| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania
Czy wymiana na kocioł kondensacyjny się opłaca?

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania

Ceny ogrzewania znacznie wpływają na koszt utrzymania domu. W zależności od tego jaki kocioł centralnego ogrzewania wybierzesz mogą się one różnić nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Warto się więc dobrze zastanowić, jaki piec co wybrać. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w kotły o nowoczesnej konstrukcji i wyposażone w zaawansowaną automatykę.

Murator pomaga

 

Moc kotła - najważniejszy parametr

Producenci, konstruując nowe modele kotłów, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność kotłów centralnego ogrzewania, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną. Można uznać, że właśnie ona jest wyznacznikiem nowoczesności kotła, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane piece c.o. na drewno - tzw. zgazowujące.

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność. W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę.

O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – piece c.o. z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o.

Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę pieca i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa, dzięki czemu koszty ogrzewania domu są coraz niższe.

ZDANIEM EKSPERTA

O ile wyższe są koszty instalacji kotła kondensacyjnego?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

Wiele osób obawia się stosowania kotłów kondensacyjnych. Przede wszystkim uważają, że jest to rozwiązanie o wiele droższe i że poniesione dodatkowe nakłady mogą nigdy się nie zwrócić.

W rzeczywistości na dzień dzisiejszy różnica w cenie pomiędzy kotłem kondensacyjnym, a atmosferycznym nie jest już tak duża. Obecnie jest to około 2000-2500 zł. Dodatkowo decydując się na kocioł kondensacyjny już na etapie budowy domu możemy zredukować koszty inwestycji. Jeśli bowiem decydujemy się na kocioł kondensacyjny wówczas możemy zrezygnować z budowy dużego komina ceramicznego z wkładem do kotła gazowego. W przypadku kotła o mocy do 21 kW w domu jednorodzinnym możemy odprowadzić spaliny poziomo, przez ścianę. Niezbędny do tego system powietrzno-spalinowy będzie kosztował 700-1000 zł podczas, gdy ceramiczny komin do kotła atmosferycznego będzie kosztował co najmniej 3000-4000 zł. Dodatkowo duży komin odprowadza ciepło na zewnątrz budynku (co można zobaczyć na zdjęciach termowizyjnych) i zajmuje sporo miejsca w domu. Okazuje się więc, że podejmując przemyślane decyzje podczas budowy domu można zastosować nowoczesny i energooszczędny kocioł, a koszty inwestycji (wraz z odprowadzeniem spalin) mogą być niższe niż w przypadku kotła atmosferycznego.

ZDANIEM EKSPERTA

Jakie korzyści niesie za sobą wymiana kotła na kondensacyjny?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

W przypadku modernizacji instalacji grzewczej stosując kocioł kondensacyjny możemy uzyskać dodatkowe korzyści. Z reguły, bowiem stary, atmosferyczny kocioł był umieszczony w kotłowni. Stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny o małych gabarytach możemy umieścić go w kuchni czy łazience, a „odzyskaną” powierzchnię kotłowni przeznaczyć do innych celów. W ten sposób niewiele dokładając uzyskuje dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Oczywiście można powiedzieć, że również współczesne kotły atmosferyczne maja małe gabaryty i można je umieścić w kuchni czy łazience. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia. W związku z tym w okresie zimowym możemy odczuwać dyskomfort z powodu intensywnego napływu do pomieszczenia zimnego powietrz z kratki nawiewnej.

Ponadto kotła atmosferycznego nie wolno stosować w pomieszczeniach wyposażonych w wentylator wyciągowy (wentylator w łazience czy okap w kuchni). Urządzenia te zakłócałyby ciąg kominowy i „wyciągałyby” spaliny z kotła do pomieszczenia. W przypadku kotła kondensacyjne oba te problemy są rozwiązane. Po pierwsze powietrze jest pobierane osobnym kanałem wprost z zewnątrz, a po drugie komora spalania jest całkowicie odseparowana od pomieszczenia. W związku z tym działanie ewentualnego wentylatora w kuchni czy łazience nie ma wpływu na pracę kotła.

Autor: VAILLANT

Nowoczesne kotły kondensacyjne są tak projektowane, by optymalnie współpracowały z instalacją grzewczą i uzyskiwały maksymalną sprawność (kocioł ecoTEC plus, Vaillant)

Autor: VAILLANT

Kotły kondensacyjne mogą optymalnie współpracować zarówno z nową, jak i modernizowaną instalacją grzewczą (kocioł ecoCOMPACT, Vaillant).

Łatwa obsługa kotłów centralnego ogrzewania

Wygoda wynikająca z łatwości obsługi też jest ważna. Dlatego nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, wentylatory nadmuchujące powietrze do komory spalania, sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach i elektroniczne regulatory sterujące tym wszystkim. Automatycznie regulowana intensywność spalania paliwa w takim kotle może być uzależniona od temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Bezpieczeństwo zwiększają systemy samoczynnie gaszące płomień, zapobiegające jego cofnięciu do zasobnika paliwa i przegrzaniu kotła. W kotłach na pelety paliwo może być zapalane przez elektryczne zapalarki, więc działanie tych urządzeń jest niemal całkowicie zautomatyzowane.

O nowoczesnej konstrukcji kotła na paliwo stałe świadczy też certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł centralnego ogrzewania zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń.

4 sposoby na niższe koszty ogrzewania. Jak wymienić stare urządzenia grzewcze

Sprawdź, jak zmniejszyć koszty ogrzewania. Pokazujemy nowoczesne urządzenia grzewcze, które...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.