| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest najważniejszym parametrem grzewczym

Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest najważniejszym parametrem grzewczym

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, zapewne już dziś myślisz o kupnie opału do swojego kota na węgiel czy biomasę. Nic w tym dziwnego - latem ceny opału są niższe niż w sezonie grzewczym. Ale nie tylko cena decyduje o tym, jakie paliwo do kotła wybrać. Kupując węgiel, pelety czy drewno zwróć również uwagę na ich wartość opałową. Podpowiadamy, dlaczego jest to takie ważne.

Domy ogrzewane kotłem na paliwo stałe

Wiele domów jednorodzinnych nie jest podłączonych do miejskich sieci grzewczych czy gazowych, a co za tym idzie, w większości kotłowni stoją kotły na paliwa stałe. W związku z tym, przed każdym sezonem grzewczym ich właściciele muszą zrobić zapas węgla, drewna opałowego czy peletów na całą zimę.

Są tacy, którzy analizują minione sezony grzewcze i porównują koszty jakie ponieśli na ogrzewanie, a co ważniejsze porównują oferty różnych producentów opału i wybierają najkorzystniejszą dla siebie.

Bardzo często decyzja zostaje podjęta na podstawie ceny opału, co nie zawsze się opłaca. Ten sam rodzaj paliwa stałego może mieć bowiem różnią wartość opałową, a to oznacza, że jeden ogrzewa dom lepiej, a drugi gorzej.

Zwykle niższą cenę ma ten opał, który wartość opałowa również jest niższa. Oszczędność jest więc złudna, bo w trakcie sezonu grzewczego może okazać się, że przygotowane zapasy węgla czy drewna nie wystarczą do końca zimy i trzeba znowu zainwestować.

Dlatego warto sprawdzić jak wygląda relacja ceny do jakości opału i dopiero wybrać najlepszą ofertę.

Warto również pamiętać o tym, że paliwa stałe potrzebują miejsca na przechowywanie – im mniejsza wartość opałowa, tym większy zapas paliwa jest potrzebny. Warto więc również ten aspekt uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju paliwa stałego.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest wartość opałowa paliwa?

Wartość opałowa [MJ/kg] to ilość ciepła powstająca podczas całkowitego i zupełnego spalania paliwa, przy założeniu, że para wodna znajdująca się w spalinach nie skrapla nawet w sytuacji, gdy spaliny osiągną temperaturę początkową paliwa.

Rodzaj paliwa Wartość opałowa [MJ/kg]
węgiel kamienny do 29
pelety do 25
drewno opałowe suche do 18,5

Jak wybrać dobre paliwo stałe?

Jak widać, najwyższą wartością opałowa charakteryzuje się węgiel kamienny. Jest to również paliwo stałe, które poza drewnem, ma najdłuższą tradycję. Wciąż w wielu domach jest głównym źródłem ciepła, szczególnie że dostępny jest w różnych odmianach – ekogroszek, miał, koks, czy tradycyjne bryły węglowe.

Mimo, że wartość opałowa węgla jest jedną z najwyższych wśród paliw stałych, a z pewnością jest wyższa od drewna czy peletów, nie wykluczajmy tego rodzaju opału z naszej kotłowni.

Bo wybór opału to nie tylko wartość opałowa suma kilku składowych jakimi są również: cena, ekologia oraz miejsce na składowanie opału.

Drewno opałowe i pelety, mimo iż mają niższą wartość opałową są nieco tańsze niż węgiel. Ich dodatkowym atutem jest również ekologiczność. Nie zanieczyszczają środowiska naturalnego tak jak węgiel, nawet ten o obniżonej zawartości substancji szkodliwych i popiołu.

Jeśli więc ekologia jest ci bliska, wybierz do ogrzewania domu biomasę. Pamiętaj tylko, że opał pochodzenia roślinnego zajmuje zwykle zdecydowanie więcej miejsca niż węgiel, musisz więc znaleźć odpowiednie pomieszczenie na jego przechowywanie.

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Pelety – paliwo do kotłów na biomasę

Biomasa jest rozsądną alternatywą dla najpopularniejszego u nas paliwa – węgla....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Nowy kocioł na paliwa stałe Defro

Kocioł automatyczny uniwersalny DEFRO EKO UNI 28kW z podajnikiem ślimakowym i palnikiem rynnowym ma całkiem...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.