| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Elektryczne ogrzewanie podłogowe: ciepła podłoga w łazience

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: ciepła podłoga w łazience

Elektryczne ogrzewanie podłogowe coraz częściej spotyka się w mieszkaniach i domach. Nic dziwnego, można je ułożyć zarówno w zupełnie nowej łazience, jak i remontowanej, na starych płytkach podłogowych. Zobacz, w jaki sposób działa oraz jak zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Kable i maty grzewcze

Popularnym rozwiązaniem w pomieszczeniach z „zimną” posadzką z terakoty, jakimi są właśnie łazienki jest ogrzewanie podłogowe. Możliwość wyjścia z wanny lub spod prysznica na podgrzewaną posadzkę jest dla wielu osób warta pieniędzy wydanych na potrzebną do tego instalację. Jeśli chcemy ją zastosować tylko w jednym pomieszczeniu, najlepiej ułożyć pod terakotą elektryczne kable lub matę grzejną.
Kable mają moc 10-20 W/m i układa się je w pętle, zachowując odstęp 5-15 cm, w zależności od oczekiwanej mocy. Mają grubość 3-7 mm. Mata grzejna to siatka z tworzywa sztucznego z wplecionym w nią cienkim przewodem grzejnym (grubości 2,5 mm). Moc mat podaje się w odniesieniu do 1 m2 powierzchni siatki z kablem, a nie długości kabla. Do łazienek przeznaczone są maty o mocy 100, 120, 150 i 160 W/m2. Kupuje się je w zestawach z tak zwanym przewodem zimnym (łączy kable z siecią zasilającą).
Maty i kable grzewcze podłącza się do instalacji elektrycznej 230 V. Współpracują one z termoregulatorem i czujnikiem temperatury, które umożliwiają ustawianie żądanej temperatury w łazience.

Autor: Rettig Heating

Do remontowanej łazienki najlepiej wybrać matę grzejną. Łatwo ją zamontować i ma małą grubość. Maty kupuje się w zestawach.

Autor: ELEKTRA

Matę można ułożyć na starej posadzce, poziom podłogi podniesie się wtedy o 2-3 cm. Na macie układa się zaprawę klejową, a na niej płytki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

W najprostszych układach stosuje się proste termostaty bimetaliczne reagujące na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu. Gdy temperatura spada poniżej nastawionej wartości, uruchamiają one przepływ prądu przez kable, kiedy zaś osiąga zadaną wartość – wyłączają go. Dokładniejszą regulację zapewniają sterowniki elektroniczne, które oprócz czujnika temperatury powietrza mogą mieć czujnik temperatury podłogi. Nie dopuszczają do jej przegrzania. Najdroższe są regulatory umożliwiające zaprogramowanie temperatury w cyklu dobowym lub tygodniowym.

Jak układać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można ułożyć zarówno w nowej łazience, jak i remontowanej, na starych płytkach podłogowych. Zatapia się je w warstwie kleju, którym mocuje się posadzkę.
Kable grzewcze układa się do taśmy lub siatki montażowej albo na płytach twardego styropianu pokrytych odpowiednio wyprofilowaną aluminiową blachą z rowkami, w których układa się kabel. Można układać go gęściej lub rzadziej, uwzględniając większe zapotrzebowanie na ciepło na przykład pod oknami i przy ścianach zewnętrznych.
Elektryczne maty grzewcze są zwykle cieńsze niż kable (mają grubość około 2,5 mm), a przez to chętnie stosowane podczas remontów, bo nie powodują znacznego podwyższenia poziomu podłogi. Można je bez problemu zastosować w pomieszczeniach, w których nie było planowane ogrzewanie podłogowe. Podłożem pod nie mogą być drewno, płyty gipsowo-kartonowe, wiórowe i oczywiście beton. Nie ma problemu, jeśli będzie to dotychczasowa posadzka, np. płytki ceramiczne, co jest dużym ułatwieniem w czasie remontu. Trzeba tylko sprawdzić, czy instalacja elektryczna jest przygotowana do obciążenia dodatkową mocą. Przyjmuje się, że jest to 120 W/m2 powierzchni pomieszczenia, w którym ma być ułożona mata grzejna. Dla łącznej powierzchni 100 m2 będzie to więc 12 kW. Prace montażowe uprości też zastosowanie maty samoprzylepnej. Podczas układania maty można przecinać jedynie siatkę, dopasowując ją do kształtu pomieszczenia. Kabel przymocowany do maty musi pozostać nienaruszony.
Przewodów grzejnych nie należy układać pod stałymi elementami zabudowy, czyli pod wanną lub pralką.

W łazience przyda się też grzejnik

Ogrzewanie podłogowe w łazience, zapewnia przyjemną dla stóp temperaturę podłogi, która w tym pomieszczeniu jest często wyłożona terakotą lub inną zimną w dotyku wykładziną. Jednak ze względu na ograniczoną powierzchnię (kabli i mat nie układa się pod elementami stałej zabudowy, takimi jak wanna, kabina prysznicowa czy miska ustępowa) często nie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Dlatego zwykle oprócz podłogówki w łazience umieszcza się także grzejnik. Może to być zwykły płytowy lub członowy (uwaga – część producentów nie zaleca instalowania grzejników stalowych płytowych w pomieszczeniach wilgotnych, do jakich jest zaliczana łazienka, mimo że te obecnie produkowane są pokryte podwójną warstwą lakieru i dobrze zabezpieczone przed korozją) albo drabinkowy.

Instalacja elektryczna do wymiany? Zmodernizuj też ogrzewanie elektryczne

Twoja instalacja elektryczna nadaje się do wymiany? W takim razie poważnie zastanów się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w...

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na...

Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny? Zobacz, jakie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...