeba zastanowić się na kolorami w łazience i kto będzie z niej...

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę...

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie tu projekt...

13 pomysłów na małą łazienkę. Galeria...

Małe potrafi być piękne. Dotyczy to także łazienek. Prezentowane zdjęcia dowodzą prawdziwości tego...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.