| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszty ogrzewania domu raczej nie spadną - ceny paliw idą do góry

Koszty ogrzewania domu raczej nie spadną - ceny paliw idą do góry

Jakie są koszty ogrzewania? Zbyt wysokie. A jakie były ceny ogrzewania dziesięć lat temu? Też wysokie. Przynajmniej tak nam się wtedy wydawało, bo dziś chętnie byśmy wrócili do tamtych stawek. A co nas czeka za parę lat? Sprawdź, jak zmieniły się ceny paliw na przestrzeni ostatnich lat. Dowiedz się, jakie są perspektywy cenowe...

Drożeje prąd, drożeją paliwa, nikt nie ma wątpliwości, że warto je oszczędzać. Wiele osób próbuje zmieniać urządzenia grzewcze, licząc na niższe koszty ogrzewania. Pokazujemy, jakie są różnice w cenach ciepła wytwarzanego z różnych paliw i jak szybko drożały w ostatnich latach.

Przedstawiamy dane z ostatnich dziesięciu lat. Pochodzą przede wszystkim z publikacji „Muratora”.  Ceny na ogół nie były uśredniane dla całego roku, obowiązywały w chwili pisania artykułów i oczywiście trzeba je traktować jako orientacyjne.

Wbrew pozorom nie wszystkie paliwa w Polsce wciąż drożały. Gaz płynny i olej opałowy kosztowały dwa lata temu tak dużo, że później ich ceny spadły. A tak naprawdę podobnie jak ceny benzyny czy oleju napędowego podlegają ciągłym wahaniom związanym chociażby z kursami walut. Paliwa krajowe (węgiel, drewno) oraz energia elektryczna i gaz, których ceny są regulowane przez państwo, niestety stale rosły.

Ile kosztowały paliwa w latach 1999 - 2010

  1999 2002 2006 2008 2010
Gaz ziemny 0,82 zł/m3
1,10 zł/m3
1,45 zł/m3
1,55 zł/m3
2,00 zł/m3
Gaz płynny (propan) 0,90 zł/l
1,45 zł/l
2,10 zł/l
2,50 zł/l
2,30 zł/l
Olej opałowy 1,10 zł/l
1,50 zł/l
2,70 zł/l
3,30 zł/l
2,85 zł/l
Węgiel kamienny 350 zł/t
450 zł/t
470 zł/t
500 zł/t
740 zł/t
Wegiel ekogroszek b.d.
b.d.
550 zł/t
700 zł/t
800 zł/t
Drewno kominkowe 70 zł/m3
120 zł/m3
150 zł/m3
160 zł/m3
180 zł/m3
Energia elektryczna
(taryfa całodobowa G11)
0,26 zł/kWh
0,32 zł/kWh
0,38 zł/kWh
0,43 zł/kWh
0,49 zł/kWh
Energia elektryczna
(taryfa dwustrefowa G12)
0,30/0,13 zł/kWh
0,40/0,22 zł/kWh
0,44/0,23 zł/kWh
0,49/0,23 zł/kWh
0,55/0,30 zł/kWh

Więcej na temat cen paliw przeczytasz w miesięczniku Murator 1/2011.

ZDANIEM EKSPERTA

Przewidzieć ceny energii
Ryszard Gilecki, główny specjalista do spraw statystyki energii w Agencji Rynku Energii

Perspektywy są pesymistyczne – wszystko będzie drożeć.

  • Gaz – drożeje, bo monopolista PGNiG, choć ma wielkie zyski, wciąż uzyskuje zgodę na podwyżki cen. Nowy kontrakt z Rosją zapewnia dostawy gazu do 2022 r. Za pięć lat popłynie gaz z budowanego właśnie gazoportu w Świnoujściu, to kolejny czynnik stabilizujący. Może wejdą zagraniczni dostawcy – konkurencja na rynku dostaw gazu byłoby korzystna dla indywidualnych odbiorców. Takie próby podejmował między innymi francuski koncern GDF, jednak ostatecznie zrezygnował z wejścia na nasz rynek. Wygląda na to, że PGNiG pozostanie monopolistą dyktującym ceny, zatem końca podwyżek nie widać.
  • Prąd – prognozy cenowe są bardzo pesymistyczne. Energetyka potrzebuje dużych nakładów inwestycyjnych – część pieniędzy musi pozyskać od klienta indywidualnego. Do 2022 r (może 2020 r.), kiedy ruszy pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, trzeba znaleźć pieniądze na modernizację starej sieci, istniejących elektrowni i budowę elektrowni atomowej. Ważne – od 2013 r. zaczną obowiązywać opłaty za pozwolenia na emisję CO2. To już pewne, że koszty wytwarzania energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 20-30%, bo większość naszych elektrowni jest na węgiel, a więc będzie musiała płacić za emisję. Prąd ze źródeł odnawialnych to margines. Nie jesteśmy w stanie zapewnić tą drogą potrzebnej energii. Pamiętajmy, że elektrownia atomowa pracuje przez 95% roku, węglowa przez 80-90%, a wiatraki mogą pozyskiwać prąd najwyżej przez 20-25% roku. Nadzieja w pierwszej elektrowni atomowej – da nam gwarancję dostaw energii, niekoniecznie taniej. 
  • Olej opałowy – pozostaje marginalnym źródłem energii (1-2% właścicieli domów). Ludzie sparzyli się na ostrej podwyżce cen oleju po roku 2000, przemysł tam, gdzie jest gaz albo można palić węglem, unika korzystania z oleju. Przyszłość cen tego paliwa zależy oczywiście od sytuacji światowej, bo to rynek dyktuje ceny. Jeśli cena ropy naftowej nie będzie rosła, perspektywy w Polsce – co ciekawe – są optymistyczne. Polskie rafinerie, w przeciwieństwie do elektrowni, przeszły już proces modernizacji i są bardzo nowoczesne. Skoro nie potrzeba nakładów na inwestycje, cena oleju opałowego na tle innych paliw może być umiarkowana. 
  • Paliwa odnawialne – są sensowną perspektywądla właściciela domu, który mieszka na wsi i ma dostęp na przykład do taniego drewna. Liczy się niewielka odległość od źródła dostaw (by koszty transportu były niskie). Generalnie, biomasa drożeje i będzie drożeć. Unijne dyrektywy wymuszają na elektrowniach spalanie biomasy, co powoduje wysysanie z rynku tego surowca i wzrost ceny. Jeśli właściciel domu mieszka w dużym mieście, jest skazany na dostawcę komercyjnego. To paliwo raczej nie będzie tanie. Sytuacja się zmieni, jeśli w Polsce na masową skalę zaczną być uprawiane rośliny energetyczne.

Jakie ogrzewanie ma wybrać inwestor budujący dom?

Nie ma prostej odpowiedzi – zależy ona od miejsca, w którym dom jest budowany, dostępności paliw. Uniwersalną radą jest dywersyfikacja ogrzewania domu. Warto wyposażać dom w dwa lub więcej źródeł ogrzewania. Wtedy można grzać gazem, ale i spalać biomasę, jeśli uda się ją kupić tanio, w drugiej taryfie prądu korzystać z pompy ciepła, a w słoneczne dni pozyskiwać ciepło z kolektora, i tak dalej. Zróżnicowanie źródeł ogrzewania wiąże się oczywiście z wyższymi nakładami na instalacje w domu.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Ogrzewanie nadmuchowe. Koszty instalacji systemu...

Ogrzewanie nadmuchowe popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest dostępne również na polskim...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.