| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia. Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię? Projekty

Kuchnia. Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię? Projekty

W dobrze urządzonej kuchni bez trudu pomieścisz wszystkie urządzenia, przygotujesz posiłki, nie przemierzając przy tym zbędnych kilometrów. Zobacz, na czym polega zasada trójkąta w kuchni, jak zaprojektować blaty kuchenne i szafy do zabudowy. Oceń swoją kuchnię. Sprawdź, czy nie popełniłeś błędów w urządzaniu kuchni i co możesz w niej zmienić. 

Jak uniknąć błędów w urządzaniu kuchni?

Nie ma uniwersalnego wzorca bezbłędnej kuchni. Innej kuchni potrzebują domatorzy lubiący gotować, innej – gospodarze często przyjmujący gości, jeszcze innej – para yuppies odgrzewająca dania w mikrofalówce. Sam musisz zdecydować, czy kuchnia ma być osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, czy otwartą przestrzenią. Nie bez znaczenia jest również to, czy w kuchni wystarczy nam tylko kilka urządzeń, czy jesteśmy miłośnikami nowinek technicznych wyręczających nas w pracach kuchennych.

Zastanów się też, jak robisz zakupy. Jeżeli raz w tygodniu w supermarkecie, musimy mieć miejsce na spiżarnię lub dużą szafę do przechowywania produktów. To wszystko wpływa na potrzebną powierzchnię oraz liczbę i ustawienie szafek stojących i wiszących. Zatem decydując o urządzeniu kuchni, weź pod uwagę własne potrzeby, upodobania i styl życia. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, bez których kuchnia nie będzie dobrze funkcjonować. Bez względu na jej charakter powinny być one przestrzegane.

Projektowanie kuchni. Na czym polega zasada trójkąta?

Projektanci kuchni posługują się zasadą trójkąta, którego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta to drogi, którymi się poruszasz, przygotowując posiłki. Abyś nie przemierzał niepotrzebnych kilometrów, przyjmuje się, że odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

Jak urządzić dużą kuchnię?

W bardzo dużych kuchniach może funkcjonować więcej takich trójkątów. Kuchnie bowiem mieszczą więcej szafek, z których część możesz ustawić pośrodku, tworząc wyspę kuchenną lub półwysep. Możesz zamontować więcej różnego rodzaju sprzętów i znaleźć dla nich nowe miejsca, na przykład piekarnik nie musi być zainstalowany pod płytą kuchenną, tylko w oddzielnej szafce, tak zwanym słupku, w którym zamontujesz mikrofalówkę w wersji do zabudowy.

W nowoczesnej kuchni znajdziemy też szafy pełniące funkcję spiżarek i aneks jadalniany lub duży stół. W takiej sytuacji ważne jest takie ustawienie sprzętów, by wygodnie się z nich korzystało, a boki wyznaczonych urządzeniami trójkątów nie przecinały się, a przede wszystkim nie kolidowały z innymi ścieżkami, na przykład drogą do jadalni lub salonu.

Jaką długość powinny mieć blaty kuchenne?

Łączna długość blatów nie powinna być mniejsza niż 200 cm. Minimalna długość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40 cm. Najlepiej, jeśli płaszczyzna odstawcza jest po obu jej stronach. Długość głównego blatu roboczego w każdej kuchni powinna wynosić co najmniej 80 cm. Może to być odcinek blatu obok zlewozmywaka (jest nieco mniejszy, jeżeli zlewozmywak ma ociekacz). Konieczny jest także blat przy lodówce na odstawienie zakupów. Przyjmuje się, że minimalna odległość blatu między urządzeniami to 40 cm, jednak w domu trudno polecać takie rozwiązanie. Nie zapewni wygody codziennego gotowania dla czteroosobowej rodziny.


Dziękujemy za Wasze komentarze. Najciekawsza wypowiedź zostanie nagrodzona.
Zwycięzcy szukajcie w newsletterze, który wyślemy do Was 4 listopada 2010 r.

Informację o kolejnym artykule do skomentowania znajdziecie w newsletterze nr 417 z dn. 28.10.

UWAGA! Zapisz się na newsletter, Skomentuj nasz artykuł, Wygraj wiertarkę! Jeszcze tylko przez dwa tygodnie w czwartkowych newsletterach Muratordom.pl wskażemy artykuł do skomentowania. Autorzy najciekawszych wypowiedzi otrzymają superwiertarki:) 
Regulamin konkursu

Jaką długość powinny mieć ściany do zabudowy w kuchni?

Długość ścian do zabudowy nie może być zbyt mała – nie pomieścisz wtedy wszystkich urządzeń i całego wyposażenia. Pamiętaj, że otwarcie kuchni na pokój dzienny oznacza mniej ścian, przy których mogą stanąć szafki. Łatwiej sobie z tym poradzić, jeśli z kuchnią sąsiaduje spiżarnia, a przy jadalni jest miejsce na postawienie kredensu na zastawę.

Jaką szerokosć powinna mieć kuchnia, by była wygodna?

Szerokość kuchni determinuje sposób jej zagospodarowania. Wąska, z jednym rzędem szafek musi mieć minimum 180 cm, z zabudową dwurzędową – minimum 240 cm. Każde 10 cm więcej to większa wygoda. Warto zwrócić uwagę, czy układ ścian i otworów w kuchni sprzyja wygodnemu rozmieszczeniu szafek. Między drzwiami lub oknem a narożnikiem kuchni przydaje się odpowiedni odstęp – 60 cm pozwoli ustawić tam szafki stojące, a 40 cm – wiszące. Pamiętaj, że kuchnia o nietypowym kształcie, na przykład wielokąta, może wymagać zaprojektowania droższych mebli robionych na zamówienie.


Dziękujemy za Wasze komentarze. Najciekawsza wypowiedź zostanie nagrodzona.
Zwycięzcy szukajcie w newsletterze, który wyślemy do Was 4 listopada 2010 r.

Informację o kolejnym artykule do skomentowania znajdziecie w newsletterze nr 417 z dn. 28.10.

UWAGA! Zapisz się na newsletter, Skomentuj nasz artykuł, Wygraj wiertarkę! Jeszcze tylko przez dwa tygodnie w czwartkowych newsletterach Muratordom.pl wskażemy artykuł do skomentowania. Autorzy najciekawszych wypowiedzi otrzymają superwiertarki:) 
Regulamin konkursu

Przeczytaj dodatkowo:
Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Pomysł na okno w kuchni. Okno przesuwne

Nie masz pomysłu na okno w kuchni? Proponujemy nowoczesne okno przesuwne, które nie będzie kolidowało z...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...