| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czym wentylacja z odzyskiem ciepła różni się od grawitacyjnej

Czym wentylacja z odzyskiem ciepła różni się od grawitacyjnej

Wentylacja mechaniczna ma bardzo ważną zaletę – umożliwia odzyskiwanie ciepła, które traci się wraz z wywiewanym powietrzem w domach z wentylacją grawitacyjną. Jak wygląda i jak działa taki system wentylacji z odzyskiem ciepła?

Autor: Piotr Mastalerz

Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z wymiennikiem do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, to jedna z najważniejszych inwestycji w energooszczędność

Artykuł ten jest fragmentem materiału z miesięcznika Murator 10/2013

Po co wentylacja?

W każdym domu musi być wentylacja. Dzięki niej są rozcieńczane i usuwane zanieczyszczenia powietrza – produkty oddychania, pocenia się, gotowania, mikroorganizmy, rozpuszczalniki i impregnaty wydzielające się z materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, para wodna obecna w powietrzu w nadmiarze po kąpieli.

W miejsce usuwanego powietrza zanieczyszczonego jest dostarczane świeże, a w nim tlen potrzebny do oddychania i spalania paliw w urządzeniach grzewczych.

Typowa wentylacja ma jednak minusy

Efektem działania typowej wentylacji grawitacyjnej zimą jest napływanie do pomieszczeń chłodnego powietrza. Do jego ogrzania potrzeba sporo energii, a ta kosztuje, i to coraz więcej.

Rozwiązanie tego problemu przez ograniczenie dopływu świeżego powietrza (zlikwidowanie szczelin i zasłonięcie otworów wentylacyjnych) jest przyczyną zawilgocenia ścian domu i problemów ze zdrowiem mieszkańców.

Lepiej już się pogodzić z większymi wydatkami na ogrzewanie, niż doprowadzić do takiej sytuacji. Ale można też się zdecydować na inny system wentylacji – z odzyskiem ciepła. 

A wentylacja z odzyskiem ciepła?

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach pogodowych i redukcję strat ciepła na wentylację o ponad połowę zapewnia system wentylacji nawiewno-wywiewnej z urządzeniem do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza – rekuperatorem.

Nie są w nim potrzebne nawiewniki w oknach czy ścianach. Wręcz przeciwnie – dom powinien być jak najlepiej uszczelniony, by zimne powietrze nie dostawało się do niego bezpośrednio z zewnątrz.

Czym różni się wentylacja z odzyskiem ciepła od grawitacyjnej?

Jedyną drogą do wnętrza dla świeżego powietrza powinien być przewód, którym zasysa go centrala wentylacyjna (rekuperator). Z niej trzeba rozprowadzić przewody umożliwiające doprowadzenie go do wszystkich pokoi. Powietrze jest usuwane, tak jak w systemie wentylacji grawitacyjnej – ze wszystkich pomieszczeń sanitarnych, z kuchni, z pomocniczych pomieszczeń bez okien (schowka, garderoby) – jednak nie przez pionowe przewody wentylacyjne w kominach.

Najpierw powietrze dopływa przewodami do rekuperatora, w którym dochodzi do odzysku ciepła, a z niego jednym wspólnym przewodem jest usuwane na zewnątrz przez wyrzutnię ścienną albo dachową.

Więcej na temat działania wentylacji mechanicznej, jej zalet i kosztów dowiesz się z miesięcznika Murator 10/2013

Czy klimatyzacja może być tania? Czym się różni klimator od klimatyzatora?

Czy dom powinien być tylko ogrzewany, czy także chłodzony? Latem wiele osób marzy o...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.