| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Czy koza jest w stanie ogrzać dom tak samo jak kominek?

Czy koza jest w stanie ogrzać dom tak samo jak kominek?

Wybierając kozę, warto się zastanowić, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa, ale jeżeli liczymy przede wszystkim na jej walory grzewcze, powinna być raczej żeliwna. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że koza nie ogrzeje domu równie skutecznie jak kominek. Jeśli jednak przez wszystkie pomieszczenia na kondygnacji można przejść bez zawracania, koza ogrzeje je nawet wtedy, gdy nie będzie ustawiona w centralnym punkcie. Sprawdź, czy piecem wolno stojącym ogrzejesz swój dom.

Wybierając piec wolno stojący warto zwrócić uwagę, nie tylko na materiał z jakiego jest wykonany. Dobrze też, żeby koza miała wnętrze paleniska wyłożone materiałem akumulującym ciepło (szamot) lub pełniącym funkcję dodatkowego izolatora (wermikulit) polepszającego proces spalania. Koza z szamotowym wnętrzem wprawdzie dłużej się nagrzewa, ale za to po wygaśnięciu ognia dłużej trzyma ciepło. Zastosowanie wermikulitu, który jest dobrym izolatorem, powoduje, że ciepło z paleniska jestw ypromieniowywane głównie przez szybę.

Autor: Mariusz Bykowski

Ściana z materiałów akumulujących ciepło jest dobrym rozwiązaniem, gdy montujemy kozę. Nagrzewa się od niej, a potem ogrzewa pomieszczenie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy koza ogrzeje dom?

Trzeba uczciwie powiedzieć, że koza nie ogrzeje domu równie skutecznie jak kominek. Z kominka wyposażonego w dobry, szczelny wkład można rozprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń domu. Koza nie daje takich możliwości. Należy ją traktować raczej jako lokalne źródło ciepła ogrzewające to pomieszczenie, w którym się znajduje, czyli zazwyczaj pokój dzienny na parterze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w innym pomieszczeniu, na przykład na piętrze, zainstalować drugą kozę.

Bezpieczna instalacja i użytkowanie pieca wolno stojącego

Pod względem instalacji piece wolno stojące są znacznie mniej wymagające niż kominki z wkładem. Praktycznie jedynym wymogiem jest konieczność podłączenia ich do osobnego przewodu kominowego o odpowiedniej średnicy Dlatego nie ma większych przeszkód, aby niedużą kozę zainstalować w domu szeregowym lub budynku wielorodzinnym (nie wyższym jednak niż 12 m, czyli mniej więcej czterokondygnacyjnym).

Aby użytkowanie kozy było bezpieczne, trzeba jeszcze odpowiednio przygotować pod nią miejsce. Ze względu na to, iż jej korpus rozgrzewa się do wysokiej temperatury, podłogę i ściany oraz strop w jej pobliżu należy dodatkowo zabezpieczyć. Piec wolno stojący najlepiej ustawić na specjalnym podeście, który w razie wypadnięcia żaru z paleniska zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia. Podest musi być zrobiony z materiału niepalnego, na przykład betonu, ceramiki, klinkieru, kamienia lub ze stali, i mieć wystarczająco duży margines wokół kozy. Należy też zadbać o to, by meble i inne sprzęty domowe były odsunięte od niej na odległość co najmniej 80 cm.

PAMIĘTAJ

W żadnym razie nie wolno podłączyć drugiej kozy do tego samego przewodu dymowego, nawet jeśli „umówimy się ze sobą”, że nigdy nie będziemy palić w obu kozach jednocześnie. Zgodnie z przepisami każde urządzenie grzewcze musi mieć własny przewód kominowy.

Jak koza oddaje ciepło?

Radiacja i konwekcja to dwa zjawiska, dzięki którym ciepło wytworzone podczas spalania opału ogrzewa pomieszczenie. Energia cieplna równomiernie promieniuje przez ścianki urządzenia i ogrzewa w ten sposób powietrze, ściany, podłogi, przedmioty i osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Tak działa większość pieców żeliwnych.

  • Piece radiacyjne najlepiej sprawdzają się w dużych, otwartych pomieszczeniach. Najkorzystniej jest umieszczać je na środku, by ciepło rozchodziło się równomiernie we wszystkich kierunkach. Piec radiacyjny ustawiony w zbyt małym pomieszczeniu może dawać uczucie nadmiernego ciepła w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska, więc jeśli miejsca jest niewiele, lepiej wybrać piec konwekcyjny.
  • Piece konwekcyjne wykorzystują zasadę grawitacyjnego unoszenia się ciepłego powietrza. Chłodne powietrze wpływa do pieca przez wloty w jego dolnej części. Następnie przepływa między korpusem pieca a tak zwanym drugim płaszczem, ogrzewa się i wreszcie wydostaje przez kratki wylotowe w górnej części pieca. Dzięki temu osoby siedzące w pobliżu kozy nie czują nieprzyjemnego przegrzania, a ogrzane powietrze swobodnie migruje do innych pomieszczeń. Dlatego piec konwekcyjny
    można postawić w dowolnym miejscu, niekoniecznie na środku pomieszczenia.
  • Większość współczesnych kóz to urządzenia radiacyjno-konwekcyjne. Przód i góra pieca oddają ciepło przez radiację, tylne i boczne ścianki przez konwekcję.

Kiedy kozą ogrzejesz cały dom...

Jeżeli mamy układ pomieszczeń pozwalający obejść je bez cofania się, to powietrze również będzie mogło swobodnie cyrkulować po wszystkich nawet wtedy, gdy piec nie zostanie ustawiony w centralnym miejscu. Ruch ciepłego powietrza można wspomóc, instalując w ścianach działowych małe wentylatory. Będą one wymuszały przepływ ciepłego powietrza i ułatwiały mu dotarcie do najbardziej oddalonych pomieszczeń.

Tanie i dobre kominki wolnostojące: piec koza poniżej 2 tys. zł

Piece kominkowe wolnostojące mogą być supernowoczesne lub o tradycyjnym wyglądzie, o małej lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...