Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jakie sterowniki do pieców c.o. sprawią, że nie spędzisz sezonu grzewczego w kotłowni
Automatyczne sterowanie pracą kotła na paliwa stałe

Jakie sterowniki do pieców c.o. sprawią, że nie spędzisz sezonu grzewczego w kotłowni

Większośc pieców c.o. już fabrycznie jest wyposażona w proste sterowniki. Bez nich trudno byłoby w ogóle korzystać z kotła na węgiel lub inne paliwo stałe. Takie sterowniki nie zagwarantują jednak pełnej wygody. Aby podczas sezonu grzewczego nie przesiadywać w kotłowni, trzeba zazwyczaj dokupić dodatkowe elementy.

Miarownik ciągu - najtańszy wariant sterowników do pieców na węgiel

Regulacja pracy kotła na węgiel lub inne paliwo stałe ma na celu przede wszystkim zmiany temperatury wody grzewczej tak, by moc ogrzewania była dopasowana do zapotrzebowania na ciepło.

Ze względu na specyfikę paliwa nie polega ona na dozowaniu określonej jego ilości (jak w przypadku kotłów na paliwa płynne), tylko na zmianie wielkości strumienia powietrza dopływającego do paleniska. Kiedy powietrza dopływa mniej, paliwo wolniej się spala i kocioł pracuje z mniejszą mocą grzewczą.

W najprostszym i najtańszym wariancie do automatycznej regulacji pieca c.o. na paliwo stałe służy mechaniczne urządzenie nazywane miarkownikiem ciągu. Jest ono wyposażone w głowicę termostatyczną zanurzoną w płaszczu wodnym kotła. Substancja wypełniająca głowicę rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury, co powoduje ruch dźwigni połączonej z klapą zasłaniającą otwór wlotowy powietrza.

Gdy temperatura rośnie, klapa się przymyka, gdy spada – otwiera. Ustawienie wartości temperatury wody, jaka ma być utrzymywana przez piec c.o., odbywa się przez obracanie pokrętła miarkownika. Zaletą takiego sposobu regulacji, oprócz prostoty i niskiej ceny, jest działanie bez zasilania energią elektryczną, wadą – niewielka dokładność.

Miarkowniki stosuje się w najprostszych kotłach ze spalaniem górnym – na węgiel lub koks.

Sterownik do wentylatora

Coraz częściej kotły na wegiel i inne paliwa stałe są wyposażone w wentylator dostarczający określoną ilość powietrza do spalania. Wówczas jest możliwe sterowanie prędkością obrotową wirnika wentylatora.

Odpowiada za to elektroniczny regulator z czujnikiem temperatury wody montowany w płaszczu wodnym kotła lub na rurze, którą z kotła wypływa woda zasilająca instalację i ewentualnie drugim – mierzącym temperaturę spalin.

Na podstawie pomiaru temperatury wody i spalin regulator dobiera prędkość obrotową wentylatora. Gdy temperatura jest za niska, zwiększa ją, a kiedy jest zbyt wysoka – zmniejsza. Powoduje to odpowiednio zwiększenie lub zmniejszenie intensywności spalania paliwa, a więc także mocy grzewczej. W prostszym wariancie regulacja pracy wentylatora może nie być płynna, tylko dwustopniowa (włącz – wyłącz).

Regulatory pompy obiegowej

Regulatory do pieców na węgiel i inne paliwa stałe sterują również pracą pompy obiegowej – włączają ją i wyłączają przy określonej wartości temperatury.

A zatem po uruchomieniu kotła pompa nie pracuje, włącza się dopiero wtedy, gdy temperatura wody osiągnie poziom wystarczający do działania ogrzewania. Kiedy porcja paliwa w kotle się spali i temperatura wody spadnie poniżej ustalonej wartości, pompa jest automatycznie wyłączana.

W ten sposób jest też realizowana ochrona kotła przed przegrzaniem – gdy temperatura wody przekroczy, 95°C wentylator jest wyłączany, a pompa obiegowa pracuje, by przepływająca woda chłodziła kocioł aż do osiągnięcie określonej temperatury (na przykład 89°C).

Sterowniki do pieców z podajnikiem paliwa

Do kotłów na paliwa stałe z podajnikiem paliwa jest potrzebny sterownik, który ma dodatkowo możliwość sterowania nim – zwykle poprzez wybór wielkości dawki dostarczanego paliwa. Regulator może też sterować elektryczną zapalarką, jeśli kocioł jest w nią wyposażony.

Tego typu kotły są często wykorzystywane także do podgrzewania wody użytkowej w połączonych z nimi zasobnikach. Dlatego regulatory mogą sterować tak zwaną pompą ładującą zasobnik, która jest uruchamiana, gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej ustalonej wartości. Po podgrzaniu wody pompa się wyłącza i woda grzewcza z kotła ponownie zasila grzejniki.

Poza sezonem grzewczym można wyłączyć pompę obiegową instalacji c.o. – wówczas działa tylko pompa ładująca zasobnik.

Ponieważ ciepło do zasilania instalacji ciepłej wody użytkowej nie jest potrzebne bez przerwy, takie rozwiązanie ma sens jedynie wtedy, gdy piec c.o. ma automatyczny podajnik paliwa i elektryczną zapalarkę. Regulator może wtedy automatycznie uruchamiać i wyłączać kocioł na czas podgrzewania wody w zasobniku. Kotły bez automatycznego załadunku tak czy inaczej wymagają ręcznej obsługi.

Ogrzewanie energooszczędne: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne są energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zanim kupisz kocioł. Kryteria wyboru kotłów...

Kotły gazowe cieszą się ogromną popularnością. Pod względem komfortu nie dorównują im żadne urządzenia...

Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia z...

Kotły gazowe są z reguły dużo mniejsze od tych na paliwa stałe. Nie trzeba do nich dokładać paliwa, a obsługa...

Sterowanie ogrzewaniem - niższe koszty ogrzewania...

Jeżeli chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania, sterowanie ogrzewaniem powierz automatyce. Termostat pokojowy...

Połączenie kotła na paliwo stałe z pompą ciepła,...

Połączenie kotła na tanie paliwo stałe z kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, kominkiem lub z kotłem na...

Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych powyżej...

Producenci gazowych kotłów kondensacyjnych podają, że mają one sprawność przewyższającą 100 proc. To nie...

Tanie ogrzewanie z kotłem na drewno:...

Wobec rosnących cen nośników energii drewno stało się atrakcyjną alternatywą. Który kocioł wybrać - tańszy...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.