Ile odwiertów jest potrzebnych do gruntowej pompy ciepła? Jaki jest ich koszt?

2025-05-05 8:02

Prąd jest coraz droższy, dlatego Polacy szukają alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z najefektywniejszych i ekologicznych rozwiązań są gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię zgromadzoną w ziemi. Najważniejszym elementem tego systemu są odwierty do gruntowej pompy ciepła, które pozwalają na pobór ciepła z głębi ziemi. Ile trzeba zrobić odwiertów, jakich głębokich i ile to kosztuje? Odpowiadamy.

Gruntowa pompa ciepła

i

Autor: getty images

Spis treści

  1. Jak działają odwierty do gruntowej pompy ciepła?
  2. Głębokość odwiertów do gruntowej pompy ciepła – klucz do efektywności
  3. Ile odwiertów potrzeba do gruntowej pompy ciepła?
  4. W jakiej odległości odwierty do pompy ciepła?
  5. Ile kosztuje odwiert do gruntowej pompy ciepła?
  6. Formalności i bezpieczeństwo przy wykonywaniu odwiertów do pompy ciepła
tiktok_murator_Wysokie rachunki za prąd mimo fotowoltaiki

Jak działają odwierty do gruntowej pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła nie korzystają z ciepła otoczenia jak powietrzne. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują stabilną temperaturę gruntu, która na głębokości kilku metrów utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok. Odwierty do gruntowej pompy ciepła to pionowe otwory, w których umieszczane są sondy geotermalne. W sondach krąży specjalny płyn, który odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła. Pompa ciepła podnosi temperaturę płynu i przekazuje ciepło do systemu grzewczego budynku.

Głębokość odwiertów do gruntowej pompy ciepła – klucz do efektywności

Głębokość odwiertów do gruntowej pompy ciepła jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na wydajność całego systemu. Standardowo głębokość odwiertów do gruntowej pompy ciepła waha się od 70 do 200 metrów, choć w niektórych przypadkach może sięgać nawet 300 metrów lub więcej. Najpopularniejsza głębokość to 100 metrów, ponieważ w takim przypadku nie ma konieczności sporządzania Planu Ruchu Zakładu.

Na głębokość odwiertów do gruntowej pompy ciepła wpływa kilka czynników, takich jak:

  • Zapotrzebowanie budynku na ciepło
  • Powierzchnia dostępna pod wykonanie odwiertów
  • Warunki geologiczne

Z 1 metra bieżącego odwiertu można uzyskać od 30 do 80 W mocy grzewczej, co przekłada się na około 100 kWh/rok energii grzewczej. Dokładna ilość uzyskanej mocy zależy od warunków geologicznych, właściwości termicznych gruntu, konstrukcji wymiennika oraz sprawności pompy ciepła.

Polecamy: Jak dobrać pompę ciepła? Pogad@ne. Zbudowane

Ile odwiertów potrzeba do gruntowej pompy ciepła?

To podstawowe pytanie – ile potrzeba odwiertów do gruntowej pompy ciepła? Liczba odwiertów do gruntowej pompy ciepła zależy od zapotrzebowania na energię oraz rodzaju gruntu. Dla domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się od dwóch do kilku odwiertów o głębokości od 80 do 200 metrów. W przypadku większych obiektów, takich jak budynki komercyjne czy przemysłowe, liczba odwiertów może sięgać nawet kilkuset. Firmy specjalizujące się w tego typu instalacjach oferują kompleksową usługę, która obejmuje doradztwo, projektowanie, obsługę formalno-prawną oraz wykonawstwo na dużą skalę.

W jakiej odległości odwierty do pompy ciepła?

W jakiej odległości powinny się znajdować odwierty? W jakiej odległości powinny być od siebie oddalone? Minimalna odległość między otworowymi wymiennikami ciepła ma duże znaczenie dla efektywności systemu. Aktualne wytyczne PORT PC z 2021 roku zalecają minimalną odległość 6 metrów dla wszystkich odwiertów o głębokości do 200 metrów oraz dla instalacji o łącznej mocy do 30 kW. W szczególnych przypadkach dopuszcza się zmniejszenie tej odległości, pod warunkiem potwierdzenia odpowiednimi obliczeniami symulacyjnymi. Ważne jest również zachowanie odpowiednich odległości od budynków, instalacji i drzew.

Ile kosztuje odwiert do gruntowej pompy ciepła?

Ile kosztuje odwiert do gruntowej pompy ciepła? Koszt wykonania odwiertu zależy od kilku czynników, w tym głębokości odwiertu, warunków geologicznych, zastosowanych materiałów oraz konstrukcji wymiennika. Standardowy koszt wymiennika (o konstrukcji pojedynczej U-rurki PE100-RC z wypełnieniem TermorotaS i głębokości 100 m) z podłączeniem do domu jednorodzinnego wynosi od 16 000 do 25 000 zł, w zależności od warunków geologicznych i terenu. To orientacyjna kwota, która zależy od wspomnianych czynników i firmy, wykonującej odwierty.

Koszt odwiertu do gruntowej pompy ciepła w Polsce zależy od kilku czynników, takich jak: głębokość odwiertu, rodzaju gruntu (np. skała, glina, piasek), lokalizacji (różnice regionalne),liczby wymaganych odwiertów, dostępności i konkurencji wśród firm wykonawczych.

Formalności i bezpieczeństwo przy wykonywaniu odwiertów do pompy ciepła

Wykonanie odwiertów do gruntowej pompy ciepła wymaga spełnienia określonych wymogów formalno-prawnych. Dla odwiertów głębszych niż 30 metrów konieczne jest sporządzenie Projektu Robót Geologicznych. Przy odwiertach o głębokości powyżej 100 metrów lub znajdujących się na obszarach górniczych wymagany jest Plan Ruchu Zakładu. Odpowiednio wykonane odwierty nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Kluczowe jest jednak prawidłowe uszczelnienie przestrzeni pierścieniowej, aby zapobiec mieszaniu się wód gruntowych z różnych warstw oraz uniknąć przenikania zanieczyszczeń do dolnych warstw wodonośnych.

Wybierając gruntową pompę ciepła, która wymaga zastosowania odwiertów, warto skonsultować się z doświadczoną firmą, która pomoże dobrać odpowiednią głębokość i liczbę odwiertów, a także zadba o prawidłowe wykonanie instalacji.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Murator Google News