| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszty ogrzewania domu - jakie będą ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw

Koszty ogrzewania domu - jakie będą ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw

Jakie są ceny paliw do ogrzewania? Zbyt wysokie. A jakie były ceny oleju opałowego, węgla i innych paliw dziesięć lat temu? Też wysokie. Przynajmniej tak nam się wtedy wydawało, bo dziś chętnie byśmy wrócili do tamtych stawek. A co nas czeka za parę lat? Sprawdź, jak zmieniły się ceny paliw na przestrzeni ostatnich lat. Dowiedz się, jaki będzie się kształtowała cena oleju opałowego i innych paliw.

Ceny paliw rosną i nikt nie ma wątpliwości, że warto zmniejszać ich zużycie. Wiele osób próbuje zmieniać urządzenia grzewcze, licząc na niższe koszty ogrzewania. Pokazujemy, jakie są różnice w cenach ciepła wytwarzanego z różnych paliw i jak szybko drożały w ostatnich latach.

Przedstawiamy dane jak kształtowała się cena oleju opałowego i innych paliw na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pochodzą przede wszystkim z publikacji „Muratora”.  Ceny paliw na ogół nie były uśredniane dla całego roku, obowiązywały w chwili pisania artykułów i oczywiście trzeba je traktować jako orientacyjne.

Wbrew pozorom nie wszystkie paliwa w Polsce wciąż drożały. Ceny oleju opałowego i gazu płynnego dwa lata temu była tak wysoka, że później spadła. A tak naprawdę podobnie jak ceny benzyny czy oleju napędowego podlegają ciągłym wahaniom związanym chociażby z kursami walut. Paliwa krajowe (węgiel, drewno) oraz energia elektryczna i gaz, których ceny są regulowane przez państwo, niestety stale rosły.

Ile kosztowały paliwa w latach 1999 - 2010

  1999 2002 2006 2008 2010
Gaz ziemny 0,82 zł/m3
1,10 zł/m3
1,45 zł/m3
1,55 zł/m3
2,00 zł/m3
Gaz płynny (propan) 0,90 zł/l
1,45 zł/l
2,10 zł/l
2,50 zł/l
2,30 zł/l
Olej opałowy 1,10 zł/l
1,50 zł/l
2,70 zł/l
3,30 zł/l
2,85 zł/l
Węgiel kamienny 350 zł/t
450 zł/t
470 zł/t
500 zł/t
740 zł/t
Wegiel ekogroszek b.d.
b.d.
550 zł/t
700 zł/t
800 zł/t
Drewno kominkowe 70 zł/m3
120 zł/m3
150 zł/m3
160 zł/m3
180 zł/m3
Energia elektryczna
(taryfa całodobowa G11)
0,26 zł/kWh
0,32 zł/kWh
0,38 zł/kWh
0,43 zł/kWh
0,49 zł/kWh
Energia elektryczna
(taryfa dwustrefowa G12)
0,30/0,13 zł/kWh
0,40/0,22 zł/kWh
0,44/0,23 zł/kWh
0,49/0,23 zł/kWh
0,55/0,30 zł/kWh

Więcej na temat cen paliw przeczytasz w miesięczniku Murator 1/2011.

ZDANIEM EKSPERTA

Przewidzieć ceny energii
Ryszard Gilecki, główny specjalista do spraw statystyki energii w Agencji Rynku Energii

Perspektywy są pesymistyczne – wszystko będzie drożeć.

  • cena gazu – rosną, bo monopolista PGNiG, choć ma wielkie zyski, wciąż uzyskuje zgodę na ich podwyżki. Nowy kontrakt z Rosją zapewnia dostawy gazu do 2022 r. Za pięć lat popłynie gaz z budowanego właśnie gazoportu w Świnoujściu, to kolejny czynnik stabilizujący. Może wejdą zagraniczni dostawcy – konkurencja na rynku dostaw gazu byłoby korzystna dla indywidualnych odbiorców. Takie próby podejmował między innymi francuski koncern GDF, jednak ostatecznie zrezygnował z wejścia na nasz rynek. Wygląda na to, że PGNiG pozostanie monopolistą dyktującym ceny, zatem końca podwyżek nie widać.
  • cena prądu – prognozy są bardzo pesymistyczne. Energetyka potrzebuje dużych nakładów inwestycyjnych – część pieniędzy musi pozyskać od klienta indywidualnego. Do 2022 r (może 2020 r.), kiedy ruszy pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, trzeba znaleźć pieniądze na modernizację starej sieci, istniejących elektrowni i budowę elektrowni atomowej. Ważne – od 2013 r. zaczną obowiązywać opłaty za pozwolenia na emisję CO2. To już pewne, że koszty wytwarzania energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 20-30%, bo większość naszych elektrowni jest na węgiel, a więc będzie musiała płacić za emisję. Prąd ze źródeł odnawialnych to margines. Nie jesteśmy w stanie zapewnić tą drogą potrzebnej energii. Pamiętajmy, że elektrownia atomowa pracuje przez 95% roku, węglowa przez 80-90%, a wiatraki mogą pozyskiwać prąd najwyżej przez 20-25% roku. Nadzieja w pierwszej elektrowni atomowej – da nam gwarancję dostaw energii, niekoniecznie taniej. 
  • Cena oleju opałowego – ludzie sparzyli się gdy ceny oleju opałowego zostały mocno podwyższone po roku 2000, przemysł tam, gdzie jest gaz albo można palić węglem, unika korzystania z oleju, dlatego pozostaje on marginalnym źródłem energii (1-2% właścicieli domów). Przyszłość cen tego paliwa zależy oczywiście od sytuacji światowej, bo to rynek dyktuje ceny. Jeśli cena ropy naftowej nie będzie rosła, perspektywy w Polsce – co ciekawe – są optymistyczne. Polskie rafinerie, w przeciwieństwie do elektrowni, przeszły już proces modernizacji i są bardzo nowoczesne. Skoro nie potrzeba nakładów na inwestycje, cena oleju opałowego na tle innych paliw może być umiarkowana. 
  • Ceny paliw odnawialnych – są sensowną perspektywądla właściciela domu, który mieszka na wsi i ma dostęp na przykład do taniego drewna. Liczy się niewielka odległość od źródła dostaw (by koszty transportu były niskie). Generalnie, biomasa drożeje i będzie drożeć. Unijne dyrektywy wymuszają na elektrowniach spalanie biomasy, co powoduje wysysanie z rynku tego surowca i wzrost ceny. Jeśli właściciel domu mieszka w dużym mieście, jest skazany na dostawcę komercyjnego. To paliwo raczej nie będzie tanie. Sytuacja się zmieni, jeśli w Polsce na masową skalę zaczną być uprawiane rośliny energetyczne.

Jakie ogrzewanie wybrać żeby ceny paliw nie były zbyt duże?

Nie ma prostej odpowiedzi – zależy ona od miejsca, w którym dom jest budowany, dostępności paliw. Uniwersalną radą jest dywersyfikacja ogrzewania domu. Warto wyposażać dom w dwa lub więcej źródeł ogrzewania. Wtedy można grzać gazem, ale i spalać biomasę, jeśli uda się ją kupić tanio, w drugiej taryfie prądu korzystać z pompy ciepła, a w słoneczne dni pozyskiwać ciepło z kolektora, i tak dalej. Zróżnicowanie źródeł ogrzewania wiąże się oczywiście z wyższymi nakładami na instalacje w domu.

Zobacz wideo: Energia z paliw kopalnych czy energia odnawialna - co nas czeka

Przeczytaj dodatkowo:
Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...