| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Pelety: ekologiczne paliwo, na które cię stać

Pelety: ekologiczne paliwo, na które cię stać

Pelety, ze względu liczne zalety zostały uznane na świecie za paliwo ekologiczne oraz za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych. Jest to więc poważna alternatywa dla węgla, drewna, gazu i oleju opałowego. Przekonaj się, na czym polega wyjątkowość peletów.

Jeszcze do niedawna, decydując, jakim paliwem ogrzać dom, trzeba było iść na kompromis: albo tanie, ale kłopotliwe w użytkowaniu paliwa stałe, albo zapewniające komfort eksploatacji, za to znacznie droższe – prąd, olej czy gaz. Pelety łączą zalety tych paliw. Są tanie, ekologiczne i dają możliwość w pełni automatycznej obsługi kotła.

Pelety: co to za paliwo?

Pelety to granulat produkowany z odpadów drzewnych: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem, bez dodatków takich jak lakiery czy lepiszcza. Ma on postać lasek o średnicy od 6 do 25 mm i długości do kilku centymetrów. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Pelety charakteryzują się niską zawartością wilgoci (8-12%), popiołów (0,5%) i substancji szkodliwych dla środowiska, przy czym mają wysoką wartość energetyczną. Co więcej, kotły do spalania peletów instalowane w domach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy zapewniają równie komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy.

Ze względu na tak liczne zalety pelety zostały uznane na świecie za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych (kopalnych), węgla, gazu i oleju opałowego, a zainteresowanie ich produkcją i wykorzystaniem wspierane jest przez różne organizacje i rządy państw. W ciągu ostatnich trzech lat rynek peletów bardzo dynamicznie rozwija się w Europie, głównie w Szwecji, Danii, Finlandii, Austrii, Niemczech i we Włoszech, oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W niektórych krajach, na przykład w Danii, zapotrzebowanie na granulat jest tak duże, że importuje się go z USA, Kanady i republik bałtyckich.

W przypadku Polski rozwój rynku paliw odnawialnych, w tym peletów, to jedno ze zobowiązań, jakie podjęliśmy w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej (około 10% energii ma być wytwarzane ze źródeł odnawialnych), ale też szansa na pozyskiwanie tańszej energii, uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw i stworzenie nowych miejsc pracy na wsi (przy produkcji upraw energetycznych).

Autor: CHT

Kocioł grzewczy Fututa pel-letS, CHT

Pelety: dobre do małych instalacji

Pelety doskonale nadają się do małych instalacji, niewielkich kotłowni w budynkach użyteczności publicznej oraz instalacji w domach jednorodzinnych – i tutaj przede wszystkim znajdują zastosowanie, szczególnie zamiast węgla lub oleju opałowego.

W krajach Unii Europejskiej największą grupę odbiorców peletów stanowią właściciele domów jednorodzinnych. Mogą oni korzystać z różnego typu preferencji przy zakupie i montażu urządzeń grzewczych przystosowanych do spalania granulatu – dotacji i nisko oprocentowanych kredytów.

W Polsce już kilkanaście firm oferuje kotły na pelety oraz specjalne palniki na pelety, które montuje się w kotłach olejowych lub węglowych. Na zakup i instalację tych urządzeń można uzyskać preferencyjne kredyty w Banku Ochrony Środowiska. Do spalania peletów nadaje się też wiele kominków i wolno stojących pieców na drewno.

Pelety zamiast oleju i węgla

Pelety stanowią doskonałą alternatywę dla oleju opałowego i węgla spalanego w małych kotłach, który najbardziej ze wszystkich paliw przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. W porównaniu z olejem – przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Koszt wytworzenia jednostki energii z granulatu drzewnego jest o połowę niższy. Dodatkową zachętą może być to, że przechodząc na pelety, nie trzeba wymieniać pieca. Wystarczy dokupić odpowiedni palnik i zainstalować go przy istniejącym kotle zamiast palnika olejowego. Będzie on współpracował z kotłem podobnie jak palnik olejowy i dzięki instalacji automatycznego podawania paliwa zapewni bezobsługową pracę urządzenia.

W porównaniu z węglem i piecami węglowymi cena energii wytworzonej z granulatu drzewnego jest o kilkanaście procent wyższa. Warto się jednak zastanowić nad wymianą starego kotła węglowego na kocioł na pelety. Oprócz niewątpliwego wkładu w ochronę środowiska pozwoli to na unowocześnienie instalacji oraz znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych paliw stałych, a zarazem tańsze niż w przypadku gazu jej użytkowanie. Możliwe jest również zainstalowanie przy kotle na paliwo stałe (węgiel, koks, drewno), podobnie jak przy olejowym, odpowiedniego palnika, który usprawni obsługę kotła i przystosuje go do spalania peletów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać...

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....

Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest...

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, zapewne już dziś myślisz o kupnie opału do swojego kota na węgiel czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.