| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej: sprawdź, jakie instalacje warto podłączyć do wyspy

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej: sprawdź, jakie instalacje warto podłączyć do wyspy

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność kuchni. Dlatego warto doprowadzić do wyspy kuchennej wodę, gaz, czy prąd. Sprawdź, jak doprowadzić media do wyspy kuchennej i z jakimi problemami może wiązać się ich instalacja.

Rozmieszczenie urządzeń i mebli w kuchni musi być starannie przemyślane, bo kiedy już do wyznaczonych miejsc doprowadzi się instalacje, nie da się tego łatwo zmienić. Zlewozmywak, kuchenka czy lodówka uwięzione między kuchennymi szafkami będą musiały pozostać na swoich miejscach aż do czasu kolejnego remontu, czyli zwykle nie mniej niż kilka lat. Trzeba więc znaleźć rozsądny kompromis między komfortem, estetyką i technicznymi możliwościami poprowadzenia instalacji, zwłaszcza kanalizacyjnej (wymagają jej zlewozmywak, zmywarka i ewentualnie pralka, którą czasem ustawia się w kuchni), wodnej (potrzebnej do zlewozmywaka, zmywarki, czasem kostkarki do lodu w lodówce i pralki) oraz gazowej, jeśli planujemy gotować na gazie.

Jak poprowadzić rury podczas montażu wyspy kuchennej?

Gdy kuchnia jest urządzona w sposób tradycyjny – zabudowa jest ustawiona wzdłuż ścian – rury z wodą i podejścia kanalizacyjne biegnące od pionów zwykle umieszcza się w bruzdach w ścianie pod tynkiem i ułożoną na nim okładziną albo prowadzi po wierzchu ściany za szafkami. Kiedy zdecydujemy się na wyspę, należy je jakoś przeprowadzić na środek pomieszczenia. Zwykle oznacza to konieczność wymiany podłogi, więc jeżeli remont tego nie obejmuje, trzeba zrezygnować z umieszczania urządzeń na wyspie. Można ją wtedy wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania i wygodny blat roboczy.

WARTO WIEDZIEĆ

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji kuchni z wyspą

Wyspa może mieć kształt tradycyjny – kwadratowy lub prostokątny – ale można także zbudować kolistą, na planie elipsy, litery L lub półokręgu. Istotne jest, aby ułatwiała nam codzienne zajęcia w kuchni, nie powodując kolizji na ciągach komunikacyjnych.

Małą wyspę dobrze jest zaprojektować, wykorzystując zasadę kontrastu. Niewielki mebel wykonany w tej samej stylistyce i kolorze co pozostałe będzie się wydawał mniejszy, niż jest w rzeczywistości, i zginie na tle całości, ale gdy zastosujemy materiały lub kolor inne niż w pozostałej części wnętrza, może mu nadać niepowtarzalny charakter. I odwrotnie – duża wyspa zaprojektowana jako odrębny, kontrastowy element może niepotrzebnie zdominować wnętrze. Bezpiecznie jest trzymać się zasady, według której wyspy duże, o pełnej konstrukcji meblowej, z zamykanymi szafkami projektuje się jako dopełnienie wystroju całej kuchni – w tej samej co ona stylistyce, w tych samych kolorach i z takich materiałów jak pozostałe meble. Im wyspa jest mniejsza, tym powinna być bardziej ażurowa i mieć lżejszą konstrukcję. Rodzaj materiałów i ich kolorystykę możemy dobierać z większą swobodą, nie unikając kontrastów.

Autor: Marcin Czechowicz

Najmniej problemów instalacyjnych przysporzy zamontowana na wyspie płyta elektryczna. Wystarczy doprowadzić do niej instalację elektryczną – kabel (do płyty ceramicznej często na napięcie 400 V) łatwo ukryć w podłodze

Autor: Marcin Czechowicz

Ze względu na średnicę rur kanalizacyjnych (50 mm) i wynikającą z tego trudność z ich ukryciem w podłodze nie zawsze można umieścić na wyspie zlewozmywak i/lub zmywarkę

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej do wyspy kuchennej

Jest konieczna, gdy na wyspie mają zostać zamontowane zlewozmywak i/lub zmywarka. Jej przewody mają średnicę największą spośród potrzebnych instalacji i do tego muszą być prowadzone ze spadkiem zapewniającym ściekom grawitacyjny odpływ, więc najtrudniej je ukryć. Tę instalację można przeprowadzić przez strop z pomieszczenia znajdującego się pod kuchnią lub od najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką. Rurę należy ułożyć ze spadkiem minimum 2%, lepiej 4-5% (4-5 cm na metr rury) w kierunku pionu, i włączyć do niego pod kątem nie większym niż 45°. Im dłuższe będzie podejście, tym trudniej będzie je zmieścić w warstwach podłogi na stropie.

Najmniej problemów będzie z wykonaniem takiego podejścia w kuchni, pod którą mieści się piwnica. Rury można poprowadzić pod jej stropem. Jeżeli pod kuchnią są pomieszczenia mieszkalne, można postąpić podobnie i zasłonić rury sufitem podwieszanym, o ile tylko nie obniży to zanadto wysokości pomieszczenia (po zamontowaniu sufitu nie powinna być mniejsza niż 250 cm). Podejście kanalizacyjne do zlewozmywaka powinno mieć średnicę 50 mm (wspólne do zlewozmywaka i zmywarki – co najmniej 70 mm) i długość nie większą niż 3 m, ale im jest krótsze, tym lepiej. Jeżeli 3-metrowe okaże się niewystarczające, można je wyjątkowo wydłużyć, ale jednocześnie trzeba o jeden wymiar powiększyć jego średnicę, aby zapobiec wysysaniu wody z syfonów. Długie podejście musi też mieć rewizję, czyli kształtkę z otworem osłoniętym pokrywą przykręcaną na śruby i uszczelnioną gumową podkładką, która umożliwia dostęp do wnętrza rury, na przykład w celu jej wyczyszczenia.

Jak doprowadzić instalację wodną do wyspy kuchennej?

Jeżeli będzie miejsce na kanalizację, na pewno wystarczy go również na rury z wodą, które zwykle Jeżeli bardzo zależy nam na kuchence gazowej, możemy zbudować słupek, w którym za ażurową obudową zostanie schowana rura z gazem. Jeśli będzie to gaz ziemny, rura musi biec od góry mają średnicę nie większą niż 20 mm i układa się je poziomo, ponieważ woda jest w nich pod ciśnieniem. Instalację najlepiej zrobić z giętkich rur niewymagających stosowania połączeń w warstwach podłogi. W razie niezbyt starannego wykonania instalacji są one najbardziej narażone na ewentualne przecieki. Instalację najlepiej wykonać systemem rozdzielaczowym. Liczba połączeń będzie wtedy niewielka (tylko przy rozdzielaczach), a dostęp do nich możliwy w każdej chwili. Bez względu na rodzaj materiału do prowadzenia w podłodze trzeba wybierać rury miękkie (giętkie), sprzedawane w zwojach. Jeśli instalację robi się samodzielnie, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta.

Do zlewozmywaka trzeba doprowadzić rurę z zimną i ciepłą wodą, a czasem również przewód cyrkulacyjny. Do zmywarki zwykle podłącza się tylko zimną. W prawidłowo wykonanej instalacji zimna woda powinna być podłączona z prawej, ciepła – z lewej strony. Odwrotne doprowadzenie przewodów do baterii jest bardzo często popełnianym błędem. Korzystanie potem z takiej baterii jest niewygodne, a czasem nawet niebezpieczne. Gdy gwałtownie odkręci się gorącą wodę, będąc przekonanym, że to zimna, można się oparzyć.

Instalacja gazowa w wyspie kuchennej

Sposób prowadzenia instalacji gazowej jest ograniczony licznymi zastrzeżeniami. Przede wszystkim:

  • rury z gazem ziemnym należy prowadzić pod sufitem, a z gazem płynnym przy podłodze;
  • powinno się je układać na wierzchu ścian lub – w szczególnych wypadkach – za wentylowanym ekranem;
  • trzeba unikać prowadzenia ich przez pomieszczenia mieszkalne.

W kontekście tych ograniczeń doprowadzenie instalacji gazowej do kuchenki usytuowanej na wyspie jest zadaniem raczej karkołomnym. Instalację z gazem ziemnym należałoby ułożyć pod sufitem pomieszczenia, na przykład w wentylowanym kanale, i potem poprowadzić w dół do kuchenki, również w nieszczelnej osłonie. Zawór gazowy powinien się znaleźć w łatwo dostępnym miejscu, na przykład we wnętrzu sąsiedniej szafki.

Żeby na wyspie korzystać z gazu płynnego, trzeba by raczej ustawić w szafce pod kuchenką butlę z propanem-butanem, bo doprowadzenie rury z gazem przy podłodze na środek kuchni raczej się nie uda. Zatem czy gra jest warta świeczki? Nawet jeśli jesteśmy zdeklarowanymi zwolennikami gotowania na gazie (bezsprzecznie jest taniej i wygodniej niż na kuchence elektrycznej), do pichcenia na wyspie powinniśmy bez wahania wybrać tę drugą opcję.

Instalacja elektryczna na wyspie kuchennej

Gdy na wyspie stanie kuchenka, instalacja będzie potrzebna do zasilenia płyty ceramicznej (230 lub 400 V) i piekarnika (230 V) albo tylko piekarnika, ponieważ w większości kuchenek gazowych jest on zasilany prądem. Jeżeli znajdą się tam zlewozmywak i zmywarka – do zmywarki i ewentualnie młynka pod zlewem. Tak czy inaczej, trzeba ją będzie tam doprowadzić. Kable można ułożyć w bruździe w gładzi betonowej pod posadzką albo w suficie podwieszanym w pomieszczeniu poniżej – wtedy nie trzeba kuć bruzdy, tylko przebić się przez strop w okolicy wyspy. Energia elektryczna będzie potrzebna także do zasilenia okapu lub pochłaniacza i oświetlenia. Na wyspie przydadzą się również gniazda do podłączenia małych przenośnych AGD.

Przeczytaj dodatkowo:
Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu. Szybka,...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu: poradnik. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu zabudowy i...