| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Pelety – paliwo do kotłów na biomasę

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Pelety – paliwo do kotłów na biomasę

Biomasa jest rozsądną alternatywą dla najpopularniejszego u nas paliwa – węgla. Najwygodniejsze są pelety. Oprócz ekologii, gwarantują tanie ogrzewanie domu, a także czystą kotłownię. Podpowiadamy, jak kupić pelety dobrej jakości i wybrać odpowiedni kocioł na biomasę.

Czym jest biomasa?

Spalając biomasę, uzyskuje się dużą ilość ciepła, dlatego jest ona atrakcyjnym paliwem do kotłów grzewczych. Do celów energetycznych powszechnie stosuje się biomasę roślin (fitomasę), której wytwarzanie jest dość proste, stosunkowo tanie i nie trwa długo.

Ważną zaletą jest to, że jej spalanie nie jest tak uciążliwe dla środowiska jak spalanie paliw kopalnych, bo powstający w tym procesie dwutlenek węgla (gaz cieplarniany) jest pochłaniany przez hodowane rośliny i nie przybywa go w atmosferze (powstaje go tyle, ile wcześniej zostało pochłonięte - bilans jest zerowy).

Biomasa zawiera znacznie mniej siarki, której dużo jest w ropie i węglu kamiennym. Jej związki emitowane przez kotły są toksyczne – negatywnie oddziałują na wszystkie organizmy żywe. Na atrakcyjność biomasy wpływa też jej niska cena wynikająca z powszechnej dostępności.

Czy ogrzewanie domu peletami się opłaca?

Z biomasy jest produkowane paliwo w postaci peletów – granulatu z trocin, wiórów, zrębków bądź słomy. Jest ono pozbawione istotnej wady nieprzetworzonej biomasy – dużej objętości w stosunku do wartości opałowej – utrudniającej jej transport i przechowywanie oraz sprawiającej, że konieczne jest częste uzupełnianie jej w palenisku. Jednorazowy załadunek nie starcza na długo.

Pelety to biomasa sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ze stosunkowo niedużej jej objętości uzyskuje się więc sporo energii. Niewielkie rozmiary granulatu sprawiają, że łatwo go dozować i można w tym celu wykorzystać automatyczne podajniki, dzięki czemu kotły na pelety są niemal tak wygodne w obsłudze jak te na olej opałowy.

Za to trzeba jednak zapłacić – dobrej klasy kocioł na pelety z podajnikiem to niemały wydatek, a pelety wprawdzie nie są drogie, ale są paliwa znacznie od nich tańsze. Wydatki na ogrzewanie domu peletami są porównywalne z kosztami ponoszonymi na eksploatację kotła na gaz ziemny, czyli wyższe niż w przypadku ogrzewania domu węglem albo nieprzetworzoną biomasą czy drewnem opałowym.

Czy warto inwestować w kocioł na pelety?

Stosowanie peletów ma sens przede wszystkim wtedy, jeśli się korzysta z kotła umożliwiającego ich automatyczny załadunek. Może być wyposażony w retortę i ślimakowy podajnik paliwa. Takie urządzenia są jednak konstruowane z myślą o spalaniu w nich węgla typu ekogroszek, pelety w tym wypadku należy traktować raczej jako paliwo zastępcze – sprawność wytwarzania z nich ciepła nie będzie najwyższa.

Chcąc uniknąć problemów i uzyskać możliwie najniższe koszty eksploatacji, lepiej kupić specjalny kocioł na pelety. Urządzenia tego typu są bardziej odporne na związki chloru znajdujące się w biomasie, więc jej używanie nie powinno skrócić ich żywotności. Mają sterowniki zoptymalizowane pod kątem spalania takiego właśnie paliwa, dzięki czemu osiągają wyższą sprawność (zużycie paliwa jest mniejsze). Zwykle są wyposażone w sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach i na tej podstawie – z uwzględnieniem temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz – sterujące pracą wentylatora nadmuchującego powietrze, podajnika paliwa i pomp obiegowych. Bezpieczeństwo zwiększa samoczynny system gaszenia płomienia i niedopuszczający do jego cofnięcia do zasobnika paliwa.

Uruchomienie kotła na pelety może następować automatycznie dzięki elektrycznym zapalarkom (świecom żarowym), więc nawet całkowite wygaszenie płomienia nie powoduje konieczności ingerencji użytkownika, by ogrzewanie ponownie zadziałało. Wszystko to sprawia, że kocioł można pozostawić bez nadzoru na dłuższy czas.

Jak sprawdzić, czy pelety są dobrej jakości?

Żeby być zadowolonym z ogrzewania domu kotłem lub kominkiem na pelety, trzeba stosować paliwo dobrej jakości, a bywa z nią różnie. Gdy nie spełnia ono określonych standardów, mogą się pojawić problemy – zbyt duże zużycie paliwa, zapychanie się palnika, duża ilość popiołu. Producenci deklarują, że ich paliwo spełnia wymagania różnych norm.

Najostrzejsze wymagania stawia austriacka norma ÖNORM M 7135:

  • wartość opałowa nie może być mniejsza niż 18 MJ/kg,
  • zawartość popiołu do 0,5%,
  • wilgotność do 10%, decydująca o trwałości gęstość powyżej 1,12 kg/dm3,
  • zawartość pyłu do 2,3%,
  • długość peletów nie może być większa niż pięciokrotność ich średnicy,
  • nie mogą one zawierać kory.

Niemiecka norma DIN 51731 dopuszcza:

  • minimalną wartość opałową 17,5 MJ/kg,
  • zawartość popiołu do 1,5%,
  • wilgotność do 12%,
  • gęstość od 1 do 1,4 kg/dm3.

Normę -tę stworzono dla brykietów i tak zwanych peletów przemysłowych, dlatego takie parametry nie gwarantują bezproblemowego działania niewielkich kotłów z automatycznymi podajnikami paliwa o dość delikatnej konstrukcji.

Producent peletów może się legitymować certyfikatem stwierdzającym stosowanie norm uzyskanym po przejściu określonej procedury sprawdzania jakości.

Austriacki Certyfikat ÖNORM M 7135 nakłada obowiązek dokonywania cotygodniowych testów wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości dodatków w paliwie. Instytut certyfikujący na wstępie dokonuje inspekcji zakładu, sprawdza wewnętrzny system kontroli jakości i pobiera próbki do kontroli. Następnie raz w roku przeprowadza niezapowiedzianą kontrolę jakości peletów.

Niemiecki Certyfikat DIN 51731 (obecnie rzadko stosowany w odniesieniu do peletów) ogranicza się do wstępnej kontroli w momencie ubiegania się o jego wydanie. Wówczas przeprowadzane jest badanie próbki paliwa, powtarzane następnie raz w roku. Certyfikat DIN nie jest uznawany za gwarancję wysokiej jakości peletów. Jest nią za to Certyfikat DIN Plus oparty o rozwiązania zbliżone do ÖNORM M 7135. Wydaje go laboratorium z akredytacją DIN CERTCO i jest on ważny pięć lat.

Kocioł na węgiel, drewno i biomasę. Wady, zalety i koszty ogrzewania domu

Koszty ogrzewania zależą głównie od wyboru paliwa. Różnica może być nawet...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakim węglem palić w piecu? To warto wiedzieć...

Węgiel i ekogroszek to opał, który zapewnia to komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że od kilku lat...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Nowy kocioł na paliwa stałe Defro

Kocioł automatyczny uniwersalny DEFRO EKO UNI 28kW z podajnikiem ślimakowym i palnikiem rynnowym ma całkiem...

Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać...

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.