| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Regulatory temperatury, czyli tanie ogrzewanie dzięki automatyce

Regulatory temperatury, czyli tanie ogrzewanie dzięki automatyce

Automatyczne regulatory temperatury mają za zadanie wyręczyć użytkownika z konieczności obsługi urządzeń służących do ogrzewania domu. Ponadto, w przypadku samej instalacji grzewczej służą także do zmniejszenia ilości pochłanianej przez nią energii. A to oznacza, że dzięki zastosowaniu automatyki mamy szansę na tanie ogrzewanie.

Po co miejscowe regulatory temperatury?

Zastosowanie odpowiednich regulatorów temperatury i umiejętne posługiwanie się nimi pozwala zoptymalizować działanie ogrzewania domu tak, by nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń, czyli do marnowania energii.

Zawory termostatyczne przy grzejnikach ograniczają automatycznie przepływ wody przez nie, gdy wzrasta temperatura w pomieszczeniu, i zwiększają go, gdy temperatura się obniża. Dzięki temu moc cieplna grzejnika zmienia się tak, że temperatura w pomieszczeniu jest stała. Jej poziom można regulować, zmieniając położenie głowicy termostatycznej zaworu. Umożliwia to zróżnicowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Regulator pokojowy i pogodowy - sterują całym ogrzewaniem domu

Oprócz tego w instalacjach grzewczych stosuje się też centralną regulację temperatury czynnika grzewczego.

Gdy na zewnątrz jest cieplej, mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Nie ma wtedy potrzeby ogrzewania wody w instalacji do temperatury tak wysokiej jak w czasie srogiego mrozu. Niższa temperatura w instalacji to mniejsze straty ciepła, czyli korzyść dla kieszeni.

Do automatycznego sterowania pracą kotła w celu regulacji temperatury czynnika grzewczego służy termostat pokojowy dostosowujący ją do temperatury mierzonej w ogrzewanym pomieszczeniu albo regulator pogodowy reagujący na zmiany temperatury na zewnątrz domu.

Ten drugi, mimo wyższej ceny, jest coraz częściej stosowany, bo efekty jego działania na ogół są lepsze niż termostatu. Jest polecany szczególnie do instalacji o dużej bezwładności cieplnej (na przykład do ogrzewania podłogowego).

Inna temperatura w dzień, inna w nocy

Sterowniki kotłów często są wyposażone w zegar, dzięki któremu możliwe jest ustawienie innych wartości temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu w różnych porach dnia, tygodnia, a nawet roku. Warto z takiej możliwości skorzystać i zaprogramować obniżenie temperatury mniej więcej o 4°C na czas regularnych, kilkugodzinnych nieobecności domowników. Dzięki temu można także zmniejszyć koszty ogrzewania, i to o kilkanaście procent.

Jeszcze większa różnica między normalną i obniżoną (na kilka godzin) temperaturą nie daje już oszczędności ze względu na konieczność dostarczenia energii do ponownego rozgrzania wyziębionych ścian, podłóg i stropów.

WARTO WIEDZIEĆ

Tanie ogrzewanie

Warto obniżyć temperaturę o kilka stopni w tych pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas nikogo nie będzie. Temperatura niższa o 1°C pozwala zaoszczędzić 5-7% na kosztach ogrzewania.

PAMIĘTAJ

Kiedy zamykać zawory termostatyczne przy grzejnikach?

Zawory termostatyczne automatycznie otwierają i zamykają przepływ wody przez grzejnik w celu utrzymywania w pomieszczeniu stałej temperatury. Odbywa się to dzięki kurczeniu i rozszerzaniu się (pod wpływem zmian temperatury) substancji umieszczonej w głowicy zaworu.

Gdy otwieramy okno, znajdującą się pod nim głowicę omywa zimne powietrze, co sprawia, że zawór automatycznie się otwiera i w niedługim czasie grzejnik staje się gorący. Oddawane przez niego ciepło w dużej części ucieka przez otwarte okno. Wynikające z tego straty ciepła przy częstym wietrzeniu są znaczne, dlatego warto na ten czas zamykać zawory grzejnikowe (są nawet systemy robiące to automatycznie).

W sezonie grzewczym okna najlepiej otwierać regularnie, ale nie dłużej niż na kilka minut, wtedy wnętrze się nie wychłodzi mimo chwilowego braku ogrzewania. Jeśli otwieramy okna na kilka godzin i jednocześnie ogrzewamy pomieszczenie, by w nim nie marznąć, to nie mamy co liczyć na niskie rachunki.

Sterowanie ogrzewaniem - niższe koszty ogrzewania dzięki termostatom i regulatorom pogodowym

Jeżeli chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania, sterowanie ogrzewaniem powierz automatyce. Termostat...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.