Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania
Czy wymiana na kocioł kondensacyjny się opłaca?

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania

Ceny ogrzewania znacznie wpływają na koszt utrzymania domu. W zależności od tego jaki kocioł centralnego ogrzewania wybierzesz mogą się one różnić nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Warto się więc dobrze zastanowić, jaki piec co wybrać. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w kotły o nowoczesnej konstrukcji i wyposażone w zaawansowaną automatykę.

Murator pomaga

 

Moc kotła - najważniejszy parametr

Producenci, konstruując nowe modele kotłów, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność kotłów centralnego ogrzewania, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną. Można uznać, że właśnie ona jest wyznacznikiem nowoczesności kotła, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane piece c.o. na drewno - tzw. zgazowujące.

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność. W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę.

O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – piece c.o. z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o.

Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę pieca i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa, dzięki czemu koszty ogrzewania domu są coraz niższe.

ZDANIEM EKSPERTA

O ile wyższe są koszty instalacji kotła kondensacyjnego?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

Wiele osób obawia się stosowania kotłów kondensacyjnych. Przede wszystkim uważają, że jest to rozwiązanie o wiele droższe i że poniesione dodatkowe nakłady mogą nigdy się nie zwrócić.

W rzeczywistości na dzień dzisiejszy różnica w cenie pomiędzy kotłem kondensacyjnym, a atmosferycznym nie jest już tak duża. Obecnie jest to około 2000-2500 zł. Dodatkowo decydując się na kocioł kondensacyjny już na etapie budowy domu możemy zredukować koszty inwestycji. Jeśli bowiem decydujemy się na kocioł kondensacyjny wówczas możemy zrezygnować z budowy dużego komina ceramicznego z wkładem do kotła gazowego. W przypadku kotła o mocy do 21 kW w domu jednorodzinnym możemy odprowadzić spaliny poziomo, przez ścianę. Niezbędny do tego system powietrzno-spalinowy będzie kosztował 700-1000 zł podczas, gdy ceramiczny komin do kotła atmosferycznego będzie kosztował co najmniej 3000-4000 zł. Dodatkowo duży komin odprowadza ciepło na zewnątrz budynku (co można zobaczyć na zdjęciach termowizyjnych) i zajmuje sporo miejsca w domu. Okazuje się więc, że podejmując przemyślane decyzje podczas budowy domu można zastosować nowoczesny i energooszczędny kocioł, a koszty inwestycji (wraz z odprowadzeniem spalin) mogą być niższe niż w przypadku kotła atmosferycznego.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesny sposób ogrzewania domu: nowa...

Obecnie każdy dąży do jak największych oszczędności związanych z ogrzewaniem domu. Nowe technologie i systemy...

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu nie...

Koszty ogrzewania domu są z roku na rok coraz wyższe. Najprościej obniżyć rachunki poprzez przeprowadzenie...

Sprawdź ceny paliw na ogrzewanie domu. Ile...

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko drożeje, i od dawna mówi się, że będziemy coraz więcej...

Budowa żwirowego wymiennika ciepła: jak...

Jednym z rodzajów gruntowych wymienników ciepła jest wymiennik żwirowy. Korzysta on z ciepła,...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.