| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszty ogrzewania domu - jakie będą ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw

Koszty ogrzewania domu - jakie będą ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw

Jakie są ceny paliw do ogrzewania? Zbyt wysokie. A jakie były ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw dziesięć lat temu? Też wysokie. Przynajmniej tak nam się wtedy wydawało, bo dziś chętnie byśmy wrócili do tamtych stawek. A co nas czeka za parę lat? Sprawdź, jak zmieniły się ceny paliw na przestrzeni ostatnich lat. Dowiedz się, jaki będzie się kształtowała cena oleju opałowego i innych paliw.

Ceny paliw rosną i nikt nie ma wątpliwości, że warto zmniejszać ich zużycie. Wiele osób próbuje zmieniać urządzenia grzewcze, licząc na niższe koszty ogrzewania. Pokazujemy, jakie są różnice w cenach ciepła wytwarzanego z różnych paliw i jak szybko drożały w ostatnich latach.

Przedstawiamy dane jak kształtowała się cena oleju opałowego i innych paliw na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pochodzą przede wszystkim z publikacji „Muratora”.  Ceny paliw na ogół nie były uśredniane dla całego roku, obowiązywały w chwili pisania artykułów i oczywiście trzeba je traktować jako orientacyjne.

Wbrew pozorom nie wszystkie paliwa w Polsce wciąż drożały. Ceny oleju opałowego i gazu płynnego dwa lata temu była tak wysoka, że później spadła. A tak naprawdę podobnie jak ceny benzyny czy oleju napędowego podlegają ciągłym wahaniom związanym chociażby z kursami walut. Paliwa krajowe (węgiel, drewno) oraz energia elektryczna i gaz, których ceny są regulowane przez państwo, niestety stale rosły.

Ile kosztowały paliwa w latach 1999 - 2010

  1999 2002 2006 2008 2010
Gaz ziemny 0,82 zł/m3
1,10 zł/m3
1,45 zł/m3
1,55 zł/m3
2,00 zł/m3
Gaz płynny (propan) 0,90 zł/l
1,45 zł/l
2,10 zł/l
2,50 zł/l
2,30 zł/l
Olej opałowy 1,10 zł/l
1,50 zł/l
2,70 zł/l
3,30 zł/l
2,85 zł/l
Węgiel kamienny 350 zł/t
450 zł/t
470 zł/t
500 zł/t
740 zł/t
Wegiel ekogroszek b.d.
b.d.
550 zł/t
700 zł/t
800 zł/t
Drewno kominkowe 70 zł/m3
120 zł/m3
150 zł/m3
160 zł/m3
180 zł/m3
Energia elektryczna
(taryfa całodobowa G11)
0,26 zł/kWh
0,32 zł/kWh
0,38 zł/kWh
0,43 zł/kWh
0,49 zł/kWh
Energia elektryczna
(taryfa dwustrefowa G12)
0,30/0,13 zł/kWh
0,40/0,22 zł/kWh
0,44/0,23 zł/kWh
0,49/0,23 zł/kWh
0,55/0,30 zł/kWh

Więcej na temat cen paliw przeczytasz w miesięczniku Murator 1/2011.

ZDANIEM EKSPERTA

Przewidzieć ceny energii
Ryszard Gilecki, główny specjalista do spraw statystyki energii w Agencji Rynku Energii

Perspektywy są pesymistyczne – wszystko będzie drożeć.

  • cena gazu – rosną, bo monopolista PGNiG, choć ma wielkie zyski, wciąż uzyskuje zgodę na ich podwyżki. Nowy kontrakt z Rosją zapewnia dostawy gazu do 2022 r. Za pięć lat popłynie gaz z budowanego właśnie gazoportu w Świnoujściu, to kolejny czynnik stabilizujący. Może wejdą zagraniczni dostawcy – konkurencja na rynku dostaw gazu byłoby korzystna dla indywidualnych odbiorców. Takie próby podejmował między innymi francuski koncern GDF, jednak ostatecznie zrezygnował z wejścia na nasz rynek. Wygląda na to, że PGNiG pozostanie monopolistą dyktującym ceny, zatem końca podwyżek nie widać.
  • cena prądu – prognozy są bardzo pesymistyczne. Energetyka potrzebuje dużych nakładów inwestycyjnych – część pieniędzy musi pozyskać od klienta indywidualnego. Do 2022 r (może 2020 r.), kiedy ruszy pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, trzeba znaleźć pieniądze na modernizację starej sieci, istniejących elektrowni i budowę elektrowni atomowej. Ważne – od 2013 r. zaczną obowiązywać opłaty za pozwolenia na emisję CO2. To już pewne, że koszty wytwarzania energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 20-30%, bo większość naszych elektrowni jest na węgiel, a więc będzie musiała płacić za emisję. Prąd ze źródeł odnawialnych to margines. Nie jesteśmy w stanie zapewnić tą drogą potrzebnej energii. Pamiętajmy, że elektrownia atomowa pracuje przez 95% roku, węglowa przez 80-90%, a wiatraki mogą pozyskiwać prąd najwyżej przez 20-25% roku. Nadzieja w pierwszej elektrowni atomowej – da nam gwarancję dostaw energii, niekoniecznie taniej. 
  • Cena oleju opałowego – ludzie sparzyli się gdy ceny oleju opałowego zostały mocno podwyższone po roku 2000, przemysł tam, gdzie jest gaz albo można palić węglem, unika korzystania z oleju, dlatego pozostaje on marginalnym źródłem energii (1-2% właścicieli domów). Przyszłość cen tego paliwa zależy oczywiście od sytuacji światowej, bo to rynek dyktuje ceny. Jeśli cena ropy naftowej nie będzie rosła, perspektywy w Polsce – co ciekawe – są optymistyczne. Polskie rafinerie, w przeciwieństwie do elektrowni, przeszły już proces modernizacji i są bardzo nowoczesne. Skoro nie potrzeba nakładów na inwestycje, cena oleju opałowego na tle innych paliw może być umiarkowana. 
  • Ceny paliw odnawialnych – są sensowną perspektywądla właściciela domu, który mieszka na wsi i ma dostęp na przykład do taniego drewna. Liczy się niewielka odległość od źródła dostaw (by koszty transportu były niskie). Generalnie, biomasa drożeje i będzie drożeć. Unijne dyrektywy wymuszają na elektrowniach spalanie biomasy, co powoduje wysysanie z rynku tego surowca i wzrost ceny. Jeśli właściciel domu mieszka w dużym mieście, jest skazany na dostawcę komercyjnego. To paliwo raczej nie będzie tanie. Sytuacja się zmieni, jeśli w Polsce na masową skalę zaczną być uprawiane rośliny energetyczne.

Jakie ogrzewanie wybrać żeby ceny paliw nie były zbyt duże?

Nie ma prostej odpowiedzi – zależy ona od miejsca, w którym dom jest budowany, dostępności paliw. Uniwersalną radą jest dywersyfikacja ogrzewania domu. Warto wyposażać dom w dwa lub więcej źródeł ogrzewania. Wtedy można grzać gazem, ale i spalać biomasę, jeśli uda się ją kupić tanio, w drugiej taryfie prądu korzystać z pompy ciepła, a w słoneczne dni pozyskiwać ciepło z kolektora, i tak dalej. Zróżnicowanie źródeł ogrzewania wiąże się oczywiście z wyższymi nakładami na instalacje w domu.

Zobacz wideo: Energia z paliw kopalnych czy energia odnawialna - co nas czeka

Działanie pompy ciepła

Opinie o pompach ciepła są sceptyczne albo bardzo entuzjastyczne. Czego tak naprawdę możemy się po...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...