Przegląd kotła na pellet - co sprawdzić i jak często? Jak serwisować piec na pellet?
Wyjaśniamy, jak serwisować i czyścić kocioł na pellet, żeby pracował efektywnie. Jak często powinno się to robić. Przegląd kotła na pellet warto zrobić zwłaszcza przed sezonem grzewczym, ale też po jego zakończeniu.
Kotły na pellety z podajnikiem są często instalowane w domach, ponieważ osiągają wysoką sprawność i emitują spaliny o niewielkiej ilości zanieczyszczeń. Pellety to paliwo odnawialne, ekologiczne (są produkowane ze sprasowanych trocin – odpad z przemysłu drzewnego). Nowoczesne kotły na pellety spełniają wymogi najnowszych, surowych norm, np, europejskiej dyrektywy Ekoprojekt. Wśród kotłów na paliwo stałe to właśnie wobec automatycznych kotłów na pellety z podajnikiem postawiono najwyższe wymagania co do sprawności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Kolejnymi ich zaletami są łatwa obsługa i czystość w kotłowni.
Spis treści
- Co zrobić, żeby kocioł na pellet pracował efektywnie?
- Obsługa kotła na pellet na co dzień
- To warto zrobić raz w tygodniu
- Co warto sprawdzić w kotle na pellet raz w tygodniu?
- Serwis kotła na pellet wykonywany raz na sezon grzewczy
- Ręczne czyszczenie kotła na pellet
- Automatyczne czyszczenia palnika i kotła
- Naprawa kotła na pellet - kiedy wezwać serwisanta?
Co zrobić, żeby kocioł na pellet pracował efektywnie?
Żeby to wszystko osiągnąć należy:
- spalać w kotle dobrej jakości paliwo – pellety z certyfikatem klasy A1 europejskiej normy EN ISO 17225-2,
- regularnie serwisować i czyścić kocioł.
Pył, popiół, sadza osadzone na palniku, w komorze spalania, na wymienniku ciepła obniżają sprawność kotła.
Czynności serwisowe przy kotle na pellety można podzielić na wykonywane:
- co dzień,
- co tydzień,
- co miesiąc,
- raz na sezon grzewczy.
Obsługa kotła na pellet na co dzień
Choć zasobnik peletu pozwala na nieuzupełnianie paliwa przez kilka dni, dobrze jest codziennie sprawdzić stan paliwa w koszu.
To warto zrobić raz w tygodniu
W kotle na pellet raz w tygodniu należy:
- sprawdzić stan płomienia - przypadku stwierdzenia niepoprawności spalania należy skorygować nastawy na wyświetlaczu,
- sprawdzić ruszt palnika - jeżeli pojawiają się spieki w nadmiernej ilości, należy usunąć je mechanicznie oraz wyregulować proporcję ilości paliwa i nadmuchu powietrza,
- oczyścić ściany wewnętrzne kotła za pomocą szczotek i zgarniacza,
- usunąć popiół przez otwory wyczystne.
Co warto sprawdzić w kotle na pellet raz w tygodniu?
Używając kotła na pellety, raz w miesiącu, powinno się:
- sprawdzić nagromadzenie się zanieczyszczeń w palniku - w razie konieczności wygasić kocioł i wyczyścić palnik,
- sprawdzić, czy w koszu, ślimaku podajnika lub elastycznej rurze podającej nie nagromadził się pył lub inne odpady - jeśli tak jest, należy je usunąć,
- sprawdzić drożność i stan otworów nadmuchowych rusztu - w razie potrzeby oczyścić z nagromadzonego nagaru lub spieków,
- jeśli kocioł ma fotokomórkę w komorze spalania, sprawdzić jej czystość - gdy jest zabrudzona, oczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń.
Serwis kotła na pellet wykonywany raz na sezon grzewczy
Raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego, należy:
- zdemontować palnik kotła na pellety,
- zdemontować ruszt,
- po zdemontowaniu palnika i rusztu sprawdzić drożność otworów napowietrzających.
W razie konieczności oczyścić je z nagromadzonego nagaru lub spieków. Z korpusu palnika usunąć nagromadzony popiół.
Należy również skontrolować stan zasobnika na pellety oraz mechanizmu podającego je na palnik:
- ocenić stan końcówki ślimaka podającego pellety - przypadku stwierdzenia uszkodzenia skontaktować się z serwisem,
- oczyścić rurę i ślimak podajnika,
- przesmarować zespół łożyskowy przez kalamitkę odpowiednim środkiem smarnym.
Warto też co roku skontrolować następujące elementy kotła na pellety:
- sprawdzić stan sznura w drzwiczkach kotła i pokrywach kosza,
- regulować zaczep w drzwiczkach kotła przez odkręcenie jego śruby - po skorygowaniu położenia zaczepu należy ponownie dokręcić śruby mocujące.
Po pewnym okresie pracy kotła na pellety może wystąpić zjawisko dymienia z drzwiczek związane ze zużyciem sznura uszczelniającego. Należy wtedy doszczelnić drzwiczki, regulując położenie zawiasów czy zaczepu uchwytu zaciskowego lub wymienić sznury glinokrzemianowe na nowe.
Po zakończonym sezonie grzewczym nie spuszcza się wody z kotła i instalacji na okres letni. Jeśli kocioł na pellet jest zainstalowany w chłodnej i wilgotnej kotłowni, w okresie letnim należy umieścić w jego wnętrzu materiał absorbujący wilgoć, żeby zabezpieczyć go przed wilgocią.
Ręczne czyszczenie kotła na pellet
W celu uzyskania poprawnej efektywności spalania należy utrzymywać palnik, płyty wymiennika ciepła lub płomieniówki, kanały nawrotu oraz blachy wewnątrz paleniska w należytej czystości. Żeby wyczyścić kocioł (co najmniej raz w tygodniu) należy go wyłączyć i odczekać, aż żar na palenisku wygaśnie. Kanały spalinowe, wymiennik i blachy paleniska czyści się za pomocą szczotek i zgarniacza dostarczonych wraz z kotłem.
Automatyczne czyszczenia palnika i kotła
W bardziej zaawansowanych kotłach na pellet z automatyczną funkcją wygaszania i czyszczenia palnika oraz kotła trzeba ją włączyć, a sterownik automatycznie przejdzie do procesu wygaszania, w którym następują kolejno po sobie fazy czyszczenia, a następnie wygaszania.
Jeśli palnik wyposażony jest w siłownik liniowy połączony z ruchomym rusztem, przy każdym wygaszeniu i po określonym czasie (ustalonym przez użytkownika) siłownik oczyszcza palenisko palnika z pozostałości popiołu i spieków. W przypadku silnego zanieczyszczenia palnika uniemożliwiającego sprawne automatyczne oczyszczenie, wówczas czyszczenie należy wykonać ręcznie.
W kotle na pellety z mechanicznym systemem czyszczenia wymiennika należy podnieść pokrywę kosza, wyjąć osłonę pokrywy i kilkakrotnie poruszać dźwignią rusztu do przodu i tyłu. Długotrwałe nieużywanie mechanicznego czyszczenia wymiennika może powodować jego trwałe unieruchomienie. Usunięcie zanieczyszczeń odbywa się poprzez drzwiczki kotła i wyczystkę dolną .
Polecany artykuł:
Naprawa kotła na pellet - kiedy wezwać serwisanta?
Poważniejsze naprawy kotła na pellety wynikłe z wadliwej eksploatacji, zaistniałych awarii lub uszkodzeń mechanicznych lub naturalnego zużycia powinny być wykonywane niezwłocznie po ich stwierdzeniu przez osobę uprawnioną z odpowiednimi kwalifikacjami.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.