| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czym wentylacja z odzyskiem ciepła różni się od grawitacyjnej

Czym wentylacja z odzyskiem ciepła różni się od grawitacyjnej

Wentylacja mechaniczna ma bardzo ważną zaletę – umożliwia odzyskiwanie ciepła, które traci się wraz z wywiewanym powietrzem w domach z wentylacją grawitacyjną. Jak wygląda i jak działa taki system wentylacji z odzyskiem ciepła?

Autor: Piotr Mastalerz

Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z wymiennikiem do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, to jedna z najważniejszych inwestycji w energooszczędność

Artykuł ten jest fragmentem materiału z miesięcznika Murator 10/2013

Po co wentylacja?

W każdym domu musi być wentylacja. Dzięki niej są rozcieńczane i usuwane zanieczyszczenia powietrza – produkty oddychania, pocenia się, gotowania, mikroorganizmy, rozpuszczalniki i impregnaty wydzielające się z materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, para wodna obecna w powietrzu w nadmiarze po kąpieli.

W miejsce usuwanego powietrza zanieczyszczonego jest dostarczane świeże, a w nim tlen potrzebny do oddychania i spalania paliw w urządzeniach grzewczych.

Typowa wentylacja ma jednak minusy

Efektem działania typowej wentylacji grawitacyjnej zimą jest napływanie do pomieszczeń chłodnego powietrza. Do jego ogrzania potrzeba sporo energii, a ta kosztuje, i to coraz więcej.

Rozwiązanie tego problemu przez ograniczenie dopływu świeżego powietrza (zlikwidowanie szczelin i zasłonięcie otworów wentylacyjnych) jest przyczyną zawilgocenia ścian domu i problemów ze zdrowiem mieszkańców.

Lepiej już się pogodzić z większymi wydatkami na ogrzewanie, niż doprowadzić do takiej sytuacji. Ale można też się zdecydować na inny system wentylacji – z odzyskiem ciepła. 

A wentylacja z odzyskiem ciepła?

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach pogodowych i redukcję strat ciepła na wentylację o ponad połowę zapewnia system wentylacji nawiewno-wywiewnej z urządzeniem do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza – rekuperatorem.

Nie są w nim potrzebne nawiewniki w oknach czy ścianach. Wręcz przeciwnie – dom powinien być jak najlepiej uszczelniony, by zimne powietrze nie dostawało się do niego bezpośrednio z zewnątrz.

Czym różni się wentylacja z odzyskiem ciepła od grawitacyjnej?

Jedyną drogą do wnętrza dla świeżego powietrza powinien być przewód, którym zasysa go centrala wentylacyjna (rekuperator). Z niej trzeba rozprowadzić przewody umożliwiające doprowadzenie go do wszystkich pokoi. Powietrze jest usuwane, tak jak w systemie wentylacji grawitacyjnej – ze wszystkich pomieszczeń sanitarnych, z kuchni, z pomocniczych pomieszczeń bez okien (schowka, garderoby) – jednak nie przez pionowe przewody wentylacyjne w kominach.

Najpierw powietrze dopływa przewodami do rekuperatora, w którym dochodzi do odzysku ciepła, a z niego jednym wspólnym przewodem jest usuwane na zewnątrz przez wyrzutnię ścienną albo dachową.

Więcej na temat działania wentylacji mechanicznej, jej zalet i kosztów dowiesz się z miesięcznika Murator 10/2013

Przeczytaj dodatkowo:
System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...