| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?

Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli jednak szukasz sposobu na tanie ogrzewanie domu, pomyśl o paliwie z biomasy. To nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie. Sprawdź, jakie zalty ma tego typu paliwo i dlaczego zakup kotła na biomasę to dobra inwestycja?

Stosowanie kotłów na biomasę

W przeciwieństwie do kotłów na węgiel zastosowanie kotła na biomasę umożliwia osiągnięcie przez ogrzewany nim  budynek wskaźnika Ep (zapotrzebowania na energię pierwotną do celów ogrzewania i wentylacji) na takim poziomie, jaki w niedalekiej przyszłości (od 2021 r.) będzie wymagany przez przepisy. Z tego względu przewiduje się wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami.

Zalety biomasy

Biomasa jest dostępna w postaci bardzo wygodnych w użyciu peletów – granulatu o średnicy od 8 do 10 mm, produkowanego z rozdrobnionych części drewna, słomy, roślin energetycznych, siana, ziaren zbóż przepychanych pod wysokim ciśnieniem przez matrycę z otworami, bez udziału innych substancji chemicznych (ze względu na energię potrzebną do produkcji peletów niektórzy próbują podważać ich walory ekologiczne).

Najważniejsze zalety tego typu paliwa to stosunkowo wysoka wartość opałowa i niewielka ilość pozostałości po spaleniu oraz łatwość dozowania przez automatyczny podajnik.

Efektywne spalanie peletów

Do efektywnego spalania peletów służą kotły wyposażone w specjalne palniki z podajnikami pneumatycznymi – z długim przewodem umożliwiającym pobieranie paliwa na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Możliwe jest zatem przechowywanie zapasu peletów w dużym silosie znajdującym się poza budynkiem. Sprzedawane są także kotły na pelety ze zintegrowanymi zasobnikami, których pojemność umożliwia umieszczenie paliwa wystarczającego na kilka dni.

Kotły na pelety

Zaawansowane modele kotłów na pelety są dość drogie. Wynika to z ich bogatego wyposażenia – mają elektryczne zapalarki (świece żarowe zapalające paliwo po wcześniejszym całkowitym wygaszeniu) i system gaszenia płomienia – co sprawia, że są niemal całkowicie bezobsługowe. Automatyczne precyzyjne sterowanie ich pracą umożliwiają sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach, od którego jest uzależniona prędkość podawania paliwa i intensywność nadmuchu powietrza. Jeśli uda się kupić pelety dobrej jakości, a kocioł jest prawidłowo wyregulowany, to w sezonie grzewczym opiół usuwa się z niego mniej więcej raz na miesiąc.

Mimo że ogrzewanie peletami jest nieco droższe niż węglem (płaci się mniej więcej tyle co za ogrzewanie gazem ziemnym), a i sam kocioł jest droższy, to biorąc pod uwagę wygodę, jego zakup wydaje się dobrą inwestycją.

Spalanie zbóż, pestek owoców, kukurydzy

W kotle na pelety (jeżeli pozwala na to jego konstrukcja i rodzaj zastosowanego palnika) z odpowiednim sterownikiem jest możliwe spalanie także pestek owoców, owsa, kukurydzy. Może to zainteresować osoby mające możliwość zdobycia ich za niewielkie pieniądze.

Obejrzyj także: Dlaczego opłaca się wybrać kocioł na biomasę?

WARTO WIEDZIEĆ

Stosowanie kotłów w instalacjach zamkniętych

Jeszcze niedawno kotły na paliwa stałe mogły pracować tylko w instalacjach otwartych – z otwartym naczyniem wzbiorczym zapobiegającym wzrostowi ciśnienia w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury wody.

W 2009 r. zmieniono rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dopuszczając stosowanie kotłów w instalacjach zamkniętych, ale dotyczy to tylko tych wyposażonych w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła. Służy do tego tak zwana wężownica schładzająca, czyli wymiennik ciepła (chłodnica) o mocy większej niż znamionowa moc cieplna zabezpieczanego przez nią urządzenia grzewczego. Do wężownicy należy doprowadzić zimną wodę, której przepływ występuje po samoczynnym otwarciu zaworu w momencie, gdy temperatura w płaszczu wodnym kotła przekroczy dopuszczalną wartość 95oC (zabezpieczenie termiczne).

Na rynku pojawiły się urządzenia mające fabrycznie takie zabezpieczenie, o wzmocnionej konstrukcji niezbędnej ze względu na wyższe ciśnienie wody w instalacjach zamkniętych. Zaletą takiego rozwiązania jest brak kontaktu wody wypełniającej instalację z powietrzem. Dzięki temu zawiera ona mniej tlenu, którego obecność powoduje korozję stalowych elementów.

Kotły retortowe, czyli kotły z podajnikiem paliwa. Za jakie udogodnienia płacisz więcej?

Kotły retortowe z automatycznym podajnikiem paliwa osiągają wysoką sprawność dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...